Reklama

Przemyscy radni się ocknęli i unijna kasa nie przepadnie

Po inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu powstała uzasadniona obawa, że unijne dofinansowanie na ogólnie pojętą walkę ze smogiem może przepaść. Radni odrzucili projekt uchwały „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Przemyśla”. Na szczęście szybko się ocknęli i na kolejnej sesji projekt przyjęli.

Wiadomo było, że pierwszą sesję rady zdominują kwestie zaprzysiężenia[paywall]. Zaprzysiężony został prezydent elekt Wojciech Bakun, ślubowanie złożyli też radni. Jednomyślnie wybrano przewodniczącą rady Ewę Sawicką, pożegnano skarbnik miasta Marię Łańcucką. Były kwiaty, peany i łzy.

Tyle że to nie były jedyne punkty obrad. Jeden z nich był bardzo istotny dla mieszkańców miasta. Chodziło o projekt w sprawie aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Przemyśla, która miała polegać na dopisaniu do niego dwóch nowych działań pod wspólną nazwą „Ekologiczny Przemyśl” w ramach konkursu ze środków unijnych. Tyle że radni nie byli do tego przygotowani...

Nie zostały jeszcze powołane komisje rady, z projektem uchwały nie wszyscy się zapoznali. Odbyło się tylko nieformalne spotkanie radnych. Podczas sesji radny Wojciech Błachowicz (KO) zgłosił wniosek o zdjęcie projektu z porządku obrad. Za zdjęciem projektu głosowało 12 radnych z „Kukiz’15” i Koalicji Obywatelskiej, SLD wstrzymał się od głosu, zaś PiS i Regia były przeciw.

Reklama

Przegłosowali....

W projekcie uchwały była mowa m.in. o wymianie 23 kotłów na ekogroszek (za 486 tys. zł) w gospodarstwach, do których nie ma szans dotrzeć MPEC. Wymiana odbywałaby się na wniosek zainteresowanych mieszkańców. Aktualizacja planu związana była także z kolejnymi podłączeniami gospodarstw domowych (za ponad 12 mln zł) do sieci MPEC i sieci gazowej.

Zdjęcie tego projektu z obrad mogłoby oznaczać, że unijnego dofinansowania miasto nie otrzyma. Na szczęście ten sam projekt uchwały trafił pod obrady we wtorek, 4 grudnia br. i został przegłosowany. Plan zawiera działania długoterminowe, do 2020 r. i obejmować będzie także m.in.: termomodernizację budynków użyteczności publicznej, mieszkań, zwiększenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności energetycznej czy zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z transportu.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Marek - niezalogowany 2018-12-09 18:05:41

    Puścić drona i zobaczyć ile czarnego smrodu z gumaków idzie w miasto ..! Zarejestrować te śmierdzące kominy .Podobno są za to kary ??  służby nic nie robią  a my dalej się trujemy  !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Dan - niezalogowany 2018-12-09 20:49:23

    Ludzie nie mają pieniędzy na dobry opał. Dlatego pała tym co mają. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    raczek - niezalogowany 2018-12-09 22:18:36

    To Błachowicz że świtą już nie płakał jak na 1 radzie że Kraków zrezygnował i my też powinniśmy ?? A wraz z nimi już też szopki nie odstawili radni Kukiza ? Fakt lepiej późno niż wcale zobaczyć błąd ale mam wrażenie że tą koalicją KO-Kukiz15 kieruje KO ....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama