Reklama

Ponad 16 tys. odwiedzających i nowe muzealia. Intensywny rok Muzeum w Przeworsku

Ponad 16 tysięcy odwiedzających, setki nowych eksponatów oraz dziesiątki wydarzeń kulturalnych – tak w skrócie wyglądał rok 2025 w Muzeum w Przeworsku Zespole Pałacowo-Parkowym. Instytucja rozwijała działalność naukową, edukacyjną i wystawienniczą, a także kontynuowała prace rewitalizacyjne zabytkowego kompleksu.

Na starcie nowego roku instytucje nierzadko decydują się podsumować inwestycje i porozmawiać o planach na przyszłość. Na taki krok zdecydowała się  rada Muzeum w Przeworsku, która spotkała się w czwartek, 26 lutego, w Saloniku Myśliwskim Muzeum w Przeworsku i jednogłośnie zatwierdziła sprawozdanie za 2025 rok. Instytucja konsekwentnie realizowała swoje zadania statutowe związane z ochroną dziedzictwa kulturowego ziemi przeworskiej. Jednym z ważniejszych wydarzeń organizacyjnych było przyjęcie nowego statutu muzeum. Na jego podstawie powołano Oddział Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku, podkreślając jednocześnie jego znaczenie jako jednej z największych i najbardziej unikatowych kolekcji pożarniczych w Polsce, która jest rozwijana od ponad pół wieku.

To nie wszystko 

W minionym roku zakończony został m.in. remont elewacji oficyny pałacowej oraz tarasu na pierwszym piętrze budynku. Podczas prac konserwatorskich odkryto fragmenty oryginalnych tynków z dekoracją malarską w formie tzw. „cegiełki”, które stały się podstawą do rekonstrukcji historycznego wyglądu elewacji. Istotnym elementem działalności muzeum było również powiększanie jego zbiorów. W 2025 roku do kolekcji trafiło łącznie 410 muzealiów (głównie w formie darów), które obejmowały m.in. archiwalia, fotografie, pamiątki historyczne, obiekty etnograficzne oraz zabytki techniki pożarniczej. Ich wartość  oszacowano na ponad 184 tys. zł. Muzeum zorganizowało też w ubiegłym roku 11 wystaw oraz 45 wydarzeń (w tym 17 koncertów) i liczne spotkania promujące wydawnictwa. Przeprowadziło też 77 lekcji muzealnych i warsztatów dla uczniów szkół oraz dzieci w wieku przedszkolnym. W 2025 roku instytucja wydała cztery publikacje naukowe i popularnonaukowe (w tym kolejny tom „Przeworskich Studiów Regionalnych”) oraz wznowiła publikację „Dzienniczka Basi Rosenberg”. Frekwencja muzeum utrzymała się na stabilnym poziomie – do końca roku placówkę odwiedziło 16 426 osób. Władze muzeum przewidują, że w najbliższych latach liczba odwiedzających może wzrosnąć, a sprzyjać temu mają planowane jubileusze: 250. rocznica urodzin Henryka Lubomirskiego (2027) oraz 70-lecie działalności muzeum (2028).

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/03/2026 12:54
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama