– Cały czas prowadzimy rozmowy w sprawie koalicji. Ze wszystkimi. Kto jest najbardziej elastyczny? My – odpowiedział prezydent elekt Wojciech Bakun z Kukiz’15 na pytanie, czy już wiadomo, z kim jego ruch stworzy koalicję w przemyskiej radzie miejskiej.
Nie od dzisiaj wiadomo, że tworzenie koalicji w każdej miejskiej, powiatowej czy gminnej radzie nie jest rzeczą prostą, łatwą i przyjemną. Konfiguracje mogą być różne, bo każda partia, każde ugrupowanie ma swoje zapatrywania, żądania, cele. W Przemyślu ruch prezydenta Wojciecha Bakuna – Kukiz’15 ma w radzie miejskiej sześć mandatów. Większość to dwanaście (rada liczy łącznie 23 radnych)[paywall].
Czyli potrzeba jeszcze kolejnych sześć. Tyle ma Koalicja Obywatelska, czyli Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Ale gdyby tylko te dwa ugrupowania weszły w koalicję, byłaby ona bardzo krucha. Wystarczy, że jeden z radnych rozchorowałby się...
Plotki, krążące po mieście urosły już do legendarnych rozmiarów. Rozwiązań jest bardzo wiele. To takie wróżenie z fusów. O pierwszej napisaliśmy powyżej. Do wspomnianych 12 radnych (Kukiz’15 i Koalicja Obywatelska) doszlusować mieliby trzej radni Lewicy Razem, czyli Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Inną opcją – wedle plotek – jest stworzenie znacznie silniejszej koalicji, złożonej z Kukiz’15, Prawa i Sprawiedliwości oraz Regii Civitas. Wówczas liczyłaby ona 14 osób. Tyle że najprawdopodobniej taki alians nie wchodzi w grę. Inna plotka głosi, że miałoby dojść do „transferu” dwóch radnych do klubu Kukiz’15.
– Podchodzę do tego bardzo spokojnie, z uśmiechem na ustach. Słyszałem dziesiątki plotek. Choćby taką, że moim zastępcą mogą zostać albo Janusz Hamryszczak, albo Robert Choma, a skarbnikiem miasta miałby zostać Grzegorz Hayder. Rozmawiamy o różnych możliwych koalicjach. Z całą pewnością będę mieć jednego zastępcę. Tak wynika z przepisów i do tego muszę się dostosować, choć rzeczywiście wcześniej mówiłem, że zastępców nie potrzebuję – tłumaczy prezydent W. Bakun.
– Czy ewentualna koalicja ma być krucha czy mocna? Nie jestem zwolennikiem sztywnej koalicji. Od najbliższej sesji obowiązywać będzie głosowanie imienne. Jeśli któryś z radnych będzie głosować przeciw dobrej uchwale, nie będzie to o nim najlepiej świadczyć. Uważam, że najlepszymi koalicjami są takie, które skupione są na konkretnym zadaniu. W życiu nie zgodzę się na zawarcie koalicji za na przykład stanowiska. Nie będzie żadnych układanek kadrowych. Proszę o jeszcze kilka dni cierpliwości – zapewnił W. Bakun.
W. Bakun powiedział, że obecnie ważniejszą sprawą dla sprawnego funkcjonowania przemyskiego magistratu jest obsadzenie dwóch ważnych funkcji – skarbnika i sekretarza miasta. Przypomnijmy, że dotychczasowy skarbnik Maria Łańcucka po prawie 30 latach pracy przeszła na emeryturę.
– Z całą pewnością będzie ją bardzo trudno zastąpić. Była znakomitym strażnikiem budżetu, tonując zapędy polityczne, tonując entuzjazm prezydenta czy radnych. Rozmawiałem z nią już i jestem bardzo szczęśliwy, że zgodziła się pomóc nowej osobie wejść w jej rolę. Nie zostawi miasta na pastwę losu – zdradził prezydent W. Bakun.
Równie ważną kwestią jest stanowisko sekretarza miasta. Za rządów Roberta Chomy funkcję tę sprawował Dariusz Łapa. I pozostanie na niej.
