W czerwcu br. na naszych łamach informowaliśmy o 2-milionowym grancie dla przemyskiego szpitala, który ma pozwolić na wdrożenie w placówce rozwiązań dostosowujących ją do potrzeb pacjentów z niepełnosprawnościami, ale też osób starszych, kobiet w ciąży, z małymi dziećmi czy mających trudności z komunikacją z otoczeniem. Są już pierwsze efekty finansowego zastrzyku dla przemyskiej lecznicy, a zarazem pierwsze korzyści dla pacjentów. Kolejnych można się spodziewać w przyszłym roku.
Do szpitala na Monte Cassino trafiły pierwsze zestawy obejmujące tablet z oprogramowaniem, które pomagają w komunikacji z pacjentami mającymi problemy z mówieniem, popularnie zwane „mówikami”. Wspomniany zakup był możliwy w związku z realizacją grantu „Dostępność PLUS w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu”, przyznanego placówce w ramach projektu „Dostępność Plus dla Zdrowia”. Na razie szpital zakupił 5 takich tabletów z wyposażeniem. Trafiły na oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym oraz oddział rehabilitacji z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej, a reszta trafiła do poradni, na SOR i do punktu wezwania asystenta osoby niepełnosprawnej przy wejściu głównym, ale jeśli na innym z oddziałów pojawi się pacjent, który będzie miał problemy z komunikacją, „mówiki” będą użyczane – zapewnia szpital. Zainstalowany w tablecie program ma funkcje związane z tzw. skanowaniem. By z nich skorzystać dla wspomnianych 2 oddziałów zakupiono też[paywall] przycisk „Sensor”.
Urządzenie do komunikacji alternatywnej i wspomagającej Mówik 2.0 – bo tak fachowo się nazywa – sprawdza się przede wszystkim w komunikacji z pacjentami po wylewach, wypadkach, chorujących na guzy mózgu, a także w przypadku dzieci i młodzieży z autyzmem, porażeniem mózgowym, zespołem Downa czy innymi schorzeniami mającymi wpływ na narząd mowy. Oprócz tego w Wojewódzkim Szpitalu im. Ojca Pio w Przemyślu w ramach projektu „Dostępność Plus dla Zdrowia” ruszył cykl szkoleń dla personelu w zakresie komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami. Prowadzą je nauczyciele z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu. Łącznie będzie to 37 spotkań. – Osoby ze szczególnymi potrzebami to nie tylko osoby niepełnosprawne. To także kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi, osoby o nietypowym wzroście lub wadze, a także osoby mające problem z komunikowaniem się – wyjaśnia Paweł Bugira, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu. Szkolenia mają charakter warsztatowy i praktyczny i uwzględniają rzeczywiste sytuacje mogące wydarzyć się w szpitalu. Personel może postawić się na miejscu np. osoby niewidomej, niesłyszącej czy poruszającej się na wózku inwalidzkim i wczuć w jej sytuację. W sumie szpital planuje przeszkolić 480 osób.
Będą inne zakupy i inwestycje
Szpital podpisał też umowy ze Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Przemyślu oraz Polskim Związkiem Niewidomych – Koło Powiatowe i Grodzkie w Przemyślu. – Z ich pomocą dostosowujemy przestrzeń w szpitalu dla osób niepełnosprawnych – informuje P. Bugira.
W ramach 2-milionowej dotacji programu lecznica na Monte Cassino planuje też inne inwestycje, m.in. dobudowę dwóch wind do bloku E (naprzeciw istniejących), utworzenie nowych miejsc dla kobiet karmiących w poradni dla dzieci oraz zakupy. Na liście tych planowanych są m.in.: wózki toaletowe, fotele ginekologiczne za zwiększoną nośnością, łóżka szpitalne, stoły zabiegowe, wanienki do kąpieli dziecka i przewijak dla matki na wózku inwalidzkim, wózki do transportu pacjentów czy łóżko porodowe. – Tych kolejnych inwestycji i urządzeń można się spodziewać w przyszłym roku – informuje rzecznik prasowy szpitala Paweł Bugira.

fot.WSZwP
Pierwsze „mówiki”, służące do komunikacji z pacjentami mającymi problemy z mówieniem, trafiły na oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym oraz oddział rehabilitacji z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej, a reszta do poradni, na SOR i do punktu wezwania asystenta osoby niepełnosprawnej przy wejściu głównym szpitala.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze