Reklama

Pawilon na stoku – niekończąca się opowieść

Decyzja sprzed 10 lat o budowie przez miasto pawilonu na stoku narciarskim na Zniesieniu w Przemyślu do dzisiaj odbija się czkawką. Bo popularny „bunkier” wciąż jest betonowym szkieletem, którego zagospodarowania nikt się do tej pory nie podjął. Przekrzywiona tabliczka, wbita w błotną maź z napisem „nieruchomości na sprzedaż”, jest symbolem bezradności i poprzednich, i obecnych władz miasta.

W 2010 r. radni miasta Przemyśla zdecydowali, że to miasto, a nie prywatny inwestor zbuduje pawilon narciarski na stoku. Plany były ambitne, nic z nich jednak  do tej pory nie wyszło. Na tę inwestycję miasto wydało wówczas ok. 2,5 mln zł. Bez żadnego efektu. Ówczesny prezydent Robert Choma wielokrotnie powtarzał, że to jego porażka.  Przy górnej stacji kolejki – od początku jej funkcjonowania do dzisiaj – jest tylko prowizoryczne zaplecze dla narciarzy. I dwa bary. Jak na taką  atrakcję to niezmiernie ubogo[paywall].

Partnerstwo publiczno-prywatne

W 2016 r. radni zdecydowali, że budynek w stanie surowym wraz z działką zostanie wystawiony na przetarg. Wówczas trwałym zarządcą nieruchomości był Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jego kierownictwo wielokrotnie podejmowano próby wydzierżawienia terenu wraz z budynkiem na 25 lat. Przy założeniu, że dzierżawca poniesie koszty dokończenia inwestycji, które będą rozliczone w czynszu. Działania te nie przyniosły jednak żadnych rezultatów.

Reklama

W drugiej połowie kwietnia 2018 r. wydawało się, że niekończąca się opowieść pod tytułem „Pawilon na stoku narciarskim” znajdzie swój epilog. Prezydent Przemyśla R. Choma ogłosił, że niebawem mogą się skończyć problemy z nim związane. Powiedział wówczas: – W tej chwili jedyny realny projekt jaki jest to ten funkcjonujący w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, który obejmuje cały teren rekreacyjny z dzisiejszym, starym sztucznym lodowiskiem, przez kolej dolną, ze Zniesieniem, po pawilon.

Projekt pilotowany był przez Ministerstwo Rozwoju, w ramach PPP, z puli pieniędzy przeznaczonych na wsparcie tego typu inicjatyw. Obiekt miał nie zmieniać swojej podstawowej funkcji, czyli gastronomicznego zaplecza dla narciarzy. Jednak miasto rozważało pomysł, aby poszerzyć zakres działania obiektu o funkcje komercyjne. Nie udało się.

Reklama

Jakie plany?

Był także inny plan. Aby dokończyć budowę obiektu, kilka lat temu planowane było jego przystosowanie na potrzeby Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacyjności dla celów szkoleniowo-konferencyjnych. Ostatecznie inkubator został ulokowany w budynku przy ul. Ratuszowej 10A. Obecnie rozważane są dwa warianty działań, zmierzających do uporania się z tym problemem.. Oba warunkowane możliwością pozyskania zewnętrznych środków finansowych na ten cel.

Wariant pierwszy związany jest z wykorzystaniem budynku przy ul. Pasteura jako obiektu wielofunkcyjnego, służącego przede wszystkim do obsługi turystycznej związanej ze zwiedzaniem Twierdzy Przemyśl, ale również do obsługi osób korzystających z tamtejszych atrakcji: stoku narciarskiego, ścieżek rowerowych czy toru saneczkowego. 30 października br. miasto złożyło kompletną propozycję projektu pod nazwą „Razem zmieniamy Przemyśl” w ramach Programu „Rozwój Lokalny”. Programu finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021. Problem w tym, że – wobec niewycofania przez radnych oświadczenia o LGBT – pieniędzy stamtąd raczej próżno wypatrywać.

W przypadku negatywnego rozpatrzenia tego wniosku, władze miasta przygotowują drugi wariant dokończenia budowy ze środków prywatnych. W wyniku naboru projektów PPP, prowadzonego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Przemyśl został objęty bezpłatnym wsparciem w postaci analiz przedrealizacyjnych pod nazwą „Wsparcie dla podmiotów publicznych w rozumieniu ustawy o PPP w realizacji projektów w formule PPP w latach 2017 – 2022”. Kasa na to pochodzi z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Przeprowadzenie oceny efektywności pozwoli porównać efektywność realizacji przedsięwzięcia w modelu PPP do efektywności jego realizacji w inny sposób, w szczególności przy wykorzystaniu wyłącznie środków publicznych. Planowany termin ukończenia analiz przedrealizacyjnych to pierwszy kwartał 2021 r.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2020-12-28 19:18:05

    Ten pawilon tudzież tzw. ''bunkier'' to tylko wisienka na torcie tej całej chybionej, tragicznej, niewydolnej inwestycji jaką jest niewątpliwie cała ta NARTOSTRATA!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pytający ? - niezalogowany 2020-12-28 21:19:41

    Czy ta porażka Chomy jest bezpłatna? Zapłacił za coś ze swojej kieszeni?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    janek - niezalogowany 2020-12-28 21:30:49

    ciekawe ile pod stolem poszlo:)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama