Reklama

Po raz pierwszy w historii terytorialsi odpalili „Oszczep”. To nowa broń polskiego wojska

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zakończył się kurs zorganizowany dla instruktorów, operatorów i techników uzbrojenia przeciwpancernych pocisków kierowanych „Javelin”, czyli „Oszczep”. Po raz pierwszy w Wojsku Polskim w ćwiczeniach wzięli udział terytorialsi, w tym żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.

Po raz pierwszy w historii polscy żołnierze wykonali strzelania przeciwpancernym pociskiem kierowanym „Javelin”, który wchodzi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Sprzęt w pierwszej kolejności trafi do brygad obrony terytorialnej, które rozmieszczone są na wschodzie Polski, m.in. do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, a w przyszłości do 20 Brygady Obrony Terytorialnej w Przemyślu[paywall].

– W oparciu o ten system oraz już eksploatowane przez pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate, w WOT rozpoczyna się formowanie Grup Niszczycieli Czołgów. W skład tej struktury wejdą nie tylko operatorzy przeciwpancernych pocisków kierowanych i dronów, ale również saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową. Głównym celem grup będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych przeciwnika, w tym przede wszystkim czołgów – wyjaśnił rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT kpt. Witold Sura.

Skuteczna broń

Podczas ćwiczeń w Toruniu obecny był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, żeby wojsko polskie było liczniejsze, żeby było wyposażone w nowoczesny sprzęt, żeby warunki służby w wojsku były jak najlepsze. Podstawowym zadaniem każdego żołnierza jest podnoszenie umiejętności, szkolenie się oraz obrona naszej ojczyzny – powiedział.

Reklama

Polska jest pierwszym państwem, które uzyskało zgodę Kongresu USA na pozyskanie pocisków „Javelin” w najnowszej i najbardziej zaawansowanej wersji F.

– To jest nowa broń, która trafiła na wyposażenie polskiego wojska. To broń skuteczna, która stanowi podstawę wyposażenia w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych, ale także w wojskach sojuszniczych, również tych stacjonujących w naszym kraju – podkreślił M. Błaszczak.

Grupy Niszczycieli Czołgów

Grupy będą formowane w WOT stopniowo, w ramach pozyskiwania wyposażenia oraz nabywanych kompetencji przez żołnierzy.

Będą zasadniczą strukturą wielowarstwowego systemu obrony przeciwpancernej rozwijanego w Wojskach Obrony Terytorialnej, obejmującego m.in. drony uderzeniowe krótkiego zasięgu, pozahoryzontowe przeciwpancerne pociski kierowane (planowane do pozyskania), przeciwpancerne pociski kierowane „Javelin” z możliwością rażenia celów do 2 km oraz ręczne granatniki przeciwpancerne umożliwiające rażenie celów na krótszych dystansach.

Granatniki przeciwpancerne będą podstawowym wyposażeniem najniższej struktury taktycznej – sekcji lekkiej piechoty.

KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jondstyhf - niezalogowany 2021-06-28 08:43:07

     your personal expe https://vidmate.onl/download/ rienceMindfully using our emotions as data about our inner state and  knowing when it’s better to de-escalate by taking a time out are great tools. Appreciate you reading and sharing your story, since I can certainly relate and I think others can too

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Szwejk - niezalogowany 2021-06-28 17:42:38

    Strach się bać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Greg - niezalogowany 2021-06-28 18:48:38

    Oszczepem w Moskwę. Motto wojenne PiS.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama