Reklama

Przemyscy restauratorzy zwolnieni z płacenia za koncesję

Jednogłośnie przemyscy radni podczas ostatniej sesji (29 stycznia br.) przyjęli uchwałę w sprawie zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, należnej w 2021 r. To odpowiedź na prośby przemyskich restauratorów – wyartykułowane w specjalnym piśmie do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna i radnych – o pomoc właśnie w tym względzie.

25 stycznia br. prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja artykułu 31. tej ustawy umożliwiła radom miast i gmin[paywall] zwolnienie z opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Umożliwia również wydłużenie przez wspomniane rady terminu płatności za 2021 r. do 31 grudnia br.

Dzięki temu m.in. przemyscy radni otrzymali podstawę prawną do przygotowania stosownej uchwały, którą mogliby wesprzeć przedsiębiorców branży gastronomicznej w Przemyślu. W piątek, 22 stycznia br., odbyło się spotkanie lokalnych przedsiębiorców gastronomicznych z prezydentem i radnymi w tej sprawie. Efektem był projekt uchwały przygotowany przez radnych z: Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas, Naszego Przemyśla i radnej niezależnej.

Reklama

W uzasadnieniu napisali m.in.: „(…) Branża gastronomiczna jest jedną z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii branż polskiej gospodarki. Kolejne miesiące właściciele, pracownicy tych firm podejmują walkę o przetrwanie i każda forma wsparcia w obronie tych miejsc pracy powinna być wykorzystana (…)”.

Dodatkowo, oprócz zwolnienia z opłaty, ci przedsiębiorcy, którzy już zapłacili za cały 2021 r., otrzymają zwrot kwoty w wysokości dwóch trzecich.

Ubytek – niecałe 120 tys. zł

Biorąc pod uwagę planowane dochody budżetu miasta w 2021 r. z tytułu sprzedaży napojów alkoholowych w łącznej wysokości 1 mln 300 tys. zł oraz porównując wpływy z 2020 r. ze sprzedaży alkoholu spożywanego na miejscu, wnioskodawcy oszacowali ubytek w dochodach na poziomie 120 tys. zł. Podczas sesji zastępca prezydenta Przemyśla Bogusław Świeży poinformował, że kwota ta to ponad 117 tys. zł.

Reklama

– Naszym zdaniem pieniądze utracone z tego tytułu powinny być zabezpieczone na zadania w ramach programu przeciwdziałania alkoholizmowi przez ograniczenie innych wydatków. Tyle że inicjatywa w tym względzie, czyli zmian w budżecie miasta, należy tylko i wyłącznie do prezydenta, nie możemy zaproponować konkretnego rozwiązania w tym zakresie – powiedział podczas sesji wiceprzewodniczący rady, szef klubu radnych Regia Civitas Robert Bal.

Większej dyskusji, nieporozumień czy wyjątkowo skrajnych opinii nie było. Radni wszystkich opcji byli za przyjęciem uchwały. Zagłosowali jednogłośnie. „Za” było 20 osób.

Reklama


Co zmienia nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19?

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, nowelizacja ustawy wprowadza przepisy dotyczące wsparcia w szczególności: sektora dostawców energii cieplnej i końcowych odbiorców ciepła, sektora atomistyki, sektora kolejowego, sektora transportu lotniczego, sektora kinematografii, sektora opiekuńczego, w tym wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w ramach zakładów aktywności zawodowej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i opiekuńczo-terapeutycznych, rodzinnych domów dziecka i centrów integracji społecznej.

Ponadto ustawa zawiera regulacje dotyczące m.in. prowadzenia i finansowania szczepień przeciwko COVID-19, działalności uczelni wyższych, honorowych dawców krwi, żołnierzy zawodowych, cudzoziemców, a także rozszerzenia możliwości korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego. 
Po zmianach bony będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług.

Reklama


Jak wskazała Polska Organizacja Turystyczna (POT), nowelizacja programu zakłada, że bon można wykorzystać m.in.: na usługi przewodnickie (zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach), przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. Według POT, po nowelizacji program uwzględnia także wypoczynek w formie wycieczek szkolnych, obozów sportowych, zielonych szkół i półkolonii.

W bazie Polskiego Bonu Turystycznego znajduje się obecnie ponad 18 tys. przedsiębiorców. Aktualizowaną na bieżąco listę dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów można znaleźć na stronach POT.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Anka - niezalogowany 2021-02-03 21:24:49

    I tak powinno byc

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama