Reklama

Prawie 2,3 mld euro dla Podkarpacia z nowej perspektywy unijnej

Prawie 2,3 mld euro trafi do województwa podkarpackiego w ramach nowego Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, którego uroczysta inauguracja miała miejsce 16 lutego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce.

– Jesteśmy trzecim województwem, które z sukcesem zakończyło negocjacje z Komisją Europejską. Dwa miliardy dwieście sześćdziesiąt sześć milionów euro to poważne fundusze. Są one o pięć procent wyższe niż w poprzedniej perspektywie, co oznacza, że jeszcze efektywniej musimy je wykorzystać – powiedział podczas wydarzenia marszałek Władysław Ortyl, dziękując za wsparcie obecnej na nim sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzacie Jarosińskiej-Jedynak.

Na co wydatkowane będą fundusze?

Reklama

– Naszym wyzwaniem jest walka o[paywall] czystość powietrza, położyliśmy duży nacisk na nowe źródła energii i gospodarkę o obiegu zamkniętym, co ma nas przenieść w lepszą rzeczywistość poprzez innowacje. Chcemy je wdrażać także w obszarach społecznych. Wiemy o tym, że to trudny czas, kiedy się spotykamy, bo nie wszystkie rachunki za covid zostały zapłacone, nie został zamknięty bilans związany z agresją Rosji na Ukrainę i to też uwzględniliśmy w tych negocjacjach. Dlatego uzyskaliśmy możliwości dotacyjne dla firm położonych w tych obszarach przygranicznych, co będzie uzupełnieniem działań, które wprowadza nasz rząd w tym obszarze – wyjaśnił W. Ortyl.

Z kolei wojewoda Ewa Leniart podkreśliła zadowolenie z faktu, że nowa perspektywa będzie się wiązała m.in. z dalszym rozwojem infrastruktury drogowej.

Reklama

– Cieszę się, że marszałek postawił na dalszy rozwój infrastruktury drogowej, bo dobre skomunikowanie regionu gwarantuje dalszy jego rozwój – powiedziała. Przypieczętowaniem nowego programu regionalnego było będące częścią uroczystości oficjalne wręczenie zatwierdzającej go decyzji.

W uroczystej inauguracji, oprócz już wymienionych, udział wzięli także m.in. zastępca dyrektora wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej Cinzia Masina, przedstawiciele Komisji Europejskiej Magdalena Horodyska i Eliza Przetak, wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek czy przedstawiciele podkarpackich samorządów i uczelni.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama