Mieszkańcy ziemi przeworskiej w trudnych czasach nie zapomnieli o swoim szpitalu. Z różnych stron płynie wsparcie dla tutejszych medyków: duchowe i materialne. O kańczuckich szwaczkach szyjących maseczki dla personelu pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Teraz w pomoc szpitalowi włączyły się samorządy, wspierając placówkę finansowo.
Choć przeworski SP ZOZ nie znajduje się w pierwszej linii frontu i nie leczy zakażonych koronawirusem, jego rola w zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego regionu oraz wysiłek całego personelu o utrzymanie dostępu do usług medycznych w trudnych czasach są nie do przeceniania. Stąd też z całego powiatu płyną pod adresem placówki wyrazy uznania i wdzięczności. Niektóre przybierają materialną formę. We wsparcie szpitala zaangażował się sektor prywatny[paywall], pomogły m.in.: firma Axtone S.A. w Kańczudze , SNS Foods sp. z o. o. z Łodzi oraz BMM sp. z.o.o. Tak jak donosiliśmy wcześniej, partię swoich wyrobów przesłały na potrzeby personelu medycznego osoby zaangażowane w opisywaną przez nas akację „Kańczuga szyje maseczki dla wszystkich potrzebujących”. Trwa też zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl, a sam szpital udostępnił swoje konta ludziom dobrej woli – wsparcie indywidualne można przesłać na numer konta 21 9106 0008 2005 0011 8880 0015 (konieczny dopisek „darowizna KORONAWIRUS”).
Ostatnio w kwestii pomocy szpitalowi uaktywniły się też samorządy. Jako pierwsza zaangażowała się gmina Tryńcza na ostatniej sesji rady gminy, przyznając szpitalowi dofinansowanie w wysokości 20 tys. – Dotacja celowa na Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku jest to cel szczytny, jest to potrzebne, bardzo potrzebne i takie programy należy wspierać – argumentował przed głosowaniem radny Zbigniew Gurak. W ślad za Tryńczą poszły kolejne samorządy, przekazanie pieniędzy realizują lub już zrealizowały gminy Kańczuga, Gać oraz miasto Przeworsk. Wiele wskazuje jednak na to, że to jeszcze nie koniec i że kolejne samorządy włączą się w akcje wsparcia szpitala. - Osobiście rozmawiałem z przedstawicielami wszystkich samorządów Naszego Powiatu, i każdy podszedł do mojego apelu z wielkim zrozumieniem oraz zadeklarował pomoc. Wszyscy w Szpitalu liczymy na kolejnych samorządowców. - mówi dyrektor placówki Grzegorz Jedynak, wyjaśniając, że wiele gmin musi po prostu przepracować trudne do zrealizowania w czasie ograniczeń kwestie proceduralne. - To ile uda się zebrać pieniędzy będzie warunkowało, jaki sprzęt kupimy. Moim celem jest zakup takiego sprzętu, który będzie służył naszemu społeczeństwu nie tylko w czasie pandemii koronawirusa, ale również po jej ustaniu. Potrzeb mamy wiele dlatego biorę pod uwagę aparat USG, bronchofiberoskop , kardiomonitory, pompy infuzyjne a być może nawet łóżko do intensywnej terapii – wylicza dyrektor Jedynak pytany o przeznaczenie środków przekazywanych przez samorządy. Zamówiliśmy też dodatkowy respirator, który zgodził się dla nas sfinansować Starosta Przeworski – Bogusław Urban. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dodatkowe respiratory będą służyły raczej wyłącznie w okresie pandemii, ponieważ nasza placówka jest stosunkowo dobrze wyposażona w tego typu urządzenia – dwa wypożyczyliśmy nawet szpitalowi jednoimiennemu w Łańcucie – dodaje. - Bardzo pozytywnie i z dużym uznaniem odbieram reakcję samorządów na mój apel. To są jasne sygnały, które dają siłę, dają wiarę i energie do działania – zapewnia. - Cały personel szpitala bardzo docenia wszystkie gesty przypominające nam, że nie jesteśmy w tej trudnej sytuacji sami. To ważne, bo my również przeżywamy obawy o naszych bliskich, o nas samych, a wszelkie formy wsparcia są bardzo budujące – podkreśla Grzegorz Jedynak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze