Po inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu powstała uzasadniona obawa, że unijne dofinansowanie na ogólnie pojętą walkę ze smogiem może przepaść. Radni odrzucili projekt uchwały „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Przemyśla”. Na szczęście szybko się ocknęli i na kolejnej sesji projekt przyjęli.
Wiadomo było, że pierwszą sesję rady zdominują kwestie zaprzysiężenia[paywall]. Zaprzysiężony został prezydent elekt Wojciech Bakun, ślubowanie złożyli też radni. Jednomyślnie wybrano przewodniczącą rady Ewę Sawicką, pożegnano skarbnik miasta Marię Łańcucką. Były kwiaty, peany i łzy.
Tyle że to nie były jedyne punkty obrad. Jeden z nich był bardzo istotny dla mieszkańców miasta. Chodziło o projekt w sprawie aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Przemyśla, która miała polegać na dopisaniu do niego dwóch nowych działań pod wspólną nazwą „Ekologiczny Przemyśl” w ramach konkursu ze środków unijnych. Tyle że radni nie byli do tego przygotowani...
Nie zostały jeszcze powołane komisje rady, z projektem uchwały nie wszyscy się zapoznali. Odbyło się tylko nieformalne spotkanie radnych. Podczas sesji radny Wojciech Błachowicz (KO) zgłosił wniosek o zdjęcie projektu z porządku obrad. Za zdjęciem projektu głosowało 12 radnych z „Kukiz’15” i Koalicji Obywatelskiej, SLD wstrzymał się od głosu, zaś PiS i Regia były przeciw.
W projekcie uchwały była mowa m.in. o wymianie 23 kotłów na ekogroszek (za 486 tys. zł) w gospodarstwach, do których nie ma szans dotrzeć MPEC. Wymiana odbywałaby się na wniosek zainteresowanych mieszkańców. Aktualizacja planu związana była także z kolejnymi podłączeniami gospodarstw domowych (za ponad 12 mln zł) do sieci MPEC i sieci gazowej.
Zdjęcie tego projektu z obrad mogłoby oznaczać, że unijnego dofinansowania miasto nie otrzyma. Na szczęście ten sam projekt uchwały trafił pod obrady we wtorek, 4 grudnia br. i został przegłosowany. Plan zawiera działania długoterminowe, do 2020 r. i obejmować będzie także m.in.: termomodernizację budynków użyteczności publicznej, mieszkań, zwiększenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności energetycznej czy zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z transportu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Puścić drona i zobaczyć ile czarnego smrodu z gumaków idzie w miasto ..! Zarejestrować te śmierdzące kominy .Podobno są za to kary ?? służby nic nie robią a my dalej się trujemy !
Ludzie nie mają pieniędzy na dobry opał. Dlatego pała tym co mają.
To Błachowicz że świtą już nie płakał jak na 1 radzie że Kraków zrezygnował i my też powinniśmy ?? A wraz z nimi już też szopki nie odstawili radni Kukiza ? Fakt lepiej późno niż wcale zobaczyć błąd ale mam wrażenie że tą koalicją KO-Kukiz15 kieruje KO ....
Kasę trzeba na uchwaloną podwyżkę pensji dla prezydenta , a kocioł się załata.
Puścić drona i zobaczyć ile czarnego smrodu z gumaków idzie w miasto ..! Zarejestrować te śmierdzące kominy .Podobno są za to kary ?? służby nic nie robią a my dalej się trujemy !
Ludzie nie mają pieniędzy na dobry opał. Dlatego pała tym co mają.
To Błachowicz że świtą już nie płakał jak na 1 radzie że Kraków zrezygnował i my też powinniśmy ?? A wraz z nimi już też szopki nie odstawili radni Kukiza ? Fakt lepiej późno niż wcale zobaczyć błąd ale mam wrażenie że tą koalicją KO-Kukiz15 kieruje KO ....