Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu w Przemyślu przez dwa dni symbolicznie honorowali nagrobki osób odznaczonych „Gwiazdą Przemyśla”. Takich bohaterów walczących o niepodległość ziemi przemyskiej było dziewiętnastu.
Uroczystości, które 18 października br. odbyły się na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego, a 19 października br. na cmentarzu na Zasaniu, były finałem projektu przygotowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu w Przemyślu, na czele z jego prezes Bogusławą Pieczyńską[paywall].
„Gwiazda Przemyśla” to odznaka przyznawana uczestnikom walk o zdobycie miasta Przemyśla, toczonych od listopada 1918 r. do maja 1919 r. W listopadzie 1919 r. Komitet Wojskowo-Obywatelski opracował Statut Odznaki Honorowej dla obrońców Przemyśla pod nazwą „Gwiazda Przemyśla”. Projekt wykonali prof. Jankowski i inż. Kazimierz Osiński. Stempel został wykonany przez artystę plastyka Wiktora Włosińskiego, a odznaki wybijano w lwowskiej firmie E. Ungera.
Odznakę miały prawo nosić osoby wojskowe i cywilne uczestniczące w obronie miasta Przemyśla od 11 listopada 1918 r. do 18 grudnia 1918 r., jak też w obronie ziemi przemyskiej od 11 listopada 1918 r. do 16 maja 1919 r. na terenie: Żurawicy, Medyki, Mościsk, Hussakowa, Siedlisk, Nowego Miasta, Miżyńca, Felsztyna, Chyrowa, Niżankowic, Kalwarii, Grochowiec, Pikulic, Krasiczyna, Wapowiec i Ostrowa. Czas ten został uznany za obronę frontową z narażeniem życia.
Odznaki były wydawane po zapłaceniu kosztów wybicia w kwocie 40 koron. W pierwszą rocznicę ustanowienia „Gwiazdy Przemyśla” Komitet Wojskowo-Obywatelski rozdał tysiąc odznaczeń. K. Osiński w 1922 r. pisał, że do tego czasu „Gwiazdą” uhonorowano około 9 tys. osób. Wśród odznaczonych znaleźli się przemyscy harcerze i uczniowie zwani Orlętami Przemyskimi, m.in.: Kazimierz Schaller, Mieczysław Zaleszczyk, Marian Schultz, Alfons Różycki, Edward Heil, Stanisław Czerepa, Wilhelm Słaby, Adam Kordecki i inni.
Jak już wspomnieliśmy, 18 października br. na Cmentarzu Głównym w Przemyślu, przy Grobowcu Orląt Przemyskich, odbyła się pierwsza część uroczystości. Za walkę o niepodległość ziemi przemyskiej „Gwiazdą Przemyśla” odznaczeni zostali: Józef Dobrzański, Stanisław Frankowski, Władysław Gazdowicz, Władysław Hołówka, Maria Karszniewiczówna, Adam Klisko, Maria Kisielówna, Zofia Kobierzyńska, Izydora Kossowska, Jan Kozłowski, Tomasz Ogonowski, Leonard Tarnawski, Wilhelm Wojtusiak i Mieczysław Ziemiański.
Nazajutrz, 19 października br., na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu uhonorowanych zostało pięć kolejnych osób: Teodor Główka, Jan Jasiński, Adam Franciszek Kończy, Wilhelm Kostka oraz Marcin Moskalewicz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
hello