– W rozmowach z urzędnikami, niemal wszyscy bardzo go chwalili. Nie mam więc żadnych powodów ani podstaw, aby usuwać takich ludzi ze stanowisk. W żadnym wypadku nie będę stosować zasady miotły. Nie ma dla mnie znaczenia przez kogo sumiennie wypełniająca swoje obowiązki, będąca fachowcem, osoba została zatrudniona. Pan Łapa pozostanie sekretarzem miasta – podsumował nowy prezydent.
Jako że sytuacja jest cały czas dynamiczna, co rusz pojawiają się nowe informacje. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie 20 listopada br. bardzo blisko jest zawarcia porozumienia między Kukiz’15 z Koalicją Obywatelską. Na jej mocy stanowisko ci drudzy objęliby stanowisko zastępcy prezydenta Przemyśla i przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu.
Wśród kandydatów na to pierwsze wymieniany jest Bogusław Świeży, który w minionych wyborach samorządowych był kandydatem Platformy Obywatelskiej do rady miejskiej. Na to drugie stanowisko najmocniejszą pozycję ma Ewa Sawicka. Najpoważniejszymi kandydatami na wiceprzewodniczących są radni Kukiz’15 – Monika Różycka i Andrzej Zapałowski. Propozycję objęcie stanowiska trzeciego wiceprzewodniczącego najpewniej otrzyma koalicjant.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Panie redaktorze ruch, a nie partia Kukiz '15.
I to jest przesrane, wygrywa wybory mając 75 % poparcia i musi szukać koalicji.Zasrana dupokracja.
Przecież to normalne że Kukizowi blizej do liberałów niż do patriotów pewnie ogłosi że chce zaprosić uchodźców. Albo nie daj Boże tuska i schetyne. Tfuu ale był by blamaz dla Przemyśla
Szkoda chłopa, a taki ładny był....amerykański
Nie ma się co denerwować.Wie co robi.Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.Budżet musi przejść.A jak będą imienne głosowania i to upublicznione to zaczną wszyscy pracować dla dobra miasta a nie partii by go na ulicy nie wytykali palcem
niech tworzy ta koalicje tylko madrze dla dobra mieszkancow i miasta
no tego to się nie spodziewałem , liczyłem że Kukiz 15 ma bliżej do prawicy ......ciemno to widzę
No patrz , nie chce do PISoBOLSZEWICKICH aferałów.https://finanse.wp.pl/starosta-kolbuszowski-odwolany-i-przywrocony-po-dwoch-dniach-zgarnie-odprawe-na-kilkadziesiat-tysiecy-6318296596072065a
Te patriot ty chyba ruski jakiś jesteś!!!??
a wszyscy startujący w wyborach na radnych tak pięknie obiecywali ..""będziemy pracować dla dobra mieszkańców i miasta"" i co TERAZ ? 23 -y osoby nie potrafi się dogadać, co stoi na przeszkodzie? Jesteście tylko marionetkami w swoich partyjkach, które sterowane są przez waszych "baronów". Tańczycie jak kukły pod dyktando waszych partyjnych władców. Może czas otrzeźwieć i zabrać się za uczciwą robotę dla dobra mieszkańców . WIEM kłamczuchy - nie czujecie już wyborczego "BATA" nad sobą bo stołki radnych już macie ?
A może by tak -Jak zostałes Radnym to zawieszasz członkostwo w parti i pracujesz na rzecz mieszkanców?
1.Kukiz'15 + KO = 12 mają większość, KO będzie żądać stanowiska wiceprezydenta dla Błachowicza. 2. PIS+Regia =PIS(8)+K'15=14 mają większość, PIS w zamian za koalicje zażąda od prezydenta odstąpienie od audytu+ pozostawienie wiecznych dyrektorów na stołkach urzędów.3.PIS+Regia+SLD=ale to już było.......
Błachowiacz nie zrezygnuje z dobrze płatnej roboty w zarządzie jednej z Warszawskich firm...
I TU MNIE WYKIWAŁ . ZAGŁOSOWAŁEM NIE PO TO BY TWORZYĆ KOALICJE Z TYMI CO RZĄDZILI W MIEŚCIE, A PO TO BY BYŁO NOWE NIE STARE. I TERAZ 4 LATA NA MARNE. BEDZIEMY ZAJMOWILI SIE WYPOZYCZALNIA ROWEROW, ŁAWKAMI (KTORYCH JEST MULTUM) , PIEKNIE PIEKNIE.
Ooo, jestem zaskoczona. Pozytywnie. Mocna, różnorodna koalicja, świeżość. Gratuluję
nowy KO i platforma jedynie co dobrze robiła to sprzedawała za bezcen kapitał Poski i do tego kradnąc miliony razem z PSL przez 8 lat. Wiec nie pierd.. ze to jest dobry kierunek. jedyny kierunek jest taki by nie rządzili ta polska niemieccy kapitaliści i komunistyczno żydowskie kurest...wo. Tylu złapanych na złodziejstwie skorumpowanych złodziei i nie tylko a dalej sa u władzy i sie śmieją polakom w twarz to jest oburzające. Ale przyjdzie czas i na takich. Świerć Wrogom Ojczyzny
PRZENIEŚĆ STRZELNICĘ Z CENTRUM MIASTA /ul.Słowackiego/na obrzeża miasta.Obecne lokum jest nieodpowiednie i zakłóca spokój mieszkańcom : bloki,przedszkole,domy prywatne ..itp. Jest nadzieja ,że obecny Prezydent będzie słuchał głosów mieszkańców ,którzy od lat proszą o zmianę lokalizacji strzelnicy...
Przenieść wszelkie imprezy z Rynku na peryferia miasta, z kocich łbów usypać kopiec ku czci (wpisać jaki) na Winnej Górze. Zabronić handlu i usług po godz. 18 w centrum miasta. Kopcące kominy zatkać pianką montażowa, co ograniczy smog, a za odetkanie pobierać słone opłaty. Taką mam koncepcję.
Zabronić palić w piecach kaflowych , natychmiast a każdy kto to złamie kara 25 lat .
Największym kłamca okazał się radny Zastrowski. Startował z list KO a teraz zdradził KO i N i polazl tonac z ryskiem. Powinien złożyć mandat radnego, ale ze to scier... za grosz honoru nie ma to raczej na to nie liczę
Jak zwał tak zwał czy Partia czy Ruch, czy Prezes czy Przewodniczący, każdy i tak wie o co chodzi ....... Ruch to takie "nowocześniejsze" nazewnictwo - że niby trendy i nie kojarzy się z partią.....
Oj, czuje, że katole i kibole zostali przez jednego takiego z deka jajowatego i wargowatego orżnięci i to nie tylko dlatego, że już szuka koalicji z KO. A gdzie Klecha, Historyk i Agent, dlaczego siedzą cicho, przemyska "elita" na Was głosowała (no Klecha tylko pobłogosławił, sorry...)?
Ollo po to nazwali się ruchem, zeby odciac się od zwyczaju partii w pobieraniu subwencji. Ruch działa za wlasne pieniadze.
No i dobrze zaprosmy Ukraincow i Żydow. Przemysl od zawsze byl multikulrurowy i tak powinno byc nadal. Caly urok tego miasta. Zobaczcie kiedy miasto mialo swoje czasy swietnosci? Za multi kulti! Polacy, Austriacy, Rusini,Ukraincy i Żydzi. Oto Przemyśl
Przeczytajcie moje komentarze które umieszczałem przed wyborami na temat nowego prezydenta przemyśla. Jeżeli zawiąże porozumienie z KO to sprawdzą się moje prognozy w 100% na temat lewicowych poglądów tego człowieka.
Ale nie PISoBOLSZEWICKIE, całe szczęście.
Czyli można powiedzieć ze nowy prezydent dał dupy lewakom opierając na matematyce Kikiz 15 + KO = żydokomuna gratuluje wyboru no bo czego możemy się spodziewać po akwizytorze .
Kukiz z PO ?? Dowidzenia Panie kuiz nigdy więcej was
Panie redaktorze ruch, a nie partia Kukiz '15.
I to jest przesrane, wygrywa wybory mając 75 % poparcia i musi szukać koalicji.Zasrana dupokracja.
Przecież to normalne że Kukizowi blizej do liberałów niż do patriotów pewnie ogłosi że chce zaprosić uchodźców. Albo nie daj Boże tuska i schetyne. Tfuu ale był by blamaz dla Przemyśla