Takie informacje cieszą mieszkańców najbardziej. Samorządowi Przemyśla udało się zdobyć przeszło 7 mln zł dofinansowania na inwestycje w obszarze kultury. Pieniądze skierowane zostaną do dwóch spełniających ważne role instytucji – Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu i MDK.
Zastrzyk gotówki pochodzi z Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. W ramach projektu „Ochrona, rozwój i promowanie dziedzictwa kulturowego MOF Przemyśl usług w dziedzinie kultury”, opiewającego na 9 mln 569 tys. 389,22 zł, miastu udało się pozyskać dokładnie 7 mln 77 tys. 540 zł wsparcia. To spore pieniądze. Część z nich wykorzystana zostanie na zagospodarowanie otoczenia przemyskiego zamku, w tym prace budowlane na terenie dojścia i dojazdu do obiektu oraz chodnika i schodów przy baszcie zachodniej. Remont przejdą też kamienny murek przy utwardzonym wjeździe oraz baszty zamkowe. Dodatkowo środki wykorzystane zostaną na zamontowanie lunety na baszcie Wschodniej i wykonanie podestu, jak również renowację parkietów w pomieszczeniach zamku, wymianę i modernizację iluminacji zamku (dotychczasowe lampy zastąpią energooszczędne ledowe), montaż energooszczędnego systemu do oświetlenia galerii wystawienniczej, remont tarasu zewnętrznego od strony dziedzińca i kamiennej nawierzchni dziedzińca (chodników, schodów i utwardzeń) oraz wykonanie demontowalnej rampy. Pieniędzy starczy też na nasadzenia zieleni na dziedzińcu zamkowym i wymianę agregatu chłodzącego oraz jego zadaszenia.
Miasto przeznaczy je także na prace wewnątrz obiektu, choćby zakup wyposażenia. Wymienione zostaną kurtyny i okotarowania sceny, pojawi się nowoczesne energooszczędne oświetlenie sceniczne, ale też projektor pozwalający na wyświetlanie na ekranie elektrycznym na scenie oraz nowe krzesła i stoły.
Reszta środków pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji w budynku MDK. Tam remont obejmie elewację, balkony, dach i kominy, a także dach i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej fundamentów. Dodatkowo przebudowane zostaną: kanalizacja deszczowa, wentylacja grawitacyjna, kanalizacja zewnętrzna, pojawią się instalacje elektryczne i zainstalowane zostaną sieć strukturalna oraz system monitoringu i nagłośnienie w sali widowiskowej. W planach jest też wykonanie iluminacji obiektu, wymiana okładzin ściennych i podłogowych wewnątrz budynku oraz drzwi w piwnicach, jak i nasadzenia zieleni przed budynkiem. Pojawić ma się też winda wewnętrzna i toaleta dla niepełnosprawnych na pierwszym piętrze. Zakres prac jest obszerny, więc trochę potrwa, zanim całość doczeka się finalizacji. Realizacja wszystkich etapów ma się odbywać w roku bieżącym i kolejnym.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze