Reklama

Powstanie kolejny most na Sanie? Między Nizinami a Chałupkami Dusowskimi

Dzięki dobrej i owocnej współpracy między samorządami lokalnymi pojawiła się szansa na budowę mostu na Sanie między miejscowością Niziny w gminie Orły a miejscowością Chałupki Dusowskie w gminie Stubno. Koszt: 25 – 26 mln zł.

Do spotkania w tej sprawie doszło 13 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Przemyślu. Starosta Jan Pączek zaprosił na nie dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu Janusza Hołyszkę, wójta gminy Orły Bogusława Słabickiego, wójta gminy Stubno Ryszarda Adamskiego oraz wójta gminy Żurawica Tomasza Szeleszczuka.

– Podczas spotkania doszło do[paywall] parafowania porozumienia w sprawie przystąpienia do budowy mostu na rzece San. W dokumencie znalazł się zapis o zabezpieczeniu w tegorocznym budżecie powiatu przemyskiego kwoty 200  tysięcy złotych na rozpoczęcie prac projektowych w proporcjach – 80 procent środki budżetu powiatu przemyskiego, 20 procent pieniądze z budżetów gmin zainteresowanych inwestycją – wylicza rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Przemyślu Małgorzata Dachnowicz.

– Wstępnie koszt budowy dwukierunkowego mostu wyniesie około 25 – 26 milionów złotych. Budowa potrwałaby trzy lata. Rozpoczęcie w 2021, zakończenie w 2023 roku. Koszty w połowie pokryte zostałyby ze środków zewnętrznych, czyli dofinansowania oraz wkładu własnego samorządów – dodaje.

Reklama

Zmiany klasyfikacji dróg

Jak już wspomnieliśmy, nowy most na Sanie miałby powstać między Nizinami w gminie Orły a Chałupkami Dusowskimi w gminie Stubno.

Dzięki temu dojdzie do połączenia drogi powiatowej Radymno – Walawa – Przemyśl z drogą powiatową Radymno – Medyka. Natomiast droga gminna na odcinku Niziny – most zostanie przekwalifikowana na drogę powiatową.

W zamian gmina Orły przejęłaby drogę powiatową – Drohojów przez wieś. Droga gminna Chałupki Dusowskie – Nakło zostałaby przejęta przez powiat przemyski, a jej przebudowa sfinansowana w połowie z budżetu powiatu przemyskiego i w połowie przez budżety wspomnianych gmin. Gmina Stubno w zamian przejęłaby drogę powiatową Nakło – Starzawa – granica państwa.

– Wszystkie te ustalenia przedłożone zostaną do zaakceptowania zarządowi powiatu przemyskiego i radzie powiatu przemyskiego oraz radom gmin Orły, Stubno i Żurawica. Jeśli zostaną zaakceptowane, o dalszych krokach będziemy informować na bieżąco – zapewniła M. Dachnowicz.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    £££ - niezalogowany 2021-04-22 12:13:49

    Świetny pomysł oby więcej mostów powstało w powiecie przemyskim!Do tego zlikwidować wszystkie pozostałe promy relikty dawnych czasów..

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-04-22 17:02:02

    Tym czasem most w Przemyślu na ul Rzecznej budują już  prawie 50 rok . Budowa zawsze przyspiesza przed każdymi wyborami

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    RP - niezalogowany 2021-04-23 08:11:49

    Pomiędzy Radymnem a Przemyślem nie ma żadnego mostu, pomysł jest dobry, oby wypalił.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama