Prawie 2,3 mld euro trafi do województwa podkarpackiego w ramach nowego Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, którego uroczysta inauguracja miała miejsce 16 lutego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce.
– Jesteśmy trzecim województwem, które z sukcesem zakończyło negocjacje z Komisją Europejską. Dwa miliardy dwieście sześćdziesiąt sześć milionów euro to poważne fundusze. Są one o pięć procent wyższe niż w poprzedniej perspektywie, co oznacza, że jeszcze efektywniej musimy je wykorzystać – powiedział podczas wydarzenia marszałek Władysław Ortyl, dziękując za wsparcie obecnej na nim sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzacie Jarosińskiej-Jedynak.
Na co wydatkowane będą fundusze?
– Naszym wyzwaniem jest walka o[paywall] czystość powietrza, położyliśmy duży nacisk na nowe źródła energii i gospodarkę o obiegu zamkniętym, co ma nas przenieść w lepszą rzeczywistość poprzez innowacje. Chcemy je wdrażać także w obszarach społecznych. Wiemy o tym, że to trudny czas, kiedy się spotykamy, bo nie wszystkie rachunki za covid zostały zapłacone, nie został zamknięty bilans związany z agresją Rosji na Ukrainę i to też uwzględniliśmy w tych negocjacjach. Dlatego uzyskaliśmy możliwości dotacyjne dla firm położonych w tych obszarach przygranicznych, co będzie uzupełnieniem działań, które wprowadza nasz rząd w tym obszarze – wyjaśnił W. Ortyl.
Z kolei wojewoda Ewa Leniart podkreśliła zadowolenie z faktu, że nowa perspektywa będzie się wiązała m.in. z dalszym rozwojem infrastruktury drogowej.
– Cieszę się, że marszałek postawił na dalszy rozwój infrastruktury drogowej, bo dobre skomunikowanie regionu gwarantuje dalszy jego rozwój – powiedziała. Przypieczętowaniem nowego programu regionalnego było będące częścią uroczystości oficjalne wręczenie zatwierdzającej go decyzji.
W uroczystej inauguracji, oprócz już wymienionych, udział wzięli także m.in. zastępca dyrektora wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej Cinzia Masina, przedstawiciele Komisji Europejskiej Magdalena Horodyska i Eliza Przetak, wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek czy przedstawiciele podkarpackich samorządów i uczelni.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze