Reklama

Prezydent Bakun będzie rządzić z Koalicją Obywatelską?

– Cały czas prowadzimy rozmowy w sprawie koalicji. Ze wszystkimi. Kto jest najbardziej elastyczny? My – odpowiedział prezydent elekt Wojciech Bakun z Kukiz’15 na pytanie, czy już wiadomo, z kim jego ruch stworzy koalicję w przemyskiej radzie miejskiej.

Nie od dzisiaj wiadomo, że tworzenie koalicji w każdej miejskiej, powiatowej czy gminnej radzie nie jest rzeczą prostą, łatwą i przyjemną. Konfiguracje mogą być różne, bo każda partia, każde ugrupowanie ma swoje zapatrywania, żądania, cele. W Przemyślu ruch prezydenta Wojciecha Bakuna – Kukiz’15 ma w radzie miejskiej sześć mandatów. Większość to dwanaście (rada liczy łącznie 23 radnych)[paywall].

Czyli potrzeba jeszcze kolejnych sześć. Tyle ma Koalicja Obywatelska, czyli Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Ale gdyby tylko te dwa ugrupowania weszły w koalicję, byłaby ona bardzo krucha. Wystarczy, że jeden z radnych rozchorowałby się...

Plotki, krążące po mieście urosły już do legendarnych rozmiarów. Rozwiązań jest bardzo wiele. To takie wróżenie z fusów. O pierwszej napisaliśmy powyżej. Do wspomnianych 12 radnych (Kukiz’15 i Koalicja Obywatelska) doszlusować mieliby trzej radni Lewicy Razem, czyli Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Inną opcją – wedle plotek – jest stworzenie znacznie silniejszej koalicji, złożonej z Kukiz’15, Prawa i Sprawiedliwości oraz Regii Civitas. Wówczas liczyłaby ona 14 osób. Tyle że najprawdopodobniej taki alians nie wchodzi w grę. Inna plotka głosi, że miałoby dojść do „transferu” dwóch radnych do klubu Kukiz’15.

Reklama

Kilka dni cierpliwości

– Podchodzę do tego bardzo spokojnie, z uśmiechem na ustach. Słyszałem dziesiątki plotek. Choćby taką, że moim zastępcą mogą zostać albo Janusz Hamryszczak, albo Robert Choma, a skarbnikiem miasta miałby zostać Grzegorz Hayder. Rozmawiamy o różnych możliwych koalicjach. Z całą pewnością będę mieć jednego zastępcę. Tak wynika z przepisów i do tego muszę się dostosować, choć rzeczywiście wcześniej mówiłem, że zastępców nie potrzebuję – tłumaczy prezydent W. Bakun.

– Czy ewentualna koalicja ma być krucha czy mocna? Nie jestem zwolennikiem sztywnej koalicji. Od najbliższej sesji obowiązywać będzie głosowanie imienne. Jeśli któryś z radnych będzie głosować przeciw dobrej uchwale, nie będzie to o nim najlepiej świadczyć. Uważam, że najlepszymi koalicjami są takie, które skupione są na konkretnym zadaniu. W życiu nie zgodzę się na zawarcie koalicji za na przykład stanowiska. Nie będzie żadnych układanek kadrowych. Proszę o jeszcze kilka dni cierpliwości – zapewnił W. Bakun.

Łańcucka pomoże, Łapa zostaje

W. Bakun powiedział, że obecnie ważniejszą sprawą dla sprawnego funkcjonowania przemyskiego magistratu jest obsadzenie dwóch ważnych funkcji – skarbnika i sekretarza miasta. Przypomnijmy, że dotychczasowy skarbnik Maria Łańcucka po prawie 30 latach pracy przeszła na emeryturę.

– Z całą pewnością będzie ją bardzo trudno zastąpić. Była znakomitym strażnikiem budżetu, tonując zapędy polityczne, tonując entuzjazm prezydenta czy radnych. Rozmawiałem z nią już i jestem bardzo szczęśliwy, że zgodziła się pomóc nowej osobie wejść w jej rolę. Nie zostawi miasta na pastwę losu – zdradził prezydent W. Bakun.

Reklama

Równie ważną kwestią jest stanowisko sekretarza miasta. Za rządów Roberta Chomy funkcję tę sprawował Dariusz Łapa. I pozostanie na niej.

– W rozmowach z urzędnikami, niemal wszyscy bardzo go chwalili. Nie mam więc żadnych powodów ani podstaw, aby usuwać takich ludzi ze stanowisk. W żadnym wypadku nie będę stosować zasady miotły. Nie ma dla mnie znaczenia przez kogo sumiennie wypełniająca swoje obowiązki, będąca fachowcem, osoba została zatrudniona. Pan Łapa pozostanie sekretarzem miasta – podsumował nowy prezydent.

Świeży zastępcą, Sawicka przewodniczącą?

Jako że sytuacja jest cały czas dynamiczna, co rusz pojawiają się nowe informacje. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie 20 listopada br. bardzo blisko jest zawarcia porozumienia między Kukiz’15 z Koalicją Obywatelską. Na jej mocy stanowisko ci drudzy objęliby stanowisko zastępcy prezydenta Przemyśla i przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu.

Wśród kandydatów na to pierwsze wymieniany jest Bogusław Świeży, który w minionych wyborach samorządowych był kandydatem Platformy Obywatelskiej do rady miejskiej. Na to drugie stanowisko najmocniejszą pozycję ma Ewa Sawicka. Najpoważniejszymi kandydatami na wiceprzewodniczących są radni Kukiz’15 – Monika Różycka i Andrzej Zapałowski. Propozycję objęcie stanowiska trzeciego wiceprzewodniczącego najpewniej otrzyma koalicjant.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    K - niezalogowany 2018-11-20 20:15:10

    Panie redaktorze ruch, a nie partia Kukiz '15.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    George - niezalogowany 2018-11-20 20:36:49

    I to jest przesrane, wygrywa wybory mając 75 % poparcia i musi szukać koalicji.Zasrana dupokracja.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Patriota - niezalogowany 2018-11-20 21:02:53

    Przecież to normalne że Kukizowi blizej do liberałów niż do patriotów pewnie ogłosi że chce zaprosić uchodźców. Albo nie daj Boże tuska i schetyne. Tfuu ale był by blamaz dla Przemyśla

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama