Radni klubów opozycyjnych zablokowali przyjęcie budżetu Przemyśla na 2020 r. Poniedziałkowa (16 grudnia) sesja była burzliwa, długa i kilkukrotnie przerywana.
Oprócz uchwały budżetowej, radni zobowiązani były przyjąć także Wieloletnią Prognozę Finansową (WPF), która nakreśla strategię dla samorządu na najbliższe kilka lat. Oba te dokumenty nie mogą bez siebie funkcjonować, a przyjęcie tylko jednego sprawia, że drugi nie ma racji bytu. Ustawa wymaga, aby oba były przyjęte tego samego dnia.
Na sesji stawiło się 22 radnych. Najpierw głosowali nad WPF-em. 11 przedstawicieli Wspólnie dla Przemyśla i Koalicji Obywatelskiej zagłosowało za. Przeciw było 11 osób z Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Taki rezultat sprawiał, że uchwała nie została przyjęta.
Wojciech Błachowicz (KO) zarzucił opozycji, że [paywall]podczas prac w komisjach nie wnieśli zastrzeżeń. Dodał, że jego klub przedstawi kilka poprawek do budżetu, uwzględniających możliwości finansowe miasta.
– Próbujecie nam zakneblować usta – odpowiedział na to Janusz Zapotocki (SLD). Zarzucił radnym koalicji, że głos opozycji nie jest brany pod uwagę na komisjach, dlatego zgłaszają uwagi na sesji, aby dotarł do opinii publicznej.
J. Zapotocki wyliczał, że zaplanowano tylko 8,732 mln zł na inwestycje, w tym na budżet obywatelski. W 2019 r. było to 14,173 mln zł. Niezrozumiałym nazwał skierowanie do rezerwy ogólnej aż 1,5 mln zł, gdy wystarczyło na to przeznaczyć 401 tys. zł. – Można skierować te pieniądze do innych działów – stwierdził. – W takim wydaniu pan prezydent jednoosobowo będzie dzielił tę rezerwę. My, jako wysoka rada, nie będziemy mieli na to najmniejszego wpływu – ocenił.
Odniosła się do tego skarbnik miasta Monika Czuryk. Zauważyła, że rezerwa ogólna może wynosić od 0,1 do 1 proc. budżetu, a więc od 401 tys. do ponad 4 mln zł. – W ciągu roku zdarzają się różne sytuacje. Musimy reagować czasami bardzo szybko i mieć taką rezerwę na to, żeby zabezpieczyć finansowanie pewnych zadań – argumentowała.
– Było mi bardzo przykro, że tak podchodzicie państwo do tego projektu budżetu. W tych realiach finansowych, w których się znajdujemy, projekt jest bardzo dobry – oceniła, podając, że miasto będzie co najmniej 10 mln zł do tyłu w porównaniu do 2019 r., w związku z zadaniami nakładanymi przez rząd, za którymi idą zbyt niskie subwencje.
Radni wszystkich klubów opozycji oraz KO zgłosili swoje poprawki. W czasie głosowań część z nich została zaakceptowana. Budżet jednak nie został przyjęty, ponieważ i tu głosowanie zakończyło się wynikiem 11 do 11.
Trwająca ponad 7 godzin sesja była burzliwa, pełna emocji, wzajemnych oskarżeń, kpin i okrzyków. Kilka razy ogłaszano przerwę, a jedna z nich została wymuszona, gdy radni opozycji wyszli z sali, zrywając kworum. J. Zapotocki niemal zmuszał do wyjścia radnych swojego klubu, którzy nie mieli na to wyraźnej ochoty.

fot.Paweł Bugira
– W tych realiach finansowych, w których się znajdujemy, projekt jest bardzo dobry – oceniła skarbnik Monika Czuryk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Żenada i błazenada w "wykonie" niektórych radnych
Grupa destrukcyjnych ignorantów spotkała się na sali i robiąc sobie na złość, zrobiła kuku mieszkańcom Przemyśla. Czy ktoś się z nami liczy nie tylko przed wyborami? Komu wy jesteście potrzebni, partyjni kuglarze?
A czy to prawda, że opozycja przedstawiła poprawki do budżetu,które zostały odrzucone?
w dupe.. jeb... zapotecki tyle lat siedzi kulawik następny huj.. robi kasa biura i pierdoła cwaniaczki jeba... teraz następni sie dopadli do koryta bartczak i co taki sam hu.. nie wspomnę juz oo jebanej regi civitas koryciafze karierowicze bale i inne typy tego pokroju kariera go ni karierę same dyzmy
Starzy koryciarze zrobią wszystko żeby zrobić na złość prezydentowi, nawet kosztem mieszkańców. Odwołać tę całą bandę z Zapotockim na czele.
Zablokowanie budżetu przez radnych PIS, Regia i SLD spowoduje tak naprawde ze budzet uchwali za miasto kto inny, a to oznacza zero inwestycji. Czy Pan juz calkiem oszalal Panie Zapotocki i reszta?
Nie da się tak dalej traktować opozycji, bo opozycja jak widać, potrafi być skuteczna. W końcu albo niech się dogadają, albo niech obecna władza wraca do Irlandii.
To co kiedyś było przywilejem idiotów i błaznów jest dzisiaj "atutem" polityków.
Panie "x" proszę powiedzieć jakiego koryta oczekujecie za głosowanie dla dobra przemyślan? Która spółeczka? Ile stołeczków? Przecież tylko o to wam chodzi. Banda nierobów oderwanych od koryta!
To rozwydrzone bachory które nawet do piaskownicy sie nie nadają.Swoje "humory" cenią znacznie wyżej niż dobro miasta i mieszkańców.Uważają się za polityków a my idioci wybieraliśmy ich by dbali o dobro mieszkańców i naszego miasta a nie o dobro ich partii które popierają tylko dla koryta i liczą na więcej.Najlepszym w chwili obecnej dla naszego miasta to zarząd komisaryczny,który naszych "wybrańców" zostawił by z reka w nocniku kończąc ich mżonki o ich "wielkości"
Kulawik prawie po roku nieobecności na sesjach pojawia się tylko po to, by zablokować budżet i znów ma być budżet poprzedniej władzy, a nie obecnego prezydenta. Skoro został przygotowany przez Panią Skarbnik, która się na tym zna i Pana Prezydenta, to należy dać możliwość udowodnienia że potrafią, a nie blokować urząd i tylko narzekać. Rozdawajmy dalej kasę na socjal, w Przemyślu zostaną tylko dwie grupy - emeryci i renciści i pozostali na socjalu, reszta, która jeszcze została ucieknie nawet i do Rzeszowa, miasta, które się rozwija i Pan Ferenc inwestuje w miasto, a nie tylko w socjal i miasto się rozwija, a u nas... jeden wielki wstyd i nic się nie zmienia, dużo gadania, mało roboty dla pracujących tu Przemyślan!!!
Czy te oczy mogą kłamać?ależ TAK-znalazła sie "gwiazda" SLD,naogladał sie Sejmu i świruje,do roboty sie zabrać,nie jest tajemnicą ze ten RADNY działa pod publiczkę,zreszta na komisjach zjawia sie tylko by podpisać liste,żadna tajemnica-koncz waść wstydu oszczędż,na filmiku krążącym w sieci zachowanie karygodne[również dla tych ktorzy go słuchali]
Wiecie co jaki Zapotocki jest to wszyscy wiedzą w końcu wybrany został juz na którąś z kolei kadencje, ale zachowanie Zapałowskiego Profesora od siedmiu boleści drącego sie nie panującego nad emocjami sory od gościa mającego sie za najmądrzejszego na świecie raczej więcej się wymaga ! Ale po raz kolejny udowodnił że nie zasługuje nawet na bycie Radnym. Bo oprócz lansowania sie w każdych wyborach nic sobą nie reprezentuje. A Panie Zapałowski kolejne wybory przed Panem ! Na Prezydenta Polski w 2020 r. ich jeszcze Pan nie przegrał ! :-)
Brawo opozