Zakończył się interregionalny projekt „Dziedzictwo naszych babek bez granic”. Po stronie polskiej uczestniczyła w nim gmina Sieniawa, po stronie słowackiej Pečovská Nová Ves. Obie na pewno wyszły z tej współpracy bogatsze i niewątpliwie zbliżyły się do siebie.
Projekty w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg mają konsolidować sąsiadujące ze sobą regiony Europy. Nie inaczej było w przypadku realizowanego przez gminę Sieniawa i słowacką miejscowość Pečovská Nová Ves projektu „Dziedzictwo naszych babek bez granic”.
W jego ramach słowackie gospodynie zakupiły stroje ludowe, odbyły się warsztaty rękodzieła i kulinarne, a zwieńczeniem przedsięwzięcia była konferencja na Słowacji. Nie zabrakło tam sieniawskiej reprezentacji, w której składzie znaleźli się: burmistrz Adam Woś, członkinie kół gospodyń z terenu gminy Sieniawa oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy, m.in. sekretarz Barbara Matyja i skarbnik Anna Nykiel.
Na konferencji polskich gości podejmował starosta Pečovskiej Novej Vsi Jaroslav Dujava, jego zastępca Slavomir Karabinoš, starosta ościennej Červenej Vody Pavol Džačovský oraz kobiety skupione w odpowiedniku naszych kół gospodyń wiejskich „Unie žien”. Materialnym efektem polsko-słowackiej współpracy jest dwujęzyczna publikacja, która – oprócz rysów historycznych, goegraficzno-turystycznych sieniawszczyzny i okolic Pečovskiej Novej Vsi – zawiera charakterystykę poszczególnych kół gospodyń wiejskich, przepisy kulinarne z obu regionów słowiańszczyzny oraz galerię wyrobów rękodzielniczych wraz z prezentacją twórców ludowych.

fot.UMiG Sieniawa
Uczestnicy projektu prezentują publikację Dziedzictwo naszych babek bez granic.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.https://www.youtube.com/watch?v=jdYPsCUDVrU&feature=share
https://www.youtube.com/watch?v=jdYPsCUDVrU&feature=share