Mimo informacji, która pojawiła się na fanpage’u na Facebooku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wczoraj, 26 marca br., do otwarcia dla ruchu pieszego przejścia granicznego w Medyce nie dojdzie. Jedynym dostępnym dla obywateli Ukrainy, wracających do kraju jest przejście graniczne w Korczowej.
26 marca br. odbyła się wideokonferencja wiceministra Bartosza Grodeckiego, ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy, wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi oraz komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG gen. bryg. SG Roberta Rogoza. Najważniejsze ustalenia to: utrzymanie stałego transportu dla obywateli Ukrainy na przejściu granicznym w Korczowej, utrzymanie możliwie stałych, dedykowanych połączeń kolejowych na Ukrainę oraz otwarcie dla ruchu pieszego przejścia w Medyce.
Dzień wcześniej (25 marca br.) pojawiła się informacja o całkowitym zamknięciu dla ruchu pasażerskiego swoich granic przez ukraiński rząd, przekazana przez premier Ukrainy Denysa Szmyhala. Oczywiście w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Zakaz ma wejść w życie w nocy z piątku (27 marca br.) na sobotę (28 marca br.). Obowiązujące obecnie ograniczenia dotyczą regularnego ruchu pasażerskiego: autobusowego, lotniczego, kolejowego i wjazdu cudzoziemców.
To kłóci się z faktem ponadtysięcznego tłumu osób, oczekujących na powrót do swojego kraju. Cały czas jedynym przejściem granicznym, przez które obywatele Ukrainy mogą wrócić do domu jest Korczowa. Sytuacja tam jest bardzo trudna, choć polskie służby graniczne pracują na pełnych obrotach. W ciągu ostatniej doby odprawiono 1 tys. 600 osób. Sznur samochodów ciągnie się na 2 kilometry. Wielu obywateli Ukrainy koczuje w okolicach granicy druga dobę.
27 marca br. w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu odbyła się kolejna wideokonferencja, tym razem z udziałem wojewody podkarpackiego E. Leniart, prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, starosty przemyskiego Jana Pączka, komendanta BiOSG gen. bryg. SG R. Rogoza oraz zastępcy komendanta miejskiego policji w Przemyślu komisarza Janusza Kiszki. Zapadała na niej decyzja o tym, że jednak nie dojdzie do otwarcia dla ruchu pieszego przejścia w Medyce.
Po wideokonferencji, władze województwa, miasta i straży granicznej zaapelowały, aby wszyscy, którzy nie muszą w najbliższych godzinach kierować się na przejście graniczne w Korczowej, pozostali w obecnym miejscu zamieszkania.
Jak poinformowała rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek, Ewa Leniart – w związku z panującą sytuacją – poleciła swoim służbom zorganizowanie napojów, kanapek oraz sanitariatów dla osób, które przybyły na granicę. Lokalni przedsiębiorcy zorganizowali możliwość zakupu ciepłych posiłków. Straż Graniczna realizuje zadania w taki sposób, aby jak najsprawniej prowadzić odprawę.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czy system SG luczy tych ludzi ?
Odprawe powinien prowadzic osobiscie premier ! On zamknal nagle granice i tysiace ludzi utknelo na granicy !!
Jak Wam P O L A C Y nie wstyd traktować ludzi jak bydło!
To Ukraina nie chce otworzyć pieszego przejścia i zabierać ludzi idących pieszo.
A kto posprząta te śmieci, które zawsze pozostają po "kolejkach" nie ważne czy Korczowa czy Medyka? Polacy po niemieckiej stronie też taki syf zostawiają? Na każdym zdjęciu widać niemiłosierny syf. I taki obraz nie raz mamy zaszczyt oglądać szczególnie przed świętami gdzie jest tendencja do powstawania kolejek.
Czy ty masz jeszcze chociaż 1 / jeden / zwój mózgowy w pod czaszką?
Poradnik białoruskiego turysty, czyli o Polsce na Białorusi https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.com&sl=ru&sp=nmt4&u=https://naviny.by/article/20190505/1557082890-v-pomoshch-turistu-za-chto-i-kak-shtrafuyut-v-polshe&usg=ALkJrhi2rjnfLeeF0c38PYSochxuEmcaJA
http://inforail.pl/pkp-intercity-o-pociagach-przemysl-kijow_more_122251.html , mamy już kwiecień a pociągi (puste) z ukrainy , mimo zawieszonych połączeń, dalej systematycznie, około północy wyjeżdżają z Przemyśla "w Polskę" , powoli, po cichu (po ciemku jak nie powiem kto) i raczej po swoich. WTF? że się tak zapytam!W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego od 15 marca 2020 r. zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, z Polski i do Polski. Czytaj więcej: http://inforail.pl/pkp-intercity-o-pociagach-przemysl-kijow_more_122251.htmlW związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego od 15 marca 2020 r. zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, z Polski i do Polski. Czytaj więcej: http://inforail.pl/pkp-intercity-o-pociagach-przemysl-kijow_more_122251.htmlW związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego od 15 marca 2020 r. zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, z Polski i do Polski. Czytaj więcej: http://inforail.pl/pkp-intercity-o-pociagach-przemysl-kijow_more_122251.htmlW związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego od 15 marca 2020 r. zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, z Polski i do Polski. Czytaj więcej: http://inforail.pl/pkp-intercity-o-pociagach-przemysl-kijow_more_122251.html
Czy system SG luczy tych ludzi ?
Odprawe powinien prowadzic osobiscie premier ! On zamknal nagle granice i tysiace ludzi utknelo na granicy !!
Jak Wam P O L A C Y nie wstyd traktować ludzi jak bydło!