Reklama

Pierwszy „elektryk” tej marki na Podkarpaciu: nowy autobus zawiezie dzieci do szkoły

Jawornik Polski poszedł śladami takich gmin, jak Bobowa, Śniadów, Ojrzeń i Ożarów Mazowiecki, i postawił na zielony transport szkolny, decydując się na kupno „elektryka” marki Yutong. Co prawda dzieci raczej nie będą nim podróżować już od września. Zgodnie z podpisaną umową i deklaracjami oferenta, który został wyłoniony w przetargu, pojazd ma być dostarczony do gminy w listopadzie br. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z programu „Kangur”.

Gmina Jawornik Polski zdecydowała się na zeroemisyjny model ICE12. Umowę na dostarczenie autobusu podpisali niedawno wójt gminy Jawornik Polski Stanisław Petynia i prezes zarządu Busnex Poland (oficjalny przedstawiciel marki na Polskę) Marcin Kucharski.

Jak mówi drugi z wymienionych, będzie to pierwszy „elektryk” tej marki na Podkarpaciu.

Sekretarz gminy Jawornik Polski Agnieszka Czapla wylicza, że[paywall] ogólna kwota dofinansowania zakupu nowoczesnego autobusu wraz z niezbędną infrastrukturą doładowania wyniosła 2 mln 720 tys. zł.

– Przy czym większość tej sumy, a więc 2 mln 448 tys. zł, wyniosła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przyznana w ramach programu „Kangur –  Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”, a 10 procent, czyli dokładnie 272 tys. zł, to kwota pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Reklama

Wójt gminy Jawornik Polski Stanisław Petynia zapewnia, że autobus spełnia wszystkie określone przez gminę wymagania i mieści się w budżecie zadania ,,Ochrona atmosfery – System zielonych inwestycji – Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”.

– Nasza rozbudowana punktacja przetargowa zmierzała do wyboru autobusu, który umożliwi zarówno codzienny dowóz dzieci do szkoły, jak również wyjazdy na wycieczki, zawody sportowe, basen. Cieszę się, że elementem dostawy będzie również  stacja ładowania z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii, co zmniejszy koszty eksploatacji i zwiększy efekt ekologiczny – podsumowuje.

Nowy nabytek ma dotrzeć do gminy w listopadzie. Jego zasięg na jednym ładowaniu wynosi ponad 300 kilometrów. Będzie to już czwarty zakupiony egzemplarz tego modelu w Polsce.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama