Reklama

Prezydent chce uchylenia oświadczenia o LGBT

Na kryzys wizerunkowy, przestrzeganie Konstytucji RP oraz ponoszone konsekwencje finansowe powołał się prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, tworząc projekt uchwały o uchyleniu oświadczenia Rady Miejskiej w Przemyślu z 26 sierpnia 2019 r., wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT. Pytanie tylko, czy udało się mu przekonać do tego... radnych z klubu, z którego się wywodzi, czyli Kukiz’15, a obecnie Wspólnie dla Przemyśla. Tam zdania są podzielone. Jeśli to się nie uda, poniesie porażkę. Przegra także miasto.

W sierpniu 2019 r. przemyscy radni zdecydowaną większością głosów przyjęli oświadczenie przeciw promocji ideologii ruchów LGBT. Decyzja wzbudziła wiele kontrowersji.

Pojawiły się oskarżenia o dyskryminację osób nieheteronormatywnych w mieście, realne stało się też zagrożenie, że Przemyśl nie otrzyma pieniędzy z Funduszy Norweskich. Konkretnie chodzi o fundusze Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Fundusze EOG).

Składają się na nie pieniądze, które Norwegia, Lichtenstein i Islandia przekazują krajom UE bezzwrotnie jako formę pomocy rozwojowej, w zamian za udział we wspólnym obszarze Unii Europejskiej. Polska jest ich największym beneficjentem.

Prezydent miasta milczał, ale po głosowaniu można było mniemać, że jest takiego samego zdania jak „jego” radni z klubu Wspólnie dla Przemyśla, którzy w całości poparli uchwałę.

Z każdym kolejnym miesiącem zagrożenie, że Przemyśl zostanie „wyrzucony” na margines, wzrastało. We wrześniu[paywall]  ub.r. minister spraw zagranicznych Norwegii Ine Eriksen Soreide, odnosząc się do polskich „stref wolnych od LGBT”, powiedziała m.in.:

„Kraśnik i gminy z podobnymi deklaracjami nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracje będą ważne. Dotyczy to również wszystkich instytucji znajdujących się pod kontrolą władz miejskich”. Kraśnik i jego radni pod koniec kwietnia br. wycofali się i uchylili przyjętą deklarację...

Reklama

Projekt uchwały KO przepadł

W połowie października 2020 r. radni Koalicji Obywatelskiej złożyli projekt uchwały uchylającej stanowisko sprzed roku. W uzasadnieniu stwierdzili, że owo oświadczenie jest prawnie bezużyteczne, a jego zapisy krzywdzące ze względu na dyskryminację osób identyfikujących się jako społeczność LGBT.

Zwrócili też uwagę, że termin „ideologia ruchów LGBT” jest nieprecyzyjny. „Termin „ideologia LGBT” odnosi się do ludzi z tego grona, jest zatem przejawem ich dyskryminacji” – piszą.

Radni KO dodali, że stanowi to naruszenie Konstytucji RP, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Zdaniem wnioskodawców takie oświadczenie jest szkodliwe dla rozwoju gospodarczego miasta, ponieważ zmniejsza zainteresowanie potencjalnych benefaktorów (czyli darczyńców) i turystów.

Projekt uchwały jednak przepadł, bo część radnych wykazała syndrom „chorągiewki” – jak zawieje wiatr. Ale fundamentalne znaczenie dla tego faktu miała nieobecność podczas głosowania dwóch radnych z obozu prezydenta W. Bakuna – Marcina Kowalskiego i Mirosława Majkowskiego (obaj WdP). Nieobecny był również Janusz Zapotocki (Nasz Przemyśl).

Gdyby byli i zagłosowali „za”, uchwała zostałaby przyjęta. W głosowaniu padł remis 10 do 10.

Reklama

Wcześniej milczał, teraz chce uchylenia

17 maja br. już nie radni KO, a sam prezydent miasta Wojciech Bakun – który wcześniej milczał w tej sprawie – złożył projekt uchwały o uchyleniu oświadczenia, wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT.

Uważa, że stanowisko z 26 sierpnia 2019 r. bardzo szkodzi wizerunkowi Przemyśla. Miasto zaczęło być postrzegane jako miasto homofobiczne i nieprzyjazne osobom reprezentującym środowisko LGBT.

Jego zdaniem taki wizerunek został utrwalony w licznych przekazach medialnych. A Przemyśl wcale takim miastem nie jest – jest wielokulturowy i tolerancyjny.

Kolejnym powodem – zdaniem W. Bakuna – dla którego należy odstąpić od tego szkodliwego oświadczenia, jest przestrzeganie Konstytucji RP, która zakazuje dyskryminacji m.in. ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, przynależność do mniejszości narodowej, niepełnosprawność lub orientację seksualną.

Ostatnim wreszcie powodem, dla którego – zdaniem prezydenta miasta – musi się uchylić to oświadczenie, są konsekwencje finansowe związane z pozyskiwaniem środków zewnętrznych przez miasto (czytaj: cały czas aktualne zagrożenie, że Przemyśl nie otrzyma pieniędzy z tzw. funduszy norweskich).

25 maja br. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Zakończyła się po oddaniu do druku niniejszego numeru naszego tygodnika. Jak zagłosowali radni?

Można się spodziewać, że swojego stanowiska nie zmienili radni PiS i Regii Civitas oraz radna niezależna. Ale to byłoby zbyt mało, aby nie uchylić stanowiska z 26 sierpnia 2019 r.

Pod jednym warunkiem: do wniosku prezydenta W. Bakuna musieliby się przychylić wszyscy radni z obozu włodarza miasta i – najprawdopodobniej – radni Naszego Przemyśla. Czy tak się stało? Poinformujemy o tym w kolejnym numerze.

Reklama




Kto jak głosował?

Za przyjęciem oświadczenia wyrażającego sprzeciw wobec promocji ruchów LGBT w 2019 r. głosowali: Robert Bal (Regia Civitas), Bartłomiej Barczak (RC), Andrzej Berestecki (PiS), Daniel Dryniak (PiS), Małgorzata Gazdowicz (RC), Monika Jaworska (WdP), Maciej Kamiński (PiS), Marcin Kowalski (Wspólnie dla Przemyśla), Dariusz Lasek (RC), Tomasz Leszczyński (WdP), Mirosław Majkowski (WdP), Bogumiła Nowak (SLD), Monika Różycka (niezależna), Wojciech Rzeszutko (PiS), Andrzej Zapałowski (WdP).

Reklama

Przeciw byli: Jerzy Krużel (Koalicja Obywatelska), Tomasz Schabowski (KO), Paweł Zastrowski (KO). Wstrzymała się:  Ewa Sawicka (KO). Nieobecni byli: Wojciech Błachowicz (KO), Tomasz Kulawik (SLD), Grażyna Stojak (KO), Janusz Zapotocki (SLD).

***
9 listopada 2020 r. za uchyleniem oświadczenia z 2019 r. głosowali: Wojciech Błachowicz (KO), Monika Jaworska (WdP), Jerzy Krużel (KO), Tomasz Kulawik (SLD), Tomasz Leszczyński (WdP), Bogumiła Nowak (SLD), Ewa Sawicka (KO), Tomasz Schabowski (KO), Grażyna Stojak (KO), Paweł Zastrowski (KO).

Reklama

Przeciw: Robert Bal (Regia Civitas), Bartłomiej Barczak (RC), Andrzej Berestecki (PiS), Daniel Dryniak (PiS), Małgorzata Gazdowicz (RC), Maciej Kamiński (PiS), Dariusz Lasek (RC), Monika Różycka (niezależna), Wojciech Rzeszutko (PiS), Andrzej Zapałowski (WdP).

Nieobecni: Marcin Kowalski (WdP), Mirosław Majkowski (WdP), Janusz Zapotocki (SLD).


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    fan kolei PKP - niezalogowany 2021-05-25 16:34:20

    Pedały na tory!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Zażenowany przemyski obserwato - niezalogowany 2021-05-25 16:42:35

    I po co były te wygłupy z wyimaginowanym LBGT. Gdyby zapytać kaźdego totalnie bezradnego zwanego radnym czy rajcą miejskim o definicję tego  nieszczęsnego Lgbt żaden czego jestem pewien bez zaglądania do wikipedii nie wytukałby ani słowa na ten temat , dlaczego, proste, nie ma w przestrzeni publicznej takiego zjawiska może za wyjątkiem kilku rozdziałów w podręcznikach dla studentów wyższych uczelni i używania jako straszaka przez niestety kilku hierarchów mojego kościoła co piszę z ubolewaniem. Dlaczego podjęto to nieszczęsne oświadczenie czy uchwałę, obojętnie, uważam że chcieli się przypodobać   prezesowi i wielkiemu marszałkowi, liczą  na Lisowską kasę, a co wyszło, jak zwykle w Przemyślu  żadnej pecunii od prezesa za to kara z  funduszy zwanych norweskimi czyli jak zwykle zero grosza zgodnie z rosyjskim przysłowiem"cnotę straciła, rubla nie zarobiła". Oj przemyska rado od lat bezrado, wstyd drugie podejście do uchylenia tego nieszczęsnego i głupiego z założenia oświadczenia, doprawdy z tej zaściankowej mieściny śmieją się już w całej Polsce, naprawdę proszę poczytać  na różnych forach internetowych. I na koniec radzę wycofać się z tych bezsensownych słów bo inaczej doprowadzicie Przemyśl do całkowitego upadku. Ale jacy wyborcy taka "wadza", jaki pan, taki kram. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Maniek - niezalogowany 2021-05-25 16:46:05

    Prezydent złożył? Nie wierze :( . To on jest za LGBT? Skoro złożył taki wniosek? Czy nie jest za LGBT? O co chodzi...?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama