Sporo kontrowersji podczas XXVIII sesji Rady Miasta Jarosławia wzbudziła nieobecność na obradach burmistrza Waldemara Palucha. W samej absencji nie byłoby może nic nadzwyczajnego, burmistrz nie ma obowiązku być na każdej sesji, ale opozycyjnych radnych zaniepokoił fakt, że projekty uchwał podpisywał niezmiennie zastępca burmistrza Wiesław Pirożek. Jedne pieczętował „z upoważnienia burmistrza”, a inne „w zastępstwie burmistrza”. To zrodziło pytanie o legalność obrad i prawomocność podejmowanych decyzji.
Pytania o nieobecność burmistrza i uprawnienia jego zastępców stały się motywem przewodnim XXVIII sesji Rady Miasta Jarosławia. Opozycyjni radni Wanda Czerwiec, Mariusz Walter oraz Piotr Kozak temat podejmowali kilkukrotnie[paywall].
– Chciałbym się dowiedzieć, czy uczestniczę w sesji, która została zwołana z zachowaniem wszelkich procedur – dopytywał radny Walter. – Proszę nam wyjaśnić, w jaki sposób następuje przekazanie kompetencji, bo „z upoważnienia” to jest to co innego, a „w zastępstwie” co innego – apelowała radna W. Czerwiec. – Nie dyskutujemy nad tym, czy pieczątka jest dobra czy zła, jeśli ktoś zgodnie z prawem zwołuje posiedzenie rady, przedstawia projekty czy jakiekolwiek inne dokumenty, to dopiero na końcu, jak jest pieczątka, to nabiera mocy prawnej – tłumaczyła po chwili dociekliwość swoją i swoich kolegów radna Czerwiec.Sprawę klarował obecny na posiedzeniu burmistrz Wiesław Pirożek. – Mam upoważnienia, które wcześniej burmistrz przyznał mi notarialnie, ale w momencie, kiedy burmistrz jest chory dłużej niż 30 dni, pierwszy zastępca funkcjonuje „w zastępstwie burmistrza miasta Jarosławia” – wyjaśniał pierwszy zastępca. – Te kwestie reguluje artykuł 28 g Ustawy o samorządzie gminnym – precyzował radca prawny zatrudniony w jarosławskim magistracie Mariusz Prychocim. – To, co zapisane jest w pełnomocnictwie notarialnym czy też regulaminie organizacyjnym, nie jest istotne, gdyż przejecie kompetencji burmistrza jest pełne – dodawał.
Wyjaśnienia te nie satysfakcjonowały radnych opozycji. Do tematu wracali kilkukrotnie, także wówczas, gdy procedowano niezwiązane bezpośrednio z tematem zagadnienia i uchwały. Radni mieli zastrzeżenia co do tego, czy wszystkie procedury przeniesienia uprawnień zostały zachowane, dopytywali o to, jak długo potrwa okres zastępstwa. Przewodniczący rady po wielokroć usiłował dyscyplinować najaktywniejszych w tym względzie przedstawicieli klubu PiS. Nieskutecznie. Wsparcie przyszło z dość niespodziewanej strony.
– To już nie idzie na tej sesji wytrzymać pytań o tę pieczątkę, o to, czy burmistrz ma kompetencje, czy ich nie ma – wypaliła w pewnym momencie wyraźnie poirytowana Bożena Łanowy, wiceprzewodnicząca rady, a jednocześnie klubowa koleżanka zaangażowanych w wyjaśnienia wszystkich meandrów przejęcia obowiązków burmistrza W. Palucha przez jego zastępcę. – To już tyle razy było tłumaczone, jeśli pan ma jeszcze jakieś pytania, to niech pan napisze jakieś pismo, ale już nie do przewodniczącego, nie do burmistrza, nie do radcy prawnego, tylko gdzieś indziej, bo to już przechodzi ludzkie pojęcie – radziła. – My od rana o niczym innym nie rozmawiamy – spuentowała.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.a co za różnica: paluch, pierożek z chrzanem czy bez chrzanu. Byleby kłopotów przez to nie było. na łace pasie się baran. strzępek kozaka na łąnie czy na skibie sam nie wiem. w czerwcu jak zapieje kogut to nawet kiper nie pozna smaku. a jak z waltera któryś makaron strzeli to tylko aby szkodny nie było ani wywrot. a na koniec jak gołab z traczem wylecą na tę łakę to to strzelec strzeli a kapusta wyskoczy.
panie łąka to wasz vice nie jest pierwszym vicewy miękiszony jesteście sprzedaliście się za stołkii wiesiek jest szycha a Tracz to co. Dlaczego Wojewodanie został powiadomiony o tej podmiance panie łąka miał pan obowiązek taki.
Przeczytajcie o wieśku w Radymnie jakie jaja opisujeRadny z Radymna,Mieszkańcy Jarosławia uwaga,bo Nas to dotyczy.Panie Burmistrzu Paluch,czy w Jarosławiu nie ma zdolnych,urzędników na vice. po co nam spadochroniarz z Radymnaniech jedzie do Boliwii lub wraca do Radymna .
PO wasz vice ma być Pierwszym zastępcą a nie wieśiek.łąka sprzedałeś Jarosławską Platformę,za stołek.łąka sprzedałeś się kanciarzowi.
może "pampuch" pojechał się zaszczepić ???
Da sobie radę ,w Radymnie swietnie sobie radził to i nas potrafi prowadzic ku świetlanej pszyszłości
O widziałem go kilka razy w markecie cały i zdrowy
O dlaczego tak się czerwieni ,pozdrowienia od Andrzeja.
a co za różnica: paluch, pierożek z chrzanem czy bez chrzanu. Byleby kłopotów przez to nie było. na łace pasie się baran. strzępek kozaka na łąnie czy na skibie sam nie wiem. w czerwcu jak zapieje kogut to nawet kiper nie pozna smaku. a jak z waltera któryś makaron strzeli to tylko aby szkodny nie było ani wywrot. a na koniec jak gołab z traczem wylecą na tę łakę to to strzelec strzeli a kapusta wyskoczy.
panie łąka to wasz vice nie jest pierwszym vicewy miękiszony jesteście sprzedaliście się za stołkii wiesiek jest szycha a Tracz to co. Dlaczego Wojewodanie został powiadomiony o tej podmiance panie łąka miał pan obowiązek taki.
Przeczytajcie o wieśku w Radymnie jakie jaja opisujeRadny z Radymna,Mieszkańcy Jarosławia uwaga,bo Nas to dotyczy.Panie Burmistrzu Paluch,czy w Jarosławiu nie ma zdolnych,urzędników na vice. po co nam spadochroniarz z Radymnaniech jedzie do Boliwii lub wraca do Radymna .