O jarosławskim smogu mówiło się w ostatnim czasie wiele. Członkowie Obywatelskiej Rady Kultury ORKA stwierdzili, że czas z tym skończyć i zamiast mówić, postanowili działać. Przedstawili swój program walki ze smogiem, zorganizowali spotkania z władzami miasta i powiatu, gdzie ich koncepcje przyjęto przychylnie
Członkowie ORKI uznali, że najlepszym orężem w walce ze smogiem będzie szeroko zakrojona akcja informacyjna. Chcieliby wyjść poza wąski zakres dotychczasowych działań podejmowanych przez samorządy, zapowiadają, że ich aktywność nie będzie się ograniczać do plakatów czy ulotek. – Opracowaliśmy program, który, jeśli zostanie zrealizowany, a nie ma powodów by sądzić, że nie może tak się stać, pozwoli wymiernie obniżyć poziom zanieczyszczenia powietrza w Jarosławiu i w każdym innym mieście – informuje Zbigniew Polit, jeden z założycieli Rady[paywall] .
Przede wszystkim ORKA będzie organizować pokazy palenia w piecach. Jej członkowie chcieliby prezentować różnice pomiędzy tzw. spalaniem górnym a spalaniem dolnym. To drugie w dużej mierze odpowiada za zanieczyszczenie powietrza, to pierwsze jest proekologiczne, a co najważniejsze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Żeby jednak zainicjować takie przedsięwzięcie edukacyjne, potrzebują wsparcia samorządowców, choć nie tylko ich. Z. Polit zwrócił się z apelem do burmistrza W. Palucha o sfinansowanie zakupu 2 pieców typu „koza” oraz narzędzi pomiarowych umożliwiających przeprowadzanie pokazów. Założyciel ORKI liczy, że w projekt zaangażuje się starostwo powiatowe. – Byliśmy u wicestarosty w 5 osób, ale to była pierwsza, kontaktowa wizyta. Nasze pomysły bardzo mu się podobały. Ma rozmawiać ze starostą – twierdzi Z. Polit. ORKA swoje działania ma zamiar propagować za pomocą wszelkich dostępnych kanałów, za pośrednictwem portali społecznościowych i filmów instruktażowych w internecie. Chcieliby też większego zaangażowania rady miasta i burmistrza. Szczepan Łąka, przewodniczący jarosławskiej rady miasta, otrzymał list z prośbą o zwołanie nadzwyczajnej rady, na której omówiono by kwestie sposobów poprawy jakości powietrza. Twórcy jarosławskiego programu walki ze smogiem mają też nadzieję, że w sprawę zaangażują się okoliczni proboszczowie – pomogą w promowaniu pokazów, np. za pośrednictwem ogłoszeń parafialnych i udostępnią miejsca do ich prowadzenia.
Akcja ORKI ma też dodatkowe wymiary. Przede wszystkim członkowie Rady Obywatelskiej mają w planach nasadzenie w mieście 5000 tysięcy drzewek oraz zakup 5 detektorów zanieczyszczeń powietrza. Czy im się to uda? To zależy przede wszystkim od nastawienia władz miasta, trzeba bowiem zabezpieczyć fundusze na takie zakupy i wyznaczyć nieużytki, gdzie mogłyby powstać szkółki drzewne. Pierwsze sygnały są obiecujące, ale na razie konkretów brak. Jak informuje nas Z. Polit, pomysły zaktywizowania rady miasta utknęły w martwym punkcie. Magistrat wyznaczył członkom ORKI spotkanie robocze na 19 grudnia. – W czasie niemal półtoragodzinnej rozmowy szczegóły naszego planu antysmogowego „AS” przedstawiliśmy zastępcy burmistrza Wiesławowi Pirożkowi. Pan burmistrz wielokrotnie dawał wyrazy aprobaty dla poszczególnych elementów programu, jednak co będzie dalej, dopiero zobaczymy po naradzie, jaką odbędzie z burmistrzem Waldemarem Paluchem– relacjonuje Z. Polit. O rozwoju inicjatywy ORKI będziemy informować.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Smogu pozwól żyć !!!SMOG NAS ZABIJA UMIERA CORAZ WIĘCEJ OSÓB - POLITYKA.PL
Przedstawili program? Gdzie , komu? Kit Pan wciskasz panie Pacek...
A może by tak Pani poseł SCHMIT odblokowała dofinansowanie OZE dla Jarosławia
Jednego z najbiedniejszych regionów UE, nie stać na ekologię. Ekologia to droga rzecz na którą stać w naszym regionie tylko nielicznych. To nie jest kwestia świadomości, bo chyba nie ma człowieka który nie chciałby regulować temperatury w domu, mieszkaniu pilotem zamiast ładować do kotła węgiel łopatą. Tu ludzie walczą o przetrwanie, a nie o świeże powietrze! Realne uposażenie emerytów i marnie opłacanych pracowników na poziomie 300-500 EURO/m-c netto przy cenach jak za Odrą mówi samo za siebie. Uświadamianie trzeba zacząć od biznesu utrzymującego głodowe stawki wynagrodzeń i rządzących. Jeśli nic się nie zmieni w tej kwestii smog zabije zarówno biednych i bogatych.
Smogu pozwól żyć !!!SMOG NAS ZABIJA UMIERA CORAZ WIĘCEJ OSÓB - POLITYKA.PL
Przedstawili program? Gdzie , komu? Kit Pan wciskasz panie Pacek...
A może by tak Pani poseł SCHMIT odblokowała dofinansowanie OZE dla Jarosławia