28 października odbyła się LV sesja Rady Powiatu Jarosławskiego. Obrady otworzył przewodniczący rady Marian Fedor, w spotkaniu uczestniczyli starosta Stanisław Kłopot, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Marta Kurpiel, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński oraz dyrektor COM Piotr Pochopień i inni pracownicy organów samorządowych.
Podczas obrad rady powiatu doszło do wielu zmian budżetowych, które związane są z inwestycjami oraz dodatkowymi, nieprzewidzianymi wydatkami i podwyżkami.
Zmiany związane są także ze zwiększeniem wpływów powiatu, wiążącym się z wyrównaniami, darowiznami i zwrotami kosztów. Wszystkie zostały[paywall] pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Budżetową i Komisję Infrastruktury i Mienia Powiatu, a radni jednogłośnie zagłosowali za uchwaleniem projektów.
Pozostałe uchwały także podjęto bezdyskusyjnie.
Przewodniczący Marian Fedor przedstawił radzie powiatu informacje o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2022 r. Komisja Obrachunkowa w Rzeszowie pozytywnie zaopiniowała złożony raport. Przekazał informacje o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2021 rok, których termin składania upłynął z koniec października.
Wszystkie oświadczenia pracowników samorządowych dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Starosta oraz Urząd Skarbowy, który analizował dokumenty, nie wykazali żadnych błędów bądź nieścisłości w przekazanych dokumentach.
M. Fedor poinformował również o stanie realizacji zadań oświatowych w powiecie jarosławskim za rok 2021/2022.
Przy tej okazji radny Tomasz Kulesza podziękował naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Marcie Kurpiel i jej współpracownikom za przygotowanie bardzo precyzyjnego raportu. Można znaleźć w nim szczegółowe informacje na temat każdej z placówek oświatowych podległej powiatowi. Zawarto w nim liczbę uczniów, pracowników, wyniki i osiągnięcia naukowe.

fot.powiat jarosławski
Radny Tomasz Kulesza podziękował naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Marcie Kurpiel za wzorowe sprawowanie zwierzchnictwa nad podległymi szkołami w powiecie.
Radny Tomasz Kulesza zwrócił uwagę na problem z długim oczekiwaniem na wizyty w lekarskich poradniach specjalistycznych w COM. Przykładowo do poradni dla diabetyków chorzy muszą czekać aż 218 dni, na konsultację reumatologiczną – 185 dni, a na wizytę u kardiologa – 114 dni.
Jednym z głównych powodów tej sytuacji są problemy kadrowe w szpitalu, ponieważ lekarze preferują pracę w lepiej płatnych, komercyjnych poradniach, co stanowi problem w całym kraju. T. Kulesza zaznaczył, problemy odbijają się nie tylko na dobrym imieniu szpitala, ale też na zdrowiu pacjentów COM.
W swojej odpowiedzi dyrektor szpitala Piotr Pochopień zauważył, że kolejki do specjalistów mają dwie prędkości, innymi słowy tryby – pilny i stabilny, zależnie od potrzeb. Wspomniał także, że w pozostałych poradniach COM czas oczekiwania na wizytę wynosi zdecydowanie mniej, bo 30 dni.
Jego najważniejszą uwagą była jednak prośba do wszystkich radnych, aby pytania szczegółowe i specjalistyczne kierować do niego wcześniej na piśmie, aby podczas obrad mógł się do nich odnieść szczegółowo. Prośba ta wynikała między innymi z tego, że – jak sam powiedział – po ostatniej sesji opinia publiczna wprowadzana jest w błąd, kiedy dyrektor odpowiada na pytania bez uprzedniego przygotowania merytorycznego.
Przy tej okazji przewodniczący M. Fedor przypomniał, że żaden z zapytanych na obradach sesji nie ma obowiązku udzielać odpowiedzi ustnej.
Radny Andrzej Wysocki zwrócił uwagę na problem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Jarosławiu. Z informacji radnego wynika, że PKS jest na minusie.
Brakuje pieniędzy na odnowę taboru autobusów, ale także całego przedsiębiorstwa. Najnowsze pojazdy mają ponad 10 lat. Szacuje, że roczne straty w zakładzie będą oscylować w okolicy 9 mln zł.
Braki finansowe wynikają z ogromnych kosztów utrzymania i podwyżek pensji. Ponadto wiele z tras PKS-ów jest nierentownych, czyli w żargonie pracowników zakładu „autobusy wożą powietrze”. Jest to jednak niezbędna instytucja, która ma służyć wszystkim mieszkańcom.
Inne poruszane kwestie dotyczyły dróg powiatowych. Radna Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska wspomniała o problematycznym przejściu pod wiaduktem kolejowym na ulicy Cegielnianej.
Nie ma tam chodnika ani oświetlenia. Kolejnym newralgicznym punktem na mapie miasta jest ulica Sikorskiego przy zbiegu z ulicą Lisińskiego. Miejsce to jest uczęszczane przez młodzież szkolną oraz osoby zmierzające do galerii handlowej. Radna zawnioskowała o stworzenie przejścia bezpiecznego z zastosowaniem technologii termowizyjnej, aby miejsce to było przystępne dla przechodniów.

fot.powiat jarosławski
Dyrektor COM w Jarosławiu Piotr Pochopień prosił o przedstawianie pytań dotyczących szpitala przed sesjami rady powiatu, by móc udzielać rzeczowych odpowiedzi podczas obrad.
Powiatowe Ognisko Baletowe i Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich wciąż nie mają swoich dyrektorów. W tej chwili pełniącymi ich obowiązki są Robert Drewniak (POB) oraz Konrad Sawiński (muzeum).
Starosta S. Kłopot wytłumaczył, że procedury konkursowe już ruszyły, jednak jest to złożony proces, wymagający wyłonienia odpowiedniej komisji i przeprowadzenia odpowiednich procedur. Zgadza się z opinią T. Kuleszy, że obaj p. o. dyrektorów to właściwe osoby na właściwym miejscu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze