Reklama

Pół miliona złotych na odnowę grobów wojennych

594 tys. zł przeznaczyły w 2022 r. władze województwa podkarpackiego na prace remontowe, konserwacyjne i porządkowe na ponad 170 obiektach grobownictwa wojennego. Pieniądze te otrzymały 33 gminy, które wnioskowały o środki. Wśród nich kilka z naszego regionu.

Spośród zakończonych prac na szczególną uwagę zasługują remonty miejsc spoczynku powstańców styczniowych z 1863 r.: indywidualny grób Ludwika Tarnawieckiego w Lublińcu Starym (gmina Cieszanów) oraz zbiorowa mogiła poległych pod Kobylanką pochowanych na[paywall] cmentarzu w Cieszanowie.


Prowadzone były także remonty obiektów z I wojny światowej, poległych żołnierzy Wojska Polskiego oraz partyzantów m.in. w Baszni Dolnej (gmina Lubaczów) czy Jarosławiu.

Jednocześnie kontynuowane były remonty rozpoczęte w latach wcześniejszych, m.in. cmentarzy wojennych z I i II wojny światowej w Dukli i Dębicy oraz  kwater żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzach komunalnych w Birczy i  Lubaczowie.

Władzom województwa, na czele z wojewodą Ewą Leniart, udało się pozyskać pieniądze z tzw. rezerwy celowej premiera RP w kwocie 415 tys. 761 zł.

Zostały przeznaczone na prace remontowe m.in. mogił powstańców z 1863 r. w miejscowości Mołodycz (gmina Wiązownica) czy miejsc spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r., zlokalizowanych m.in. w: Hurku (gmina Medyka), Jarosławiu, Majdanie Sieniawskim (gmina Adamówka), Medyce, Mołodyczu, Radymnie czy Wiązownicy.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama