Wraz z początkiem września rozpoczęła się rekrutacja chętnych do służby w 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Kandydaci nie mają wcale tak dużo czasu, bo 1 października startuje szkolenie przygotowawcze.
Decyzja o powstaniu 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zapadła w Ministerstwie Obrony Narodowej jeszcze w marcu ubiegłego roku. Od czerwca brygada ma też swojego dowódcę, na którego został wyznaczony pułkownik Daniel Błotko. – Powstanie Przemyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej nie znaczy, że dotąd w naszym mieście terytorialsi nie byli obecni. Już niemal od roku działa i szkoli się zlokalizowany w Przemyślu 36 Batalion Lekkiej Piechoty, podległy jednakże pod struktury brygady podkarpackiej. Napięta sytuacja na naszej wschodniej granicy wymusiła jednak konieczność stworzenia odrębnej brygady, która będzie miała swój własny, przygraniczny charakter. Brygada przemyska, podobnie jak nadbużańska, będzie pełniła funkcje podobne do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. Dlatego będzie ściśle współpracować z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej i bezpośrednio wspierać tę formację w ochronie wschodniej granicy Polski – wyjaśnia p.o. rzecznika prasowego 20 PBOT szer. Piotr Gdula.
Docelowo przemyska brygada będzie operować na terenie Przemyśla i powiatów przygranicznych. Jednak oprócz zadań wspomnianych wyżej, będzie wypełniała też[paywall] jeden z podstawowych celów istnienia Wojsk Obrony Terytorialnej, którym jest wspieranie ludności cywilnej we wszelkich rodzajach kryzysów, jak klęski żywiołowe, katastrofy czy poważne awarie infrastruktury.
Jak się zgłosić?
Chętni do rozpoczęcia przygody w przemyskiej brygadzie terytorialsów mogą się zgłaszać do bezpośrednio do rekruterów (numery telefonów dostępne są pod adresem www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub właściwych terytorialnie Wojskowych Centrów Rekrutacji (najbliższe dla kandydatów z byłego województwa przemyskiego mieści się w Jarosławiu, ul. Głęboka 4, tel. 261 165 217). Czasu na bieżące wcielenie nie zostało wiele, bo 1 października startuje szesnastodniowe szkolenie podstawowe przygotowujące do służby. Obejmie ono m.in. zajęcia ze strzelectwa, taktyki, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej. Ci, którzy ukończą je pomyślnie, 16 października wezmą udział w uroczystej przysiędze wojskowej na przemyskim Rynku. Kandydaci do służby muszą spełnić podstawowe wymagania. Są nimi: polskie obywatelstwo, ukończony 18 rok życia, niekaralność za przestępstwa umyślne i dobra sprawność psychofizyczna. Chętni nie mogą też pełnić innego rodzaju służby wojskowej ani posiadać przydziału kryzysowego.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No a jak zwerbują jeszcze więcej zapaleńców i desperatów niż mają w swoich szeregach, to kogo będą bronić i przed czym ?!? ***To może mały cytat w temacie:''Polacy potrafią wykończyć się sami baz pomocy ościennych mocarstw'' - Stanisław Lem
Pospólstwo biega po ulicach polskich miast i wiosek z siekierami, tasakami, maczetami czy innym akcesorium aż leje się krew i jest coraz więcej agresji, przemocy i ofiar !!! No i gdzie jest ta tzw. obrona, aby bronić polaków przed nimi samymi ?!? I co jest w ogóle przyczyną takiego stanu rzeczy ?!? Może w końcu pójdziecie po rozum do głowy, tym bardziej iż maglujemy temat już od kilku zgoła ładnych lat !!!
No a jak zwerbują jeszcze więcej zapaleńców i desperatów niż mają w swoich szeregach, to kogo będą bronić i przed czym ?!? ***To może mały cytat w temacie:''Polacy potrafią wykończyć się sami baz pomocy ościennych mocarstw'' - Stanisław Lem
Pospólstwo biega po ulicach polskich miast i wiosek z siekierami, tasakami, maczetami czy innym akcesorium aż leje się krew i jest coraz więcej agresji, przemocy i ofiar !!! No i gdzie jest ta tzw. obrona, aby bronić polaków przed nimi samymi ?!? I co jest w ogóle przyczyną takiego stanu rzeczy ?!? Może w końcu pójdziecie po rozum do głowy, tym bardziej iż maglujemy temat już od kilku zgoła ładnych lat !!!