Wśród młodych mieszkańców Przemyśla nie zabrakło chętnych do nauki kodowania Minecrafta czy projektowania gier na urządzenia mobilne. W zorganizowanych w pierwszym tygodniu lutego bezpłatnych warsztatach programowania, które odbyły się w ramach akcji „Koduj z Gigantami”, wzięła udział aż setka dzieci. Tak pozytywny odzew na zaproponowaną formę spędzenia wolnego czasu zaowocuje otwarciem w Przemyślu szkoły programowania, która ma ruszyć już w marcu.
Przemyskie zajęcia adresowane do dzieci z klas 1 – 3 oraz 4 – 6, a także starszych odbyły się 5 i 6 lutego w Przemyskim Inkubatorze Przedsiębiorczości i Innowacji i były częścią dużej, bezpłatnej, 10. edycji społecznej akcji edukacyjnej – ,,Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki”, organizowanej w całej Polsce przez szkołę „Giganci Programowania”.
Przemyskie zajęcia programowania dla dzieci i młodzieży prowadzone były w[paywall] 1,5-godzinnych blokach, w 12-osobowych grupach. Młodzi adepci programowania, pod okiem trenerów programistów, uczyli się tworzenia własnej gry komputerowej i aplikacji mobilnej, a także zapoznawali z podstawami jednego z języków programowania.
– Odzew na propozycję spędzenia czasu na warsztatach uczących programowania był ogromny. W zasadzie w ciągu tygodnia od momentu ogłoszenia naboru 80 procent miejsc było już zajętych. Widać, że jest w mieście zapotrzebowanie na tego typu formę edukacji połączoną z zabawą, jak i spore zainteresowanie tym, by dzieci od najmłodszych lat nabywały umiejętności, które być może wykorzystają w przyszłości, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na rynku programistów – powiedział Mariusz Sidor, odpowiedzialny za organizację szkoły „Giganci Programowania” w Przemyślu.
– A warto dodać, że zarobki w tej branży zaczynają się od 8 tysięcy złotych, a kończą na 40 czy nawet 50 tysiącach złotych miesięcznie. Podobne zajęcia bezpłatne mają szansę się pojawiać w przyszłości, w ramach różnego typu akcji – czy to miejskich, czy ogólnopolskich. Chcemy być aktywni społecznie – dodał.
O pozytywnej decyzji co do otwarcia w Przemyślu tego typu placówki miała przekonać inwestorów liczna frekwencja na zajęciach. Ponieważ dopisała nad wyraz, nie było problemu z jej podjęciem.
Szkoła ma ruszyć już w marcu br., w siedzibie Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji. Wtedy też planowane są regularne, semestralne zajęcia z programowania. Od 6 lat prowadzi ona kursy i warsztaty w całej Polsce oraz w: Hiszpanii, Chorwacji, Słowacji, Chile, Meksyku, Bośni i Hercegowinie, Singapurze i Australii.
Patronami honorowymi wydarzenia byli: prezydent miasta Wojciech Bakun, starosta przemyski Jan Pączek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. Cyfryzacji oraz NASK Janusz Cieszyński i Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze