Reklama

Pierwsze „mówiki” dla szpitala i szkolenia personelu. Kolejne inwestycje w przyszłym roku

W czerwcu br. na naszych łamach informowaliśmy o 2-milionowym grancie dla przemyskiego szpitala, który ma pozwolić na wdrożenie w placówce rozwiązań dostosowujących ją do potrzeb pacjentów z niepełnosprawnościami, ale też osób starszych, kobiet w ciąży, z małymi dziećmi czy mających trudności z komunikacją z otoczeniem. Są już pierwsze efekty finansowego zastrzyku dla przemyskiej lecznicy, a zarazem pierwsze korzyści dla pacjentów. Kolejnych można się spodziewać w przyszłym roku.

Do szpitala na Monte Cassino trafiły pierwsze zestawy obejmujące tablet z oprogramowaniem, które pomagają w komunikacji z pacjentami mającymi problemy z mówieniem, popularnie zwane „mówikami”. Wspomniany zakup był możliwy w związku z realizacją grantu „Dostępność PLUS w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu”, przyznanego placówce w ramach projektu „Dostępność Plus dla Zdrowia”. Na razie szpital zakupił 5 takich tabletów z wyposażeniem. Trafiły na oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym oraz oddział rehabilitacji z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej, a reszta trafiła do poradni, na SOR i do punktu wezwania asystenta osoby niepełnosprawnej przy wejściu głównym, ale jeśli na innym z oddziałów pojawi się pacjent, który będzie miał problemy z komunikacją, „mówiki” będą użyczane – zapewnia szpital. Zainstalowany w tablecie program ma funkcje związane z tzw. skanowaniem. By z nich skorzystać dla wspomnianych 2 oddziałów zakupiono też[paywall] przycisk „Sensor”.

Urządzenie do komunikacji alternatywnej i wspomagającej Mówik 2.0 – bo tak fachowo się nazywa – sprawdza się przede wszystkim w komunikacji z pacjentami po wylewach, wypadkach,  chorujących na guzy mózgu, a także w przypadku dzieci i młodzieży z autyzmem, porażeniem mózgowym, zespołem Downa czy innymi schorzeniami mającymi wpływ na narząd mowy. Oprócz tego w Wojewódzkim Szpitalu im. Ojca Pio w Przemyślu w ramach projektu „Dostępność Plus dla Zdrowia” ruszył cykl szkoleń dla personelu w zakresie komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami. Prowadzą je nauczyciele z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu. Łącznie będzie to 37 spotkań. – Osoby ze szczególnymi potrzebami to nie tylko osoby niepełnosprawne. To także kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi, osoby o nietypowym wzroście lub wadze, a także osoby mające problem z komunikowaniem się – wyjaśnia Paweł Bugira, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu. Szkolenia mają charakter warsztatowy i praktyczny i uwzględniają rzeczywiste sytuacje mogące wydarzyć się w szpitalu. Personel może postawić się na miejscu np. osoby niewidomej, niesłyszącej czy poruszającej się na wózku inwalidzkim i wczuć w jej sytuację. W sumie szpital planuje przeszkolić 480 osób.

Reklama

Będą inne zakupy i inwestycje

Szpital podpisał też umowy ze Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Przemyślu oraz Polskim Związkiem Niewidomych – Koło Powiatowe i Grodzkie w Przemyślu. – Z ich pomocą dostosowujemy przestrzeń w szpitalu dla osób niepełnosprawnych – informuje P. Bugira.

W ramach 2-milionowej dotacji programu lecznica na Monte Cassino planuje też inne inwestycje, m.in. dobudowę dwóch wind do bloku E (naprzeciw istniejących), utworzenie nowych miejsc dla kobiet karmiących w poradni dla dzieci oraz zakupy. Na liście tych planowanych są m.in.: wózki toaletowe, fotele ginekologiczne za zwiększoną nośnością, łóżka szpitalne, stoły zabiegowe, wanienki do kąpieli dziecka i przewijak dla matki na wózku inwalidzkim, wózki do transportu pacjentów czy łóżko porodowe. – Tych kolejnych inwestycji i urządzeń można się spodziewać w przyszłym roku – informuje rzecznik prasowy szpitala Paweł Bugira.

Reklama


fot.WSZwP
Pierwsze „mówiki”, służące do komunikacji z pacjentami mającymi problemy z mówieniem, trafiły na oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym oraz oddział rehabilitacji z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej, a reszta do poradni, na SOR i do punktu wezwania asystenta osoby niepełnosprawnej przy wejściu głównym szpitala.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama