W Przemyślu przy ulicy Słowackiego 85 powstał kolejny punkt pobrań wymazów w kierunku badania na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jest on jednym z najdłużej otwartych na Podkarpaciu – w wybrane dni przyjmuje nawet do g. 20. Z kolei najwcześniej w naszym województwie otwierany jest drugi przemyski punkt, przy ul. Monte Cassino. Przyjmuje od g. 6 rano przez cały tydzień, również w weekend. Są plany stworzenia trzeciego. Rozmawiamy z Iwoną Karasowską-Stepaniak, zastępcą dyrektora ds. Medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.
Kto może się udać do punktu pobrań i na jakiej podstawie?
– Badanie – test w kierunku wykrywania obecności koronawirusa SARS-CoV-2 – jest przeznaczone dla osób posiadających skierowanie/zlecenie wystawione w dwojaki sposób:
skierowanie z sanatorium, o którym pacjent dowiaduje się z pisma przesłanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (w ramach nowych obostrzeń wprowadzonych 24 bm. sanatoria zostaną zamknięte; przepis zacznie obowiązywać po ich ponownym uruchomieniu) lub skierowanie z POZ, które lekarz rodziny wystawia po przeprowadzonym badaniu lub podczas teleporady.
Obydwa skutkują bezpłatnym, bo finansowanym przez NFZ badaniem w punkcie pobrań – czasem zwanym drive-thru – w jednym z około 500 rozlokowanych na terenie całego kraju, a na terenie naszego województwa w 26 miejscach. Skierowanie na badanie jest wystawiane w systemie elektronicznym bez papierowych druków.
Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zostanie zgubione czy zniszczone, a ponadto każdy punkt pobrań ma dostęp do skierowania natychmiast po jego wprowadzeniu przez lekarza. Warto również pamiętać, że lekarz rodzinny ma od dłuższego czasu możliwość skierowania swojego pacjenta na takie badanie, jeśli po przeprowadzonym badaniu w gabinecie bądź wywiadzie telefonicznym stwierdzi taką konieczność.
Dlatego też zalecamy przed wyjazdem do punktu wykonać telefon, aby pracownik podpowiedział nam optymalną godzinę zgłoszenia się na badanie. Numery są dostępne na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran oraz pod czynnym całą dobę bezpłatnym numerem 800 190 590. Wykaz punktów w Polsce, godziny pracy i numery telefonów są aktualizowane codziennie – warto sprawdzić je przed wyjazdem. Czas oczekiwania jest też pod stałym nadzorem NFZ, a w przypadku znacznych kolejek wspólnie z dyrekcją szpitali podejmowane są czynności zmierzające do wydłużenia czasu pracy bądź otworzenia nowego punktu, tak jak to ostatnio miało miejsce w Przemyślu. Nie obowiązuje rejonizacja – wybór punktu należy wyłącznie do osoby posiadającej zlecenie/ skierowanie.
W jaki sposób zostaniemy poinformowani o wynikach?
– Dla osób, które posiadają dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), otrzymanie wyniku jest bardzo proste. Po zalogowaniu się do IKP wynik jest w części dotyczącej informacji na temat koronawirusa. Dostęp do IKP jest bezpłatny poprzez stronę pacjent.gov.pl. Dla osób, które nie posiadają dostępu do IKP, wynik przekaże telefonicznie lekarz rodzinny, który wystawił skierowanie na to badanie. Czas oczekiwania na wynik uzależniony jest od liczby badań w danym dniu, lecz na ogół wynosi 1 – 3 dni. Wynik dla osób kierowanych do sanatorium przekaże właściwe uzdrowisko.
Należy przyjechać własnym transportem, a co jeśli ktoś nie prowadzi czy nie ma auta? Może przyjść pieszo?
– Wybór sposobu dotarcia do punktu należy do pacjenta. Jednak własny samochód jest najbardziej optymalny. Pamiętajmy, że większość osób ma objawy grypopochodne, źle się czuje bądź ma gorączkę. Oczekiwanie na zewnątrz, szczególnie przy obecnej porze roku, nie jest komfortowe.
Przemyskie pogotowie informuje z kolei, że „badane są wyłącznie osoby, które przyjechały samochodem. Pacjenci zgłaszający się na badanie pieszo nie będą obsługiwani”. Więc dowolności brakuje.
– Niestety nie jest to prawidłowe działanie. Wybór należy do osoby wymagającej pobrania testu. Ale… rozumiem jednak, że podmiot WSPR działał w dobrej wierze, chcąc oddzielić osoby, które mogą być zdrowe, od tych, którzy są skierowani od lekarza POZ, gdyż mają objawy mogące świadczyć o zakażeniu. W kolejce oczekujących trudno o zdyscyplinowanie osób i zachowanie odpowiedniego dystansu. Trwają rozmowy na temat utworzenia kolejnego punktu pobrań na terenie Przemyśla, przy ul. Sportowej 6 – przeznaczonego z kolei dla osób bez samochodu, na wypadek gdyby liczba osób do testowania nadal rosła.
Aleksandra Nowotyńska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Najwyższy czas pomyśleć o tych którzy nie mają prawa jazdy i nie chcą narażać innych!
Sportowa... Centrum miasta,bazar,tłumy, a w tym kolejka w znacznym stopniu zakażonych i roznoszących wirusa... Podjadą pod samą przychodnię PKS-ami, bo przecież aut nie mają... Jak dla mnie totalny niewypał...
szybciutko
Najwyższy czas pomyśleć o tych którzy nie mają prawa jazdy i nie chcą narażać innych!
Ale nie w tym miejscu