Reklama

Plac zabaw jak z koszmaru. Czy prezydent Bakun nie lubi inwestycji Chomy?

Choć przemyski magistrat kategorycznie zaprzecza takim wnioskom, nie można się oprzeć wrażeniu, że inwestycje wykonane za kadencji prezydenta Roberta Chomy, nie są pielęgnowane jak należy. A przecież z miejskiego budżetu, czyli z pieniędzy mieszkańców, przeznaczone zostały na nie spore środki. Wielokrotnie informowaliśmy o zaniedbaniach w Parku Miejskim im. Mariana Strońskiego czy na terenie Fortecznej Trasy Turystycznej na Zniesieniu. Stan placu zabaw w tamtym miejscu woła o pomstę do nieba.

Pod koniec 2006 r. przy Zamku Kazimierzowskim, Kopcu Tatarskim oraz stadionie sportowym Czuwaju w Przemyślu pojawiły tablice informacyjne o zaplanowanych tam inwestycjach. W latach 2008 – 2010 miał zostać zrealizowany projekt pod nazwą „Modernizacja Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu”. Inwestycja miała na celu kompleksowe przystosowanie tego obiektu do pełnienia obecnych funkcji kulturalnych i turystycznych. Ponadto jego oferta miała zostać poszerzona o nowe produkty turystyczne. A w tzw. pakiecie miało dojść do rewitalizacji i zupełnej zmiany oblicza Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego. Natomiast w latach 2007 – 2008 miało dojść do kompleksowego remontu stadionu sportowego przy ul. 22 Stycznia 6 oraz „Rewaloryzacji Kopca Tatarskiego i budowy Fortecznej Trasy Turystycznej”[paywall]. Celem tego ostatniego projektu była rewaloryzacja i budowa infrastruktury społecznej dla mieszkańców miasta oraz turystów. Łączny koszt to 2 mln 121 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie to 1 mln 439 tys. zł, a to z budżetu państwa to 191 tys. 837 zł. Szybkie obliczenia wskazują, że w pieniędzy przemyślan na tę inwestycję przeznaczono niecałe 500 tys. zł. Wszystkie powstały, ale nie wszystkie są odpowiednio i systematycznie doglądane. Niestety.

Kryształowa Cegła

W ramach projektu wzmocniona została korona i podstawa Kopca Tatarskiego, wybudowane zostały ciągi pieszo-rowerowe o łącznej długości ponad 1,5 km, dwa nowe parkingi z 53 miejscami, przebudowane zostały drogi dojazdowe do nich, powstał plac zabaw, amfiteatr na 540 miejsc i wiata piknikowa. Powstała infrastruktura, która miała cieszyć mieszkańców Przemyśla i turystów. W 2010 r. miasto Przemyśl zajęło 3. miejsce w kategorii „Przestrzeń publiczna” w Ogólnopolskim Konkursie Architektonicznym Dom 2010 – Kryształowa Cegła na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej. Wyróżnienie zostało przyznane za... rewaloryzację Kopca Tatarskiego i budowę Fortecznej Trasy Turystycznej w Przemyślu.

Reklama

Zasadne pytania

Nie będziemy wspominać o wielu telefonach mieszkańców miasta w sprawie fatalnego stanu niektórych części Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego w Przemyślu, bo nie o tym mowa. Podobnie było z inwestycją na Zniesieniu. Trudno zliczyć, ile razy podejmowaliśmy temat zrujnowanych schodów, barierek przy Fortecznej Trasie Turystycznej. Długie miesiące minęły, zanim ktoś z odpowiedzialnych instytucji raczył wymieniać spróchniałe drewaniane belki czy poręcze. To żaden koszt...

W ramach wspomnianej inwestycji powstał także plac zabaw, którego stan techniczny po kilku latach eksploatacji woła o pomstę do nieba. Sprawa zbulwersowała mieszkańców, którzy lubią przechadzać się w tamtych okolicach, a także m.in. radnego Macieja Kamińskiego (PiS), który wystosował do prezydenta miasta interpelację w tej sprawie.– Dostałem sygnał od mieszkańców, że miejsce rekreacji i wypoczynku dla dzieci jest w stanie tragicznym, a nawet może zagrażać bezpieczeństwu, zwłaszcza najmłodszych użytkowników. Pojechałem na miejsce i faktycznie nie wygląda to dobrze. Poprosiłem pana prezydenta o podjęcie ekspresowych działań w tym zakresie. Szkoda tylko, że to mieszkańcy muszą sami monitować i reagować w wielu sprawach. Jak nie wysoka trawa, to brud i śmieci albo dziurawe drogi i miejsca, które powinny służyć nam wszystkim, a nie odstraszać – powiedział M. Kamiński.

Reklama

Odświeżanie po... kilkunastu latach!

Odpowiedzi na zadane przez nas pytania są rozbrajające... Zapytaliśmy po pierwsze: dlaczego doprowadzono do tak fatalnego stanu plac zabaw przy Fortecznej Trasie Turystycznej, za który zapłacili także sami mieszkańcy? Po drugie: dlaczego – w naszym mniemaniu – inwestycje wykonane za kadencji prezydenta R. Chomy nie są pielęgnowane, jak należy?

– Pytanie dotyczące placu zabaw niedaleko amfiteatru i Krzyża Zawierzenia zbiegło się akurat z pracami, które na nasze zlecenie podjął tam Zakład Usług Komunalnych. Remont placu trwa i wkrótce to miejsce zostanie udostępnione. Pomysł czy też sugestia, że inwestycje zrealizowane w ubiegłych kadencjach są lekceważone czy deprecjonowane, to oczywiście zupełny absurd. Takie inwestycje jak trasa forteczna na Zniesieniu były realizowane dość dawno i ze względu na użyte materiały i technologię wymagają po kilkunastu latach odświeżenia czy remontu. I w miarę posiadanych pieniędzy to robimy. Stopniowo odnawiamy schody i mostki terenowe, a nawet budowane są nowe, jak ten prowadzący do powstającego Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl. To miejsce służy wszystkim przemyślanom, chętnie wybierającym się tutaj na spacery i na pewno nie jest i nie będzie pomijane w planach remontowych – powiedział Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.


fot.za zbiorów własnych
Stan techniczny placu zabaw przy Fortecznej Trasie Turystycznej, za który zapłacili także sami mieszkańcy Przemyśla, woła o pomstę do nieba.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2023-07-05 21:29:36

    A może  po prostu nie ma pieniędzy na utrzymanie  i niezbędne remonty?    Dziennikarzy ŻP  zachęcam do napisania artykułu na temat stanu finansów miasta, jakie było  zadłużenie    w  czasie objęcia władzy przez obecnego prezydenta i radnych  , jakie będzie na koniec  b. roku  lub na koniec czerwca b.r. Ile spłacono a ile  zaciągnięto kredytu.  Jaki był stan posiadania  radnych na początku kadencji  jaki jest obecnie.Dlaczego nie informujecie mieszkańców miasta ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    baraniecka.bozena_381 2023-07-05 21:45:44

    Hipolit Kwas - przecież chodzi o bezpieczeństwo dzieci, mowa jest o zdewastowanym, zaniedbanym placu zabaw.Jakiś czas temu pisano o bardzo zaniedbanym stawie w parku - biedne umęczone karpie koi.ta władza lubi niestety igrzyska- a reszta ... no cóż.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2023-07-06 10:55:41

    Chyba nie zrozumiałeś moich intencji.    Chodziło mi o  przekazanie informacji mieszkańcom miasta czym są zajęci ci  co odpowiadają  za jego stan.  Stąd mój apel do dziennikarzy.Bezpieczeństwo dzieci nie podlega dyskusji.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama