Na kryzys wizerunkowy, przestrzeganie Konstytucji RP oraz ponoszone konsekwencje finansowe powołał się prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, tworząc projekt uchwały o uchyleniu oświadczenia Rady Miejskiej w Przemyślu z 26 sierpnia 2019 r., wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT. Pytanie tylko, czy udało się mu przekonać do tego... radnych z klubu, z którego się wywodzi, czyli Kukiz’15, a obecnie Wspólnie dla Przemyśla. Tam zdania są podzielone. Jeśli to się nie uda, poniesie porażkę. Przegra także miasto.
W sierpniu 2019 r. przemyscy radni zdecydowaną większością głosów przyjęli oświadczenie przeciw promocji ideologii ruchów LGBT. Decyzja wzbudziła wiele kontrowersji.
Pojawiły się oskarżenia o dyskryminację osób nieheteronormatywnych w mieście, realne stało się też zagrożenie, że Przemyśl nie otrzyma pieniędzy z Funduszy Norweskich. Konkretnie chodzi o fundusze Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Fundusze EOG).
Składają się na nie pieniądze, które Norwegia, Lichtenstein i Islandia przekazują krajom UE bezzwrotnie jako formę pomocy rozwojowej, w zamian za udział we wspólnym obszarze Unii Europejskiej. Polska jest ich największym beneficjentem.
Prezydent miasta milczał, ale po głosowaniu można było mniemać, że jest takiego samego zdania jak „jego” radni z klubu Wspólnie dla Przemyśla, którzy w całości poparli uchwałę.
Z każdym kolejnym miesiącem zagrożenie, że Przemyśl zostanie „wyrzucony” na margines, wzrastało. We wrześniu[paywall] ub.r. minister spraw zagranicznych Norwegii Ine Eriksen Soreide, odnosząc się do polskich „stref wolnych od LGBT”, powiedziała m.in.:
„Kraśnik i gminy z podobnymi deklaracjami nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracje będą ważne. Dotyczy to również wszystkich instytucji znajdujących się pod kontrolą władz miejskich”. Kraśnik i jego radni pod koniec kwietnia br. wycofali się i uchylili przyjętą deklarację...
W połowie października 2020 r. radni Koalicji Obywatelskiej złożyli projekt uchwały uchylającej stanowisko sprzed roku. W uzasadnieniu stwierdzili, że owo oświadczenie jest prawnie bezużyteczne, a jego zapisy krzywdzące ze względu na dyskryminację osób identyfikujących się jako społeczność LGBT.
Zwrócili też uwagę, że termin „ideologia ruchów LGBT” jest nieprecyzyjny. „Termin „ideologia LGBT” odnosi się do ludzi z tego grona, jest zatem przejawem ich dyskryminacji” – piszą.
Radni KO dodali, że stanowi to naruszenie Konstytucji RP, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Zdaniem wnioskodawców takie oświadczenie jest szkodliwe dla rozwoju gospodarczego miasta, ponieważ zmniejsza zainteresowanie potencjalnych benefaktorów (czyli darczyńców) i turystów.
Projekt uchwały jednak przepadł, bo część radnych wykazała syndrom „chorągiewki” – jak zawieje wiatr. Ale fundamentalne znaczenie dla tego faktu miała nieobecność podczas głosowania dwóch radnych z obozu prezydenta W. Bakuna – Marcina Kowalskiego i Mirosława Majkowskiego (obaj WdP). Nieobecny był również Janusz Zapotocki (Nasz Przemyśl).
Gdyby byli i zagłosowali „za”, uchwała zostałaby przyjęta. W głosowaniu padł remis 10 do 10.
17 maja br. już nie radni KO, a sam prezydent miasta Wojciech Bakun – który wcześniej milczał w tej sprawie – złożył projekt uchwały o uchyleniu oświadczenia, wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT.
Uważa, że stanowisko z 26 sierpnia 2019 r. bardzo szkodzi wizerunkowi Przemyśla. Miasto zaczęło być postrzegane jako miasto homofobiczne i nieprzyjazne osobom reprezentującym środowisko LGBT.
Jego zdaniem taki wizerunek został utrwalony w licznych przekazach medialnych. A Przemyśl wcale takim miastem nie jest – jest wielokulturowy i tolerancyjny.
Kolejnym powodem – zdaniem W. Bakuna – dla którego należy odstąpić od tego szkodliwego oświadczenia, jest przestrzeganie Konstytucji RP, która zakazuje dyskryminacji m.in. ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, przynależność do mniejszości narodowej, niepełnosprawność lub orientację seksualną.
Ostatnim wreszcie powodem, dla którego – zdaniem prezydenta miasta – musi się uchylić to oświadczenie, są konsekwencje finansowe związane z pozyskiwaniem środków zewnętrznych przez miasto (czytaj: cały czas aktualne zagrożenie, że Przemyśl nie otrzyma pieniędzy z tzw. funduszy norweskich).
25 maja br. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Zakończyła się po oddaniu do druku niniejszego numeru naszego tygodnika. Jak zagłosowali radni?
Można się spodziewać, że swojego stanowiska nie zmienili radni PiS i Regii Civitas oraz radna niezależna. Ale to byłoby zbyt mało, aby nie uchylić stanowiska z 26 sierpnia 2019 r.
Pod jednym warunkiem: do wniosku prezydenta W. Bakuna musieliby się przychylić wszyscy radni z obozu włodarza miasta i – najprawdopodobniej – radni Naszego Przemyśla. Czy tak się stało? Poinformujemy o tym w kolejnym numerze.
Kto jak głosował?
Za przyjęciem oświadczenia wyrażającego sprzeciw wobec promocji ruchów LGBT w 2019 r. głosowali: Robert Bal (Regia Civitas), Bartłomiej Barczak (RC), Andrzej Berestecki (PiS), Daniel Dryniak (PiS), Małgorzata Gazdowicz (RC), Monika Jaworska (WdP), Maciej Kamiński (PiS), Marcin Kowalski (Wspólnie dla Przemyśla), Dariusz Lasek (RC), Tomasz Leszczyński (WdP), Mirosław Majkowski (WdP), Bogumiła Nowak (SLD), Monika Różycka (niezależna), Wojciech Rzeszutko (PiS), Andrzej Zapałowski (WdP).
Przeciw byli: Jerzy Krużel (Koalicja Obywatelska), Tomasz Schabowski (KO), Paweł Zastrowski (KO). Wstrzymała się: Ewa Sawicka (KO). Nieobecni byli: Wojciech Błachowicz (KO), Tomasz Kulawik (SLD), Grażyna Stojak (KO), Janusz Zapotocki (SLD).
***
9 listopada 2020 r. za uchyleniem oświadczenia z 2019 r. głosowali: Wojciech Błachowicz (KO), Monika Jaworska (WdP), Jerzy Krużel (KO), Tomasz Kulawik (SLD), Tomasz Leszczyński (WdP), Bogumiła Nowak (SLD), Ewa Sawicka (KO), Tomasz Schabowski (KO), Grażyna Stojak (KO), Paweł Zastrowski (KO).
Przeciw: Robert Bal (Regia Civitas), Bartłomiej Barczak (RC), Andrzej Berestecki (PiS), Daniel Dryniak (PiS), Małgorzata Gazdowicz (RC), Maciej Kamiński (PiS), Dariusz Lasek (RC), Monika Różycka (niezależna), Wojciech Rzeszutko (PiS), Andrzej Zapałowski (WdP).
Nieobecni: Marcin Kowalski (WdP), Mirosław Majkowski (WdP), Janusz Zapotocki (SLD).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I po co były te wygłupy z wyimaginowanym LBGT. Gdyby zapytać kaźdego totalnie bezradnego zwanego radnym czy rajcą miejskim o definicję tego nieszczęsnego Lgbt żaden czego jestem pewien bez zaglądania do wikipedii nie wytukałby ani słowa na ten temat , dlaczego, proste, nie ma w przestrzeni publicznej takiego zjawiska może za wyjątkiem kilku rozdziałów w podręcznikach dla studentów wyższych uczelni i używania jako straszaka przez niestety kilku hierarchów mojego kościoła co piszę z ubolewaniem. Dlaczego podjęto to nieszczęsne oświadczenie czy uchwałę, obojętnie, uważam że chcieli się przypodobać prezesowi i wielkiemu marszałkowi, liczą na Lisowską kasę, a co wyszło, jak zwykle w Przemyślu żadnej pecunii od prezesa za to kara z funduszy zwanych norweskimi czyli jak zwykle zero grosza zgodnie z rosyjskim przysłowiem"cnotę straciła, rubla nie zarobiła". Oj przemyska rado od lat bezrado, wstyd drugie podejście do uchylenia tego nieszczęsnego i głupiego z założenia oświadczenia, doprawdy z tej zaściankowej mieściny śmieją się już w całej Polsce, naprawdę proszę poczytać na różnych forach internetowych. I na koniec radzę wycofać się z tych bezsensownych słów bo inaczej doprowadzicie Przemyśl do całkowitego upadku. Ale jacy wyborcy taka "wadza", jaki pan, taki kram.
Prezydent złożył? Nie wierze :( . To on jest za LGBT? Skoro złożył taki wniosek? Czy nie jest za LGBT? O co chodzi...?
Zniesienie uchwały o LGBT to wytrącenie z rąk ostatniego oręża zwolenników pedofilii w naszym mieście.A swoją droga w naszym regionie, mieście a nawet kraju nikt nie spotkał się z LGBT.A natomiast o zwolennikach pedofilii jest prawie wszystkim wiadome tak w naszym mieście, regionie a nawet kraju.Ostatnio nawet Papież wydał ostrą i bezwzględną walkę pedofilii a w naszym kraju o czym świadczy pochowanie byłego kardynała pod płotem jakiegoś wiejskiego cmentarza i przegnał kilku arcybiskupów oraz biskupów z ich diecezji pozbawiając ich wszelkich dóbr doczesnych. Zaczęło się czyszczenie Kościoła ze zgnilizny seksualnej i moralnej.Jest szansa ,że Naród odzyska Kościół dla siebie i Boga.Czas likwidować też rycerzy tej znilizny, która wylała się na nasze miasto. Sprzątajmy nasze miasto ze brudu którym zostało zbrukane .Zwyczajnie naprawmy to.
Ile jest tych ludzi LGBT+ w P-ślu?1-10 osób?Żeby strzelać do muchy z działa haha Za te wygłupy z tą ustawą ucieknie GRUBA KASA z funduszy norweskich..Ustawa przemyskich radnych do likwidacji a jak nie to niech Ci radni sami z własnej kieszeni wyłożą tą brakującą kasę
Tadeuszu, ty powinienes pisać przemówienia. Czy mógłbyś napisać prawdę?
- każdy powinien mieć prawo wyznawać swoje przekonania i żyć według swoich przekonań- szacunek polega na uznaniu czyiś przekonań rownież tych innych od naszych - wystarczy być dobrym człowiekiem i żyć z innymi w zgodzie lub być zwyczajnie być neutralnym - to Pan Bóg na końcu nas osądzi i nie wiemy kto z nas będzie mu milszy- nie wolno ograniczać jednym być lub uznawać LGBT, a innym zabraniać się modlić na ulicy, nie wolno zabraniać wyznawać takiej lub innej wiary, nie wolno narzucać innym swoich przekonań i wiary
Przecież ten człowiek jak się okazuje nie ma żadnych poglądów. Tylko do składania kwiatków pod pomnikami się nadaje i to tylko dlatego, że jest wysoki. Teraz za parę groszy własne poglądy sprzedaje i innych do tego namawia. Co na to skrajnie prawicowo szowinistyczne środowisko z którego się wywodzi. O już naprawdę w tym wszystkim się pogubił.
Patrzcie Państwo Biedactwo Bakun z Nehrybki chyba pierwszy raz w życiu przyznał się do swojego bledu. Ten zadufany w sobie facet dostał po dupie jak mu odcięli kasę. No i widzicie każdego można kupić. No ale cóż, za dwa lata wybory, co Bakun obieca ciemnemu ludowi jak ma zakręcony kurek z kasą. Teraz nagle będzie promował lgbt No no nisko chłop upadł. Czyli z miastem jest naprawdę źle...
Czyli co? Pieniądze to wszystko? Naprawdę chcesz , żeby jakiś trans czy gej mówił ci co dobre a co źle. A to wszystko do tego prowadzi. Gówniarze za parę groszy paraliżują Lasy Państwowe, za chwile Zieloni pozbawia Polskę przemysłu, wszyscy pojedziemy do Niemca zbierać szparagi.
Czytam i nie wierzę własnym oczom. Chcecie zrobić to co zrobili politycy WHO? Chcecie sprzedać za parę złotych normalność i zasady? Nawet religijny "obserwator przemyski". Czy sodomia nie jest grzechem? Czy sodomia nie jest wbrew naturze? Jaką wartość finansową ma zgoda na promocję sodomii? Ile "srebrników" musi otrzymać miasto abyś się zgodził "obserwatorze " na to aby Twoje wnuki czy prawnuki oglądały lesbijki liżące się na deptakach czy na rynku ? Ile za widok liżących się i trzymających za d...y pederastów?A Tobie Tadeuszu tak przeszkadza pedofilia pośród księży , spokojnie będziesz przyjmował komunię ze świadomością że ksiądz wyszedł z łóżka swego kochanka.Pogubiliście się ludzie. Zdaję sobie sprawę że niestety to zjawisko było zawsze obecne , często wynikało z zepsucia obyczajów, upadku człowieka. Być może z zaburzeń sfery umysłowej dotyczącej pociągu seksualnego.I nie w tym rzecz abym kiedykolwiek zaglądał komukolwiek do sypialni, z kim śpi i co robi. Ale wyrażać zgodę na promocję czegoś co jest wbrew naturze? Jeśli chcecie takiego swiata to niech on będzie już was nie mój. I bardzo dobrze że jestem stary bo ja takiego świata nie chcę.
im szybciej ludzie przestana tak myslec, tym szybciej polska przestanie w koncu byc posmiewiskiem reszty swiata i ciemnogrodem
boze swiety, zebyscie sie nie poplakali z ta cala ideologia. co wam da jak to przejdzie? myslicie ze to zabroni ludziom nie byc hetero? nie, po prostu wasze dzieci ktore tak bardzo chcecie uchronic przed ta informacja dowiedza sie o istnieniu ludzi o innych orientacji przez strony pornograficzne...
Haha... jak ktos kto sprzeciwia się wycince moze paraliżować las ? Ale się uśmiałem. Daj sobie spokoj sredniowiecze się już skonczylo. Poznaj sobie jakiegoś geja. 90% z nik bywa calkiem wporzadku i wcale byś nie poznał w nich homo. Pewnie znasz też kilku a nawet o tym nie wiesz. Ci których widzisz w pszebraniach na manifestacjach to wieszchołek gory lodowej.
Popieram pana spod gwiazdek. Pozatym jak już się powolujesz na nature to sa udowodnione zachowania homoseksualne wsrod zwierząt.
Tylko czekać jak twoi kolezkowie wprowadzę w szkołach przymus przychodzenia na zajęcia raz w spódniczce raz w spodenkach i to niezależnie od płci. Bo przecież płci nie ma jest gender, żadnych różnic między kobietą a mężczyzną. I spróbuj uważać inaczej. Już cię wtedy miłośnicy tolerancji miedzyplcowej popieszcza.
DO JANAS koro mnie wezwałeś do tablicy to zawsze się zgłaszam wyciągając rękę, zawsze w latach 60 ub wieku byłem aktywny w przedmiotach humanistyczny. A więc po pierwsze mój stosunek do wiary jest moją sprawą prywatną więc zastrzegam sobie prawo do prywatności, choć przyznaję że zawsze kiedy jest to zasadne bronię i będę bronić mojej religii kiedy jest w sposób niesprawiedliwy, prostacko atakowana szczególnie w internecie. Po drugie w demokratycznym państwie prawa nikt nie może zabronić innym żyć i działać w sposób jaki uważa za słuszny pod warunkiem że nie narusza obowiązującego prawa. Żyję w Przemyślu w sposób świadomy od ponad 60 lat i nigdy nie widziałe jak piszesz liżących się publicznie kesbijek czy pederastów, to twoja wyimaginowana wyobraźnia. Nie będę oceniać twojego wpisu, wystarczy że mnie atakują nieustannie za wpisy głównie dotyczące przemyskiego brudu i ogólnego dziadostwa, szczególnie mam jednego kibica który również w tym temacie zabiera głos. Reasumując, nie rozumiem wiele z twojego wpisu ale korzystając z demokracji i obowiązującej konstytucyjnej wolności słowa masz przyrodzone prawo pisać co ci rozum i intelekt dyktuje.
no , no , no Janie ,- zazdrośniku bądż szczery , otwórz się na ludzi , nie bój się , nie duś tego w sobie !
Ja Janie nie pogubiłam się.Ale niektórzy za parę srebrników się sprzedali.To ty nie wiesz, że Tadeusz często się sprzedaje i nie wie co to jest prawda. I właśnie tacy jak on dziś zadecydowali.I przyjdzie nam w takim mieście żyć....Zapytaj Janie przemyskiego obserwatora czy my żyjemy w demokratycznym państwie prawa. Jesteś mądrym człowiekiem i napisz mu, w jakim państwie my żyjemy, bo już napewno nie w takim. To bzdura..
Jak nie dostaniemy kasy to autor oświadczenia powinien sam dać kasę ze swoją wyobraźnię i szukanie czegoś czego nie ma.
Polska to mentalny ciemnogród a co dopiero Podkarpacie. Co wam złego zrobili ci z LGBT? Lubią tak i tak to czują, nic na to nie poradzicie, wiem wiem religia nakazuje wam takich kamieniować ale duchownych pedofili to już nie widzicie, religijna hipokryzja i zakłamanie to wasz sposób na życie...
Dziękuję. Dziękuje za Twoje wsparcie ,dziękuje że mnie rozumiesz.Chciałem zapytać "obserwatora" czy jako humanista czytał "Obronę Sokratesa " Platona. W tamtej demokracji też w dobrym tonie było posiadanie przez Obywatela młodego chłopca do uciech cielesnych. Też demokracja była oparta na niewolnikach, dzisiaj co prawda niewolników się opłaca ale to nie zmienia stanu posiadania co najmniej 95 % bogactwa przez zaledwie 0,1% /może w porywach nawet 1% / "Obywateli" . Jedyne czym się różnimy to tym że Sokrates może dla idei, może dlatego że już był stary jednak nie chciał psuć prawa, nawet takiego chorego prawa ustanowionego przez sprzedajny ,głupi motłoch.Ale kto dziś czyta Platona? Któryś z radnych , ktokolwiek z nich? Może pan Zapałowski ,mam nadzieję podpartą tym że zagłosował sprzeciw.Jest sens z kimkolwiek polemizować , jeśli twierdzi że z demokracji wynika prawo do postępowania wbrew naturze?
Tadeuszu, pisząc my. to w czyim imieniu ty się wypowiadasz?Napewno nie w moim.Ja chce prawdy więc napisz ja taka jaka ona jest.Napisałam parę dni temu, że powinieneś pisać przemówienia ale nie możesz zawierać w nich bzdur.I nie jest moja intencja stawać po którejś ze stron tak jak to zrobiłeś ty.Czy nie umiesz się zdobyć na to, żeby powiedzieć prawdę jest aż tak trudno.Czytając Twój tekst odnoszę wrażenie, że sam nie wierzysz w to co piszesz. Więc dlaczego?????Ty się naprawdę też sprzedałeś????
Komentarz ten miał być pod następnym artykułem.To tak tylko dla porządku. Bo tak naprawdę nie ma to najmniejszego znaczenia. Sory
nie Bakunowi a mieszkańcom, mieszkańcom którzy zaufali pislandi, a pislandia ma ich w d...aż do tak zwanych wyborów..
Moi Czarni Bracia twierdzą (S.T.), że człowiek został stworzony przez Boga na jego wzór i podobieństwo. Zgadzam się, a Pan, Panie Lasek?
JANIE!A wiesz Ty geniuszu czym jest SODOMIA? Przestań pisać bzdury. Pogubiłeś się, a zarzucasz to innym! Preferencje homoseksualne, heteroseksualne, a także pedofilia kształtują się już na wczesnych etapach rozwoju jednostki! ZAPAMIETAJ! Gdzie i kiedy następuje ten rozwój? A zresztą........ Nie obrażam Cię, ale Twe ostatnie zdanie jest trafne w swej początkowej treści. Dobrego Ci!
Jak się czyta komentarze to nie dziw, ze Przemyśl będzie zawsze "wioską" Polski. Jedzcie ludzie do Warszawy, Wrocławia, Lublina, Poznania, Krakowa gdzie ludzie o różnych orientacjach żyją i wspólnie działają, a tu tylko kwas, jad i nienawiść do wszystkiego i wszystkich. Większość już wyjechała, a młodzież nie wraca, bo i po co tu ma wracać jak widzi co się dzieje i czyta bzdurne komentarze ludzi, który nigdy nie wyjechali dalej niż Rzeszów jak sądzę. Ott zaścianek Polski, tu nawet inwestorzy się odwracają, bo zawsze pod górkę i zawsze coś nie tak, bo jakaś zmiana nastąpi, a tego "mali ludzie" się obawiają najbardziej.
Czy ty i tobie podobnn w ogóle wiedzą w jakim temacie się wypowiadają. Kto tu pisze o kamieniowaniu, chodzi tylko i wyłącznie by pozbawione wszelkich norm moralnych lewactwo nie wchodziło ze swoimi zboczenstwami normalnym ludziom na głowę. Jakbyś poświęcił choć trochę czasu na lekturę genderowskich materialow to zapewniam, że mocno byś się zdziwił. Niedługo nikt z nas nie będzie miał nic do powiedzenia w sprawie wychowania własnych dzieci. Tu nie chodzi o żadna tolerancję. A niech się parzą jak chcą. Tu chodzi o to abyś ty nie tylko im nie przeszkadzał , ale wręcz podziwiał. Żeby się niczemu nie dziwić , bo każda dewiacja to norma. Takiego chcesz świata, tak chcesz wychowywać dzieci.
Jakie fundusze przecież to trzeba POtem oddać a żeby się tak zeszmacić i wźąść pieniądze od zboczonych zboczeńców .
To się przenieść do innego miasta będzie w Przemyślu jednego głupka mniej
Pedały na tory!
I po co były te wygłupy z wyimaginowanym LBGT. Gdyby zapytać kaźdego totalnie bezradnego zwanego radnym czy rajcą miejskim o definicję tego nieszczęsnego Lgbt żaden czego jestem pewien bez zaglądania do wikipedii nie wytukałby ani słowa na ten temat , dlaczego, proste, nie ma w przestrzeni publicznej takiego zjawiska może za wyjątkiem kilku rozdziałów w podręcznikach dla studentów wyższych uczelni i używania jako straszaka przez niestety kilku hierarchów mojego kościoła co piszę z ubolewaniem. Dlaczego podjęto to nieszczęsne oświadczenie czy uchwałę, obojętnie, uważam że chcieli się przypodobać prezesowi i wielkiemu marszałkowi, liczą na Lisowską kasę, a co wyszło, jak zwykle w Przemyślu żadnej pecunii od prezesa za to kara z funduszy zwanych norweskimi czyli jak zwykle zero grosza zgodnie z rosyjskim przysłowiem"cnotę straciła, rubla nie zarobiła". Oj przemyska rado od lat bezrado, wstyd drugie podejście do uchylenia tego nieszczęsnego i głupiego z założenia oświadczenia, doprawdy z tej zaściankowej mieściny śmieją się już w całej Polsce, naprawdę proszę poczytać na różnych forach internetowych. I na koniec radzę wycofać się z tych bezsensownych słów bo inaczej doprowadzicie Przemyśl do całkowitego upadku. Ale jacy wyborcy taka "wadza", jaki pan, taki kram.
Prezydent złożył? Nie wierze :( . To on jest za LGBT? Skoro złożył taki wniosek? Czy nie jest za LGBT? O co chodzi...?