Zgodnie z przewidywaniami, opłaty eksploatacyjne w Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wzrosną od 30 do 90 groszy za metr kwadratowy. Wprowadzono jednak maksymalną stawkę, do której czynsz może zostać podniesiony. Padła także propozycja ograniczenia wynagrodzeń i premii dla rady nadzorczej i zarządu PSM.
O planowanej podwyżce opłat w PSM pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Tak dużego wzrostu czynszów nie było w tej spółdzielni prawdopodobnie nigdy. W miniony czwartek, 28 listopada, rada nadzorcza PSM zaakceptowała zaproponowane przez zarząd stawki.
– Od kiedy jestem w radzie nadzorczej, nigdy tak wysokich podwyżek opłat nie było – przyznaje [paywall]Bożena Baraniecka, przewodnicząca rady nadzorczej PSM. – Nie jest to jednak widzimisię rady lub zarządu spółdzielni, ale wynika z uwarunkowań ekonomicznych i gospodarczych – zaznacza.
B. Baraniecka podkreśla, że poziom podwyżek opłat za eksploatację – choć nadal są one wysokie – został ograniczony. Mianowicie – maksymalna kwota, jaką mieszkaniec zapłaci po podwyżce za metr kwadratowy, wynosi 3,22 zł. – Oczywiście nie znaczy to, że wszyscy tyle zapłacą, ponieważ każda nieruchomość rozliczana jest odrębnie i wysokość podwyżek za metr kwadratowy powierzchni użytkowej jest zróżnicowana – zaznacza.
Przewodnicząca podkreśla, że rada nadzorcza „musi myśleć o tym, żeby spółdzielnia funkcjonowała”. – Osobiście jestem oburzona tak wysoką podwyżką, ale nie mam najmniejszego wpływu na to, co wynika z ogólnie obowiązujących przepisów. Wzrost minimalnego wynagrodzenia to jeden z czynników, ale na podwyżkę wpływa również wzrost cen mediów: wody, ogrzewania, energii elektrycznej, czy gazu – mówi.
Nie wszyscy członkowie rady nadzorczej poparli ten projekt. Część nie wzięła udziału w głosowaniu. – Uważam, że należy szukać oszczędności gdzie indziej. Rozumiem jakie są obecne realia, ale zaproponowane podwyżki są zbyt drastyczne i według mojej wiedzy, są najwyższe na przestrzeni wielu lat, jeśli nie w całej historii PSM – mówi Maciej Kamiński.
– Wnioskowałem, żeby poszukać rozwiązań, dzięki którym podwyżki nie byłyby aż tak duże, ale wszystkie te poprawki zostały odrzucone. Zaproponowaliśmy, żebyśmy zaczęli oszczędności od siebie i obniżenie naszych diet o 25 procent. Sugerowałem, aby prezesowi zlikwidować lub obniżyć premie, które przyznawane są 4 razy w roku i nagrodę roczną – dodaje.
Przewodnicząca rady popiera pomysł M. Kamińskiego o obniżeniu wynagrodzenia członków rady nadzorczej. – Zgodnie ze statutem jego wysokość ustala walne zgromadzenie członków i jest to możliwe dopiero na najbliższym walnym zgromadzeniu – zauważa. – Niemniej jednak rada nadzorcza zwróciła się o wydanie na najbliższe posiedzenie opinii prawnej, co do prawnych możliwości procedowania w tym zakresie – dodaje.
Zdaniem prezesa PSM Zbigniewa Kurosza, Maciej Kamiński wprowadza niezdrową atmosferę i wynosi na zewnątrz wrażliwe informacje. – Próbuje się w ten sposób wybielić, zrzucając winę na innych – uważa.
– Gdyby pan Kamiński znał przepisy obowiązujące w spółdzielni, wiedziałby, że ograniczyć wynagrodzenie członków rady można dopiero od następnej kadencji, ponieważ jest ono ustalane na cały okres jej trwania. Myślę, że jest to zwykły populizm, gdyż wyjaśnienia takie uzyskał na ostatnim posiedzeniu rady nadzorczej.– ocenia Z. Kurosz.
Dodaje, że gdyby M. Kamiński „skupił się na swojej roli jako członka rady nadzorczej, wiedziałby jakie zadania wykonują poszczególni członkowie zarządu i czy ich wynagrodzenie jest adekwatne do wykonywanej pracy”.
Z. Kurosz podkreśla, że co roku PSM „oprócz bezwynikowego administrowania nieruchomościami mieszkaniowymi, wypracowuje ponad 1,3 mln zł zysku na dodatkowo prowadzonej działalności gospodarczej”, który jest przeznaczany na fundusz remontowy. – Pan Kamiński nie przyłożył do tego palca – zaznacza.
Prezes podkreśla, że zarząd PSM od lipca br. pracuje w ograniczonym składzie, ponieważ nie ma wiceprezesa, co wiąże się ze zwiększeniem obowiązków dla niego. – Działania spółdzielni są prawidłowe, nastawione od lat na oszczędności i tylko niezbędne wydatki związane z właściwym funkcjonowaniem. Wyniki są dobre, a wszelkie zobowiązania realizujemy w terminie w celu wyeliminowania dodatkowych kosztów z tym związanych – dodaje.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy."No i Chu* no i cześć" ewentualnie "nie mam pana płaszcza i co mi pan zrobisz"
I ciemnota z PiSu doczekała się dobrobytu. Macie te swoje 500+, za które oddacie 700 minus.
najgorzej maja ci co nie biora 500 +(plusy) a musza oddac 700 minus bo ci co biore jak pisales 500 + to sa w plecy 200 zl a ja nie biore od panstawa hajsu i jestem w plecy 700 i h..... !
Une daja!! ale teraz beda zabierac! nie ma cudow ! ciesze sie ze u wladzy sa pislamisci , oni poczuja na wlasnej doopie wdziecznosc suwerena!!!
Wszystkie kobiety z nowego zawodu PODRĘCZNA czyli usługująca mężowi, rodząca i wychowująca dzieci pobierająca 500+ i inne dodatki ma z czego zapłacić
NIKT nie zmienił prawa spółdzielczego mimo obietnic. Ani PC i akolici ani SLD, PO, AWS , PO, i PIS. Dlatego prezesi spółdzielni są Krezusami i Ojcami Chrzestnymi tej patologicznej organizacji i mają rządzących w przysłowiowej dupie. amen.
i z czego będą płacic CI którzy nie płacili?ale kogo to obchodzi-tem stwór PRL-owski jaki jest SM czas zakonczyc
Durniu! Znasz przyczynę podwyżek? Bujaj się!
Pajac lub churny duj jak wolisz.....
Prezes SM zarabia 2i3cej niż 0rezydent to są chore stawki
A co ma Spoldzielnia Mieszkaniowa do Pisu i do 500 plus? To Panstwo w Panstwie ,a Pan Prezes Spoldzielni ma sie calkiem dobrze jesli chodzi o finanse.Zarabia 2 razy wiecej niz Pan Prezydent Bakun.Czy to sprawiedliwe?Wiec sa pieniadze! Skad takie podwyzki? Kto tak policzyl? Jak to mozliwe zeby Prezydent Miasta Przemysla mial o wiele mniej niz Prezes Spoldzielni? Wyglada na to,ze tak naprawde to tym kto tu jest najwazniejszy w Przemyslu jest Prezes Spoldzielni Mieszkaniowej. Kto wiecej w Przemyslu zarabia od niego?Kto????
Kto wziął kiedyś w łapę,aby zlikwidować Zakład Oczyszczania Miasta.
a ja jestem ciekawa jak jeden z radnych, który jest również członkiem Rady w PSM zagłosuje w sprawie DRASTYCZNEJ podwyżki cen odbioru odpadów.Bez skrupułów zabrane zostały niektóre ulgi z Karty dużej rodziny - Nic się nie stało. Tak trzeba. Poprzednicy zostawili dług. Podwyżka cen biletów MZK - Nic się nie stało. Poprzednicy zostawili dług.Teraz drastyczna podwyżka cen za odbiór śmieci. Podwyżka cen za ciepło w MPEC .Dlaczego nie podnosimy larum. Pytam ?
Widzę że dalej podwyżki! A faktycznie ile zarabia Prezes?
Co się dziwicie, Jarek w sposób nienaturany podnosi place, prąd, śmieci i obiecuję gruszki na wierrzbie.. Nie ma nic za darmo..
Pozwalam sobie zapytać: Co ma qóerfa Prezes PSM do podwyżki czynszu? Czy wy, geniusze choć raz przeczytacie jakiś tekst ze zrozumieniem? One są pisane prostym językiem tylko nie dla was! Kto NAKAZAŁ podwyżkę najniższego wynagrodzenia, Prezes qó.......a czy wasz idol Kaczyński? Te słowa powinny pomóc wielu z was! ""Cóż komu z tego, że zjadł wszystkie rozumy, jeżeli nie ma własnego".
"No i Chu* no i cześć" ewentualnie "nie mam pana płaszcza i co mi pan zrobisz"
I ciemnota z PiSu doczekała się dobrobytu. Macie te swoje 500+, za które oddacie 700 minus.
najgorzej maja ci co nie biora 500 +(plusy) a musza oddac 700 minus bo ci co biore jak pisales 500 + to sa w plecy 200 zl a ja nie biore od panstawa hajsu i jestem w plecy 700 i h..... !