Reklama

Paulina mistrzynią Polski w komiksie. Konkurs „Projekt z ZUS” rozstrzygnięty

Uczennica Szkoły Podstawowej im dra Bolesława Orzechowicza w Kalnikowie Paulina Fijor została laureatką ogólnopolskiego konkursu w ramach „Projektu z ZUS”. Komiks jej autorstwa, jako jedna z 40 prac zakwalifikowanych do finału, zdaniem jurorów zasłużył bezapelacyjnie na 1. miejsce.

„Projekt z ZUS” adresowany był do uczniów szkół podstawowych, a jego głównym celem była popularyzacja wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych.

– Młodzi ludzie powinni wiedzieć, dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia można liczyć, jeśli opłaca się składki. Niestety tych zagadnień nie ma w programie edukacyjnym polskiej szkoły. Stąd właśnie nasz pomysł – wyjaśnia motywy organizacji przedsięwzięcia Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

W rywalizacji wzięło udział prawie 3 tysiące uczniów, przed którymi postawiono niełatwe zadanie. Mieli zaproponować plakat, komiks, film lub rolkę nawiązującą do tematu ubezpieczeń społecznych i dającą odpowiedź na pytanie, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Prace były zróżnicowane pod względem formatu, narzędzi, ale i podejścia do zagadnienia. Konkursowe jury obradowało długo i wnikliwie, by ostatecznie nagrodzić 1. lokatą właśnie Paulinę Fijor ze SP w Kalnikowie za komiks „W szpitalu lub wszędzie”. Nagrodę wręczono osobiście w środę, 18 czerwca, w siedzibie placówki w Kalnikowie. W tym celu placówkę odwiedzili m.in. kierownik Inspektoratu ZUS w Przemyślu Anna Petruch i dyrektor rzeszowskiego oddziału ZUS Mirosław Jarosz.

Reklama

Drugie miejsce i drugą nagrodę w kategorii plakat odebrała z kolei Zuzanna Bracik ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle za pracę „ZUS doda Ci skrzydeł”.

„Projekt z ZUS” prowadzony był przez cały rok (od października 2024 r.) we wszystkich szkołach, które się do niego zgłosiły, a sam konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i centralnym. Po trzy najlepsze prace w każdej z kategorii do centrali ZUS przekazały komisje wojewódzkie. Łącznie w etapie wojewódzkim prace konkursowe przygotowali uczniowie z 17 szkół podstawowych z Podkarpacia.

Reklama

– Projekt ma uczyć młodzież bycia wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń, ubezpieczania się w czasie aktywności zawodowej i indywidualnej dbałości o swoją emerytalną przyszłość. Liczymy, że pogłębi on wiedzę młodego pokolenia o tym, jak ważne są ubezpieczenia społeczne – podsumowuje Wojciech Dyląg, podkarpacki rzecznik prasowy ZUS.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/07/2025 13:14
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama