Reklama

Przełom w walce o lepsze powietrze w mieście?

29/12/2018 20:00

O jarosławskim smogu mówiło się w ostatnim czasie wiele. Członkowie Obywatelskiej Rady Kultury ORKA stwierdzili, że czas z tym skończyć i zamiast mówić, postanowili działać. Przedstawili swój program walki ze smogiem, zorganizowali spotkania z władzami miasta i powiatu, gdzie ich koncepcje przyjęto przychylnie

Członkowie ORKI uznali, że najlepszym orężem w walce ze smogiem będzie szeroko zakrojona akcja informacyjna. Chcieliby wyjść poza wąski zakres dotychczasowych działań podejmowanych przez samorządy, zapowiadają, że ich aktywność nie będzie się ograniczać do plakatów czy ulotek. – Opracowaliśmy program, który, jeśli zostanie zrealizowany, a nie ma powodów by sądzić, że nie może tak się stać, pozwoli wymiernie obniżyć poziom zanieczyszczenia powietrza w Jarosławiu i w każdym innym mieście – informuje Zbigniew Polit, jeden z założycieli Rady[paywall] .

Przekonać wątpiących

Przede wszystkim ORKA będzie organizować pokazy palenia w piecach. Jej członkowie chcieliby prezentować różnice pomiędzy tzw. spalaniem górnym a spalaniem dolnym. To drugie w dużej mierze odpowiada za zanieczyszczenie powietrza, to pierwsze jest proekologiczne, a co najważniejsze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Żeby jednak zainicjować takie przedsięwzięcie edukacyjne, potrzebują wsparcia samorządowców, choć nie tylko ich. Z. Polit zwrócił się z apelem do burmistrza W. Palucha o sfinansowanie zakupu 2 pieców typu „koza” oraz narzędzi pomiarowych umożliwiających przeprowadzanie pokazów. Założyciel ORKI liczy, że w projekt zaangażuje się starostwo powiatowe. – Byliśmy u wicestarosty w 5 osób, ale to była pierwsza, kontaktowa wizyta. Nasze pomysły bardzo mu się podobały. Ma rozmawiać ze starostą – twierdzi Z. Polit. ORKA swoje działania ma zamiar propagować za pomocą wszelkich dostępnych kanałów, za pośrednictwem portali społecznościowych i filmów instruktażowych w internecie. Chcieliby też większego zaangażowania rady miasta i burmistrza. Szczepan Łąka, przewodniczący jarosławskiej rady miasta, otrzymał list z prośbą o zwołanie nadzwyczajnej rady, na której omówiono by kwestie sposobów poprawy jakości powietrza. Twórcy jarosławskiego programu walki ze smogiem mają też nadzieję, że w sprawę zaangażują się okoliczni proboszczowie – pomogą w promowaniu pokazów, np. za pośrednictwem ogłoszeń parafialnych i udostępnią miejsca do ich prowadzenia.

Reklama

5000 nowych drzew?

Akcja ORKI ma też dodatkowe wymiary. Przede wszystkim członkowie Rady Obywatelskiej mają w planach nasadzenie w mieście 5000 tysięcy drzewek oraz zakup 5 detektorów zanieczyszczeń powietrza. Czy im się to uda? To zależy przede wszystkim od nastawienia władz miasta, trzeba bowiem zabezpieczyć fundusze na takie zakupy i wyznaczyć nieużytki, gdzie mogłyby powstać szkółki drzewne. Pierwsze sygnały są obiecujące, ale na razie konkretów brak. Jak informuje nas Z. Polit, pomysły zaktywizowania rady miasta utknęły w martwym punkcie. Magistrat wyznaczył członkom ORKI spotkanie robocze na 19 grudnia. – W czasie niemal półtoragodzinnej rozmowy szczegóły naszego planu antysmogowego „AS” przedstawiliśmy zastępcy burmistrza Wiesławowi Pirożkowi. Pan burmistrz wielokrotnie dawał wyrazy aprobaty dla poszczególnych elementów programu, jednak co będzie dalej, dopiero zobaczymy po naradzie, jaką odbędzie z burmistrzem Waldemarem Paluchem– relacjonuje  Z. Polit. O rozwoju inicjatywy ORKI będziemy informować.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    su-metal - niezalogowany 2018-12-29 21:10:23

    Smogu pozwól żyć !!!SMOG NAS ZABIJA UMIERA CORAZ WIĘCEJ OSÓB - POLITYKA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    oko - niezalogowany 2018-12-29 23:03:53

    Przedstawili program? Gdzie , komu? Kit Pan wciskasz panie Pacek...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    as - niezalogowany 2018-12-30 10:52:46

    A może by tak Pani poseł SCHMIT odblokowała dofinansowanie OZE dla Jarosławia

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama