Reklama

Płynie wsparcie dla przeworskiego szpitala

11/04/2020 10:34

Mieszkańcy ziemi przeworskiej w trudnych czasach nie zapomnieli o swoim szpitalu. Z różnych stron płynie wsparcie dla tutejszych medyków: duchowe i materialne. O kańczuckich szwaczkach szyjących maseczki dla personelu pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Teraz w pomoc szpitalowi włączyły się samorządy, wspierając placówkę finansowo.

Choć przeworski SP ZOZ nie znajduje się w pierwszej linii frontu i nie leczy zakażonych koronawirusem, jego rola w zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego regionu oraz wysiłek całego personelu o utrzymanie dostępu do usług medycznych w trudnych czasach są nie do przeceniania. Stąd też z całego powiatu płyną pod adresem placówki wyrazy uznania i wdzięczności. Niektóre przybierają materialną formę. We wsparcie szpitala zaangażował się sektor prywatny[paywall], pomogły m.in.: firma Axtone S.A. w Kańczudze , SNS Foods sp. z o. o. z Łodzi oraz BMM sp. z.o.o. Tak jak donosiliśmy wcześniej, partię swoich wyrobów przesłały na potrzeby personelu medycznego osoby zaangażowane w opisywaną przez nas akację „Kańczuga szyje maseczki dla wszystkich potrzebujących”. Trwa też zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl, a sam szpital udostępnił swoje konta ludziom dobrej woli – wsparcie indywidualne można przesłać na numer konta 21 9106 0008 2005 0011 8880 0015 (konieczny dopisek „darowizna KORONAWIRUS”).

 

Reklama

Pomoc samorządów

Ostatnio w kwestii pomocy szpitalowi uaktywniły się też samorządy. Jako pierwsza zaangażowała się gmina Tryńcza na ostatniej sesji rady gminy, przyznając szpitalowi dofinansowanie w wysokości 20 tys. – Dotacja celowa na Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku jest to cel szczytny, jest to potrzebne, bardzo potrzebne i takie programy należy wspierać – argumentował przed głosowaniem radny Zbigniew Gurak. W ślad za Tryńczą poszły kolejne samorządy, przekazanie pieniędzy realizują lub już zrealizowały gminy Kańczuga, Gać oraz miasto Przeworsk. Wiele wskazuje jednak na to, że to jeszcze nie koniec i że kolejne samorządy włączą się w akcje wsparcia szpitala. -  Osobiście rozmawiałem z przedstawicielami wszystkich samorządów Naszego Powiatu, i każdy podszedł do mojego apelu z wielkim zrozumieniem oraz zadeklarował pomoc. Wszyscy w Szpitalu liczymy na kolejnych samorządowców. - mówi dyrektor placówki Grzegorz Jedynak, wyjaśniając, że wiele gmin musi po prostu przepracować trudne do zrealizowania w czasie ograniczeń kwestie proceduralne. - To ile uda się zebrać pieniędzy będzie warunkowało, jaki sprzęt kupimy. Moim celem  jest zakup takiego sprzętu, który będzie służył naszemu społeczeństwu nie tylko w czasie pandemii koronawirusa, ale również po  jej ustaniu. Potrzeb mamy wiele dlatego biorę pod uwagę aparat USG, bronchofiberoskop , kardiomonitory, pompy infuzyjne a być może nawet łóżko do intensywnej terapii  – wylicza dyrektor Jedynak pytany o przeznaczenie środków przekazywanych przez samorządy. Zamówiliśmy też dodatkowy respirator, który zgodził się dla nas sfinansować Starosta Przeworski – Bogusław Urban. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dodatkowe respiratory będą służyły raczej wyłącznie w okresie pandemii, ponieważ nasza placówka jest stosunkowo dobrze wyposażona w tego typu urządzenia – dwa  wypożyczyliśmy nawet szpitalowi jednoimiennemu w Łańcucie – dodaje.  - Bardzo pozytywnie  i z dużym uznaniem odbieram reakcję samorządów na mój apel. To są jasne sygnały, które dają siłę, dają wiarę i energie do działania – zapewnia. - Cały personel szpitala bardzo docenia wszystkie gesty przypominające nam, że nie jesteśmy w tej trudnej sytuacji sami. To ważne, bo my również przeżywamy obawy o naszych bliskich, o nas samych, a wszelkie formy wsparcia są bardzo budujące – podkreśla Grzegorz Jedynak.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości