Przemyśl, jako jedno z trzech miast z naszego regionu, może się starać o pieniądze z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Budżet programu wynosi 327 mln 882 tys. franków szwajcarskich, czyli ponad 1,5 mld zł. Jest zatem o co powalczyć. Jakie wnioski o wsparcie złożyły władze miasta?
Z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast mogą skorzystać tzw. średnie miasta. Aby miasto mogło się ubiegać o dofinansowanie, musi być zakwalifikowane przez Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do grona 139 miast, tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Miasta te zostaną objęte zarówno wsparciem finansowym, jak i doradczym. Doradztwem zajmuje się Związek Miast Polskich. Celem programu jest podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, co ma skutkować zmniejszeniem różnic społeczno-gospodarczych w naszym kraju.
Paleta możliwości projektów, na których wsparcie można uzyskać środki z programu, jest duża. Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na projekty dotyczące: kształcenia i szkolenia zawodowego, finansowania dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, wspierania zarządzania migracjami i promowanie działań integracyjnych, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, zarządzanie odpadami, ochronę przyrody i bioróżnorodność, ochronę zdrowia i ochronę socjalną, poprawę bezpieczeństwa publicznego, mniejszości i grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji społecznej czy na społeczeństwo obywatelskie i przejrzystość.
Budżet programu jest imponujący. To kwota 327 mln 882 tys. franków szwajcarskich, z czego 278,7 mln to wkład Szwajcarii, zaś 49,182 mln to wkład krajowy[paywall].
Instytucją, która odpowiada za przygotowanie i wdrażanie programu, jest minister funduszy i polityki regionalnej, którego – w zakresie realizacji tych zadań – reprezentuje i obsługuje Departament Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. We wdrażaniu programu pomoże Związek Miast Polskich, który obejmie miasta wsparciem doradczym.
Nabór wniosków w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast już trwa. Jak już wspomnieliśmy, aby miasto mogło się ubiegać o dofinansowanie, musi być zakwalifikowane przez Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do grona 139 miast, tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Takowa lista jest już przygotowana i widnieje na niej Przemyśl.
Władze miasta złożyły projekt składający się z pięciu głównych zadań, w skład których wchodzi dziewięć tzw. poddziałań w czterech obszarach tematycznych: kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne, finansowanie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, poprawa bezpieczeństwa publicznego oraz efektywność energetyczna i energia odnawialna.
Ewentualna dotacja na ten pierwszy obszar ma poprawić jakość i atrakcyjność kształcenia zawodowego. Tymi pojęciami objęte zostały cztery placówki oświatowe w mieście: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących oraz Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych. Ma dojść m.in. do: remontów (modernizacji) w budynkach tych szkół, doposażenia pracowni w niezbędne sprzęty czy organizację szkoleń i kursów dla uczniów i nauczycieli.
W obszarze „finansowanie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw” projekt zawiera zadania, mające na celu stworzenie atrakcyjnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Jak? Poprzez m.in.: organizację spotkań dla lokalnych przedsiębiorców, spotkań i organizację konkursów dla młodzieży, utworzenie i prowadzenie punktów konsultacyjno-doradczych czy utworzenie i prowadzenie specjalnego portalu internetowego.
Jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa publicznego, pomysł polega na rozwoju infrastruktury wspierającej system bezpieczeństwa. To jest niezbędne z kolei do rozwijania systemu monitoringu miejskiego wraz z centrum przetwarzania danych.
Wreszcie obszar pod nazwą „efektywność energetyczna i energia odnawialna” to termomodernizacja czterech budynków oświatowych w mieście: II Liceum Ogólnokształcącego i jego internatu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 1.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze