– To nie jest tak, że bierzemy kredyt w wysokości 5,5 miliona złotych, tylko otwieramy sobie ścieżkę do takiej wysokości – powiedział prezydent Wojciech Bakun podczas dyskusji na temat zaciągnięcia kredytu przez samorząd Przemyśla.
Temat ten był poruszony na sesji 13 listopada, jednak większość radnych zdecydowała wówczas, że potrzebuje więcej czasu do przeanalizowania sprawy. Ogłoszono wówczas przerwę do poniedziałku, 23 listopada.
Powodem zaciągbnięcia zobowiązania – jak tłumaczyli prezydent i skarbnik Monika Czuryk – są istotne spadki wpływów do miejskiej kasy z tytułu udziału w podatku PIT i CIT. Miasto umorzyło także część podatków i opłat lokalnych przedsiębiorcom, którzy o taką pomoc się zwracali. Wszystko to wywołane było pandemią i związanym z nią spowolnieniem gospodarczym.
Z przygotowanego przez miasto zestawienia wynika, że najwięcej, bo o 4,9 mln zł spadną wpływy z podatku dochodowego. 400 tys. zł to ubytek na podatku od nieruchomości. Zaciągnięty kredyt byłby spłacany w latach 2022 – 2025. Plusem dla miasta jest fakt, że kredyt ten – zgodnie z przepisami – nie będzie wpływał na wskaźnik zadłużenia samorządu.
– To nie jest tak, że bierzemy kredyt w wysokości 5,5 miliona złotych, tylko otwieramy sobie ścieżkę do takiej wysokości – powiedział Wojciech Bakun. Prezydent zaznaczył, że będzie to nie więcej niż straty, które samorząd poniósł z powodu covid-19 – maksymalnie 5,5 mln zł. O dokładnej kwocie będzie można mówić prawdopodobnie po finansowym zamknięciu bieżącego roku.
W. Bakun stwierdził, że przegłosowanie tej uchwały to utrzymanie płynności finansowej miasta. – Nie cięliśmy żadnych zadań inwestycyjnych, oszczędzaliśmy na działalności bieżącej. Może być taka potrzeba, że na koniec roku takie wsparcie będzie potrzebne – argumentował.
Prezydent odniósł się także do komentarzy, że wbrew zapowiedziom, zadłuża miasto. – To jest nieuprawnione stwierdzenie. Wolniej będziemy oddłużać miasto, wynik sumaryczny będzie korzystny – zaznaczył. Wyjaśniał, nawet, jeśli trzeba będzie zaciągnąć kredyt w wysokości 2 lub nawet 5 mln, to i tak spadnie zadłużenie zastane na początku kadencji.
W. Bakun przyznał jednocześnie, że gdyby nie zaciągane do tej pory kredyty, wielu inwestycji w mieście nie udałoby się zrobić. Głównym ich problemem – jak zauważył – nie jest ich wysokość, ale skumulowanie w krótkim okresie dużej kwoty do spłaty. – W okresie pięcio-, czy sześcioletnim, z tych 150 milionów musimy spłacić około 100 milionów – powiedział.
Uchwałę poparło 13 radnych z Koalicji Obywatelskiej, Wspólnie dla Przemyśla i Regii Civitas. Od głosu wstrzymało się 7 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i radna niezrzeszona. Nikt nie był przeciwny.
pb
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zamiast wystąpić o referendum ws.odwołania prezydenta to pozwalają mu na coraz większe zadłużenie miasta na którym ucierpią wszyscy mieszkańcy królewskiego grodu
Na swoim Fb, Prezydent podziekowal REGII CIVITAS za glosy ktore pomoga mu. na wieksze zadluzenie miasta.A poniewaz apetyt rosnie w miare jedzenia to zadluzac beda coraz bardziej.No bo jesli nie maja skad, to wystarczy lekka reka brac ile jeszcze sie da.Potem bedzie dol na wode, a w nastepnej kadencji moze cos wiecej.I co?Cieszycie sie?Ja nie, bo mnie nikt nie zapytal o zdanie.Rozejda sie pieniazki jak swieze buleczki i nastepne 5 mln trzeba....Ech...
https://www.youtube.com/watch?v=TwD5jQLUmr8&ab_channel=RadioMaryja
Otworzyli sobie ścieżkę do podwyżki dla siebie, to powne. A naród, no cóż.
Odwołaj swojego pisiorskiego prezesa waszego kaczogrodu! Zadłużenia to narobił poprzednik przez kilkanaście lat. Pan china zarabiający na cieplej posadzie dziś ogromne pieniądze! Żałosne... ale kończy się wam sielanka w kaczogrodzie, oby jak najszybciej!
Niestety, nasza odmiana Radia Erewań ma grono wiernych słuchaczy i nawet gdy wciska największe idiotyzmy, to i tak "ciemny lud" w to uwierzy. Miliony pompowane przez ministra Zero z tzw. funduszu sprawiedliwości są zbyt wielką pokusą, aby zrezygnować z dezinformacji słuchaczy. Wiadomo: Merkel, Niemcy, targi dzieci, małżeństwa homoseksualne i wszystko jasne.
Najlepiej nic nie róbmy prawda ? Blokujmy Bakuna to jest motto dzisiejszej waszej polityki. Pieprzycie takie bzdety a na TVPis polski długopis podpisuje 2 mld złotych. Z naszych podatków na okropna propagandę, żeby ludzie kupieni za marne 500 zł na dziecko nadal głosowali na tych oszustów i darmozjadów, na ludzi którzy siedzą w polityce bo nie osiągneli w życiu nic ! Dramat i brawa dla wyborców pisu! Zgotowaliscie Polaków dramat! Jest gorzej niż na Białorusi bo tam przynajmniej wszyscy wychodzą na ulice w jednej słusznej a my jesteśmy podzieleni i to przed pisowskie nasienie !
A gdzie byłeś, kolego (- żanko), gdy w latach 2002-2018 miasto zadłużało się na potęgę i to niekoniecznie na własne potrzeby, spełniając np. grymasy środowiska faktycznie nim rządzącego. Ile milionów poszło np, na pomniki, ołtarze, kościoły (nowe, odnawiane, remontowane), przykościelne parkingi, wykładane kosteczką kościelne i klasztorne podwórka, tzw. "zadania zlecone", imprezy itp? Ile milionów podarowano w ramach zwolnień od podatków właścicielom " chronionych" lokali użytkowych? Jeden z moich znajomych za swój sklep przy Franciszkańskiej bulił co miesiączek 2-2,5 tys. zł czynszu , a dostawał pokwitowanie na ... 300 zł. Gdy przychodziła na kontrole skarbówka, kontrolerzy mówili mu z uśmiechem: "Pan to masz farta, panie Wojtku, lokal w takim miejscu za grosze..."
JP dokładnie tak jak piszesz ! Ten ciemnogród z kaczymi mózgami tego nie zrozumie szkoda nerwów na te komentarze.
NA START KADENCJI OBECNY PREZYDENT DOSTAŁ DŁUG NA KWOTĘ 150 MILIONÓW , W DWA LATA ZOSTAŁO SPŁACONE TYLE ILE POPRZEDNICY SPŁACALI PRZEZ 4 LATA , KWOTA 30 MILIONÓW.. A TE 5 MILIONÓW TO RACZEJ ZABEZPIECZENIE W RAZIE JAK COŚ GŁUPIEGO ZNOWU WYMYŚLI RZĄD
A ugotowałaś chłopu obiad lepiej zajmij się dziećmi a nie wklejaj
Jak wyjdziemy z UE skończą się dotacje i wsparcia rozwojowe kto spłaci ten dług
A CO ON NIE WIEDZIAŁ PRZED WYBORAMI JAK WYGLĄDAJĄ FINANSE MIASTA ?!?!?! WIEDZIAŁ, A I TAK OBIECYWAŁ GRUSZKI NA WIERZBIE I PISAŁ SIĘ NA TO, WIĘC TERAZ BEZ GŁUPICH WYMÓWEK. ZOSTAŁ PREZYDENTEM TO ODPOWIADA ZA TO CO TERAZ SIĘ DZIEJE.
Powiedzmy, były urzędnik znający "tajniki" przelewania kasy na konto faktycznych właścicieli (tak,tak, to nie przejęzyczenie) tego biednego miasta. 250 patoli na przykościelny parking na osiedlu "gospodarzy" miasta (+ "czyn społeczny" spółki miejskiej przy budowie kościółka), 70 patoli za "wyprowadzenie" relikwi św. Wincentego z kościoła na rynek, 20-30 patoli na "zagospodarowanie" nowej plebanii, po 1300 zł "dofinansowania" na każde dziecko uczestniczące w oazie, po 1800 zł na "kierownictwo", obsługę i "wychowawców ( cały splendor idzie na tytularnych a nie faktycznych, finansujących imprezę organizatorów, czyli UM) itd.itp. To, co prawda, fakty z niezbyt odległej przeszłości, ale jestem pewien,że wciąż aktualne, może w mniejszym już wymiarze finansowym. Za moich urzędowych czasów "pańszczyznę " miasta na rzecz jego faktycznych właścicieli szacowaliśmy na 3-4 miliony rocznie (oprócz już wymienionych pozycji także zwolnienia z podatku od nieruchomości,pensje dla katechetów, zadania zlecone - tylko po to, aby była podkładka na przelanie kasy itd.itd.).
Zamiast wystąpić o referendum ws.odwołania prezydenta to pozwalają mu na coraz większe zadłużenie miasta na którym ucierpią wszyscy mieszkańcy królewskiego grodu
Odwołać to chcemy prezydium rady.
Taaak ? Nieeee , Superrrrrrr