Ponad 16 tysięcy odwiedzających, setki nowych eksponatów oraz dziesiątki wydarzeń kulturalnych – tak w skrócie wyglądał rok 2025 w Muzeum w Przeworsku Zespole Pałacowo-Parkowym. Instytucja rozwijała działalność naukową, edukacyjną i wystawienniczą, a także kontynuowała prace rewitalizacyjne zabytkowego kompleksu.
Na starcie nowego roku instytucje nierzadko decydują się podsumować inwestycje i porozmawiać o planach na przyszłość. Na taki krok zdecydowała się rada Muzeum w Przeworsku, która spotkała się w czwartek, 26 lutego, w Saloniku Myśliwskim Muzeum w Przeworsku i jednogłośnie zatwierdziła sprawozdanie za 2025 rok. Instytucja konsekwentnie realizowała swoje zadania statutowe związane z ochroną dziedzictwa kulturowego ziemi przeworskiej. Jednym z ważniejszych wydarzeń organizacyjnych było przyjęcie nowego statutu muzeum. Na jego podstawie powołano Oddział Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku, podkreślając jednocześnie jego znaczenie jako jednej z największych i najbardziej unikatowych kolekcji pożarniczych w Polsce, która jest rozwijana od ponad pół wieku.
W minionym roku zakończony został m.in. remont elewacji oficyny pałacowej oraz tarasu na pierwszym piętrze budynku. Podczas prac konserwatorskich odkryto fragmenty oryginalnych tynków z dekoracją malarską w formie tzw. „cegiełki”, które stały się podstawą do rekonstrukcji historycznego wyglądu elewacji. Istotnym elementem działalności muzeum było również powiększanie jego zbiorów. W 2025 roku do kolekcji trafiło łącznie 410 muzealiów (głównie w formie darów), które obejmowały m.in. archiwalia, fotografie, pamiątki historyczne, obiekty etnograficzne oraz zabytki techniki pożarniczej. Ich wartość oszacowano na ponad 184 tys. zł. Muzeum zorganizowało też w ubiegłym roku 11 wystaw oraz 45 wydarzeń (w tym 17 koncertów) i liczne spotkania promujące wydawnictwa. Przeprowadziło też 77 lekcji muzealnych i warsztatów dla uczniów szkół oraz dzieci w wieku przedszkolnym. W 2025 roku instytucja wydała cztery publikacje naukowe i popularnonaukowe (w tym kolejny tom „Przeworskich Studiów Regionalnych”) oraz wznowiła publikację „Dzienniczka Basi Rosenberg”. Frekwencja muzeum utrzymała się na stabilnym poziomie – do końca roku placówkę odwiedziło 16 426 osób. Władze muzeum przewidują, że w najbliższych latach liczba odwiedzających może wzrosnąć, a sprzyjać temu mają planowane jubileusze: 250. rocznica urodzin Henryka Lubomirskiego (2027) oraz 70-lecie działalności muzeum (2028).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze