Reklama

Para prezydencka posadziła jabłoń z Arboretum

To nietypowe wydarzenie było związane z akcją „Po owocach ich poznacie”. Akcją zainicjowaną przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, a mającą na celu uczynienie jabłoni symbolem pamięci o wszystkich Polakach ratujących Żydów.

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie prezydent Polski Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser–Duda zasadzili drzewo – symbol. Jabłoń, będąca symbolem pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, w tym o błogosławionej rodzinie Ulmów.

W wydarzeniu udział[paywall] wzięli m.in. wicemarszałek Piotr Pilch oraz zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Rozalia Mazur.

– Ta jabłoń, jako drzewo owocowe, drzewo, które rodzi życie, jest wymownym symbolem nie tylko trwania, ale przede wszystkim rozwoju

Reklama

– podkreślił prezydent A. Duda.

– Sadzone w ramach akcji drzewka z jednej strony bezpośrednio kojarzą się z rodziną Ulmów, ale z drugiej strony – także z niezwykłym dziełem życia ludzi, którzy oddawali siebie innym, którzy mimo gigantycznego ryzyka, jakie się z tym wiązało, nieśli pomoc swojemu bliźniemu, realizując przykazanie: miłuj bliźniego swego jak siebie samego

– dodał.

Jabłoń z Bolestraszyc

Co ciekawe, sadzonka pochodziła z Arboretum w Bolestraszycach w gminie Żurawica. Akcja „Po owocach ich poznacie” nawiązuje do zainteresowań Józefa Ulmy, który pasjonował się sadownictwem i prowadził szczepienia drzew jabłoni.

Reklama

W uroczystości zasadzenia drzewa jabłoni w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych i liceów na Podkarpaciu, którzy przywieźli ze sobą ziemię z miejsca męczeństwa rodziny Ulmów w Markowej. Ziemia ta została wysypana wokół młodej jabłoni.

Nim doszło do tego symbolicznego wydarzenia, uczniowie zwiedzili Pałac Prezydencki i spotkali się z Pierwszą Damą, która opowiedziała im o codziennej służbie i odbywających się w pałacu uroczystościach.

Na trasie zwiedzania był także Belweder oraz galeria „Okno na Kulturę” przy Krakowskim Przedmieściu, w której obejrzeli wystawę „Ulmowie. Nie ma większej miłości”.

Reklama

Beatyfikacja Ulmów

Przypomnijmy, że msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się 10 września br. w Markowej. Uroczystość poprzedził szereg wydarzeń towarzyszących, nad którymi Prezydent RP objął patronat honorowy.

Wiele działań oraz inicjatyw o zasięgu krajowym i międzynarodowym koordynowanych jest przez powołany w marcu br. (z inicjatywy A. Dudy) Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama