Choć przemyski magistrat kategorycznie zaprzecza takim wnioskom, nie można się oprzeć wrażeniu, że inwestycje wykonane za kadencji prezydenta Roberta Chomy, nie są pielęgnowane jak należy. A przecież z miejskiego budżetu, czyli z pieniędzy mieszkańców, przeznaczone zostały na nie spore środki. Wielokrotnie informowaliśmy o zaniedbaniach w Parku Miejskim im. Mariana Strońskiego czy na terenie Fortecznej Trasy Turystycznej na Zniesieniu. Stan placu zabaw w tamtym miejscu woła o pomstę do nieba.
Pod koniec 2006 r. przy Zamku Kazimierzowskim, Kopcu Tatarskim oraz stadionie sportowym Czuwaju w Przemyślu pojawiły tablice informacyjne o zaplanowanych tam inwestycjach. W latach 2008 – 2010 miał zostać zrealizowany projekt pod nazwą „Modernizacja Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu”. Inwestycja miała na celu kompleksowe przystosowanie tego obiektu do pełnienia obecnych funkcji kulturalnych i turystycznych. Ponadto jego oferta miała zostać poszerzona o nowe produkty turystyczne. A w tzw. pakiecie miało dojść do rewitalizacji i zupełnej zmiany oblicza Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego. Natomiast w latach 2007 – 2008 miało dojść do kompleksowego remontu stadionu sportowego przy ul. 22 Stycznia 6 oraz „Rewaloryzacji Kopca Tatarskiego i budowy Fortecznej Trasy Turystycznej”[paywall]. Celem tego ostatniego projektu była rewaloryzacja i budowa infrastruktury społecznej dla mieszkańców miasta oraz turystów. Łączny koszt to 2 mln 121 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie to 1 mln 439 tys. zł, a to z budżetu państwa to 191 tys. 837 zł. Szybkie obliczenia wskazują, że w pieniędzy przemyślan na tę inwestycję przeznaczono niecałe 500 tys. zł. Wszystkie powstały, ale nie wszystkie są odpowiednio i systematycznie doglądane. Niestety.
W ramach projektu wzmocniona została korona i podstawa Kopca Tatarskiego, wybudowane zostały ciągi pieszo-rowerowe o łącznej długości ponad 1,5 km, dwa nowe parkingi z 53 miejscami, przebudowane zostały drogi dojazdowe do nich, powstał plac zabaw, amfiteatr na 540 miejsc i wiata piknikowa. Powstała infrastruktura, która miała cieszyć mieszkańców Przemyśla i turystów. W 2010 r. miasto Przemyśl zajęło 3. miejsce w kategorii „Przestrzeń publiczna” w Ogólnopolskim Konkursie Architektonicznym Dom 2010 – Kryształowa Cegła na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej. Wyróżnienie zostało przyznane za... rewaloryzację Kopca Tatarskiego i budowę Fortecznej Trasy Turystycznej w Przemyślu.
Nie będziemy wspominać o wielu telefonach mieszkańców miasta w sprawie fatalnego stanu niektórych części Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego w Przemyślu, bo nie o tym mowa. Podobnie było z inwestycją na Zniesieniu. Trudno zliczyć, ile razy podejmowaliśmy temat zrujnowanych schodów, barierek przy Fortecznej Trasie Turystycznej. Długie miesiące minęły, zanim ktoś z odpowiedzialnych instytucji raczył wymieniać spróchniałe drewaniane belki czy poręcze. To żaden koszt...
W ramach wspomnianej inwestycji powstał także plac zabaw, którego stan techniczny po kilku latach eksploatacji woła o pomstę do nieba. Sprawa zbulwersowała mieszkańców, którzy lubią przechadzać się w tamtych okolicach, a także m.in. radnego Macieja Kamińskiego (PiS), który wystosował do prezydenta miasta interpelację w tej sprawie.– Dostałem sygnał od mieszkańców, że miejsce rekreacji i wypoczynku dla dzieci jest w stanie tragicznym, a nawet może zagrażać bezpieczeństwu, zwłaszcza najmłodszych użytkowników. Pojechałem na miejsce i faktycznie nie wygląda to dobrze. Poprosiłem pana prezydenta o podjęcie ekspresowych działań w tym zakresie. Szkoda tylko, że to mieszkańcy muszą sami monitować i reagować w wielu sprawach. Jak nie wysoka trawa, to brud i śmieci albo dziurawe drogi i miejsca, które powinny służyć nam wszystkim, a nie odstraszać – powiedział M. Kamiński.
Odpowiedzi na zadane przez nas pytania są rozbrajające... Zapytaliśmy po pierwsze: dlaczego doprowadzono do tak fatalnego stanu plac zabaw przy Fortecznej Trasie Turystycznej, za który zapłacili także sami mieszkańcy? Po drugie: dlaczego – w naszym mniemaniu – inwestycje wykonane za kadencji prezydenta R. Chomy nie są pielęgnowane, jak należy?
– Pytanie dotyczące placu zabaw niedaleko amfiteatru i Krzyża Zawierzenia zbiegło się akurat z pracami, które na nasze zlecenie podjął tam Zakład Usług Komunalnych. Remont placu trwa i wkrótce to miejsce zostanie udostępnione. Pomysł czy też sugestia, że inwestycje zrealizowane w ubiegłych kadencjach są lekceważone czy deprecjonowane, to oczywiście zupełny absurd. Takie inwestycje jak trasa forteczna na Zniesieniu były realizowane dość dawno i ze względu na użyte materiały i technologię wymagają po kilkunastu latach odświeżenia czy remontu. I w miarę posiadanych pieniędzy to robimy. Stopniowo odnawiamy schody i mostki terenowe, a nawet budowane są nowe, jak ten prowadzący do powstającego Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl. To miejsce służy wszystkim przemyślanom, chętnie wybierającym się tutaj na spacery i na pewno nie jest i nie będzie pomijane w planach remontowych – powiedział Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.
fot.za zbiorów własnych
Stan techniczny placu zabaw przy Fortecznej Trasie Turystycznej, za który zapłacili także sami mieszkańcy Przemyśla, woła o pomstę do nieba.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A może po prostu nie ma pieniędzy na utrzymanie i niezbędne remonty? Dziennikarzy ŻP zachęcam do napisania artykułu na temat stanu finansów miasta, jakie było zadłużenie w czasie objęcia władzy przez obecnego prezydenta i radnych , jakie będzie na koniec b. roku lub na koniec czerwca b.r. Ile spłacono a ile zaciągnięto kredytu. Jaki był stan posiadania radnych na początku kadencji jaki jest obecnie.Dlaczego nie informujecie mieszkańców miasta ?
Hipolit Kwas - przecież chodzi o bezpieczeństwo dzieci, mowa jest o zdewastowanym, zaniedbanym placu zabaw.Jakiś czas temu pisano o bardzo zaniedbanym stawie w parku - biedne umęczone karpie koi.ta władza lubi niestety igrzyska- a reszta ... no cóż.
Chyba nie zrozumiałeś moich intencji. Chodziło mi o przekazanie informacji mieszkańcom miasta czym są zajęci ci co odpowiadają za jego stan. Stąd mój apel do dziennikarzy.Bezpieczeństwo dzieci nie podlega dyskusji.
A to Prezydent nie wiedział obejmując miasto, jaki jest stan zadłużenia ? Przecież to dane publiczne. Prezydent mówił i składał obietnice że będzie za niego miasto kwitło, to co się zmieniło ? To że Prezydent jest nieskuteczny to już wszyscy wiemy, ale niech tak już nie płacze, że to przez Chomę. Jak przez Chomę to po co startował ?
Wiedział dobrze, wystartował i skosił 70 % głosów, kto jest winien,on który przytula co miesiąc 20 tysi czy ci co na niego głosowali? Głosujący tez wiedzieli jaki jest stan finansowy miasta i na co liczyli? Że przyjdzie młody,niezależny i uzdrowi miasto?Może wystarczy tej nauki demokracji, może w końcu mieszkańcy się czegoś nauczą ?
A może po prostu nie ma pieniędzy na utrzymanie i niezbędne remonty? Dziennikarzy ŻP zachęcam do napisania artykułu na temat stanu finansów miasta, jakie było zadłużenie w czasie objęcia władzy przez obecnego prezydenta i radnych , jakie będzie na koniec b. roku lub na koniec czerwca b.r. Ile spłacono a ile zaciągnięto kredytu. Jaki był stan posiadania radnych na początku kadencji jaki jest obecnie.Dlaczego nie informujecie mieszkańców miasta ?
Hipolit Kwas - przecież chodzi o bezpieczeństwo dzieci, mowa jest o zdewastowanym, zaniedbanym placu zabaw.Jakiś czas temu pisano o bardzo zaniedbanym stawie w parku - biedne umęczone karpie koi.ta władza lubi niestety igrzyska- a reszta ... no cóż.
Chyba nie zrozumiałeś moich intencji. Chodziło mi o przekazanie informacji mieszkańcom miasta czym są zajęci ci co odpowiadają za jego stan. Stąd mój apel do dziennikarzy.Bezpieczeństwo dzieci nie podlega dyskusji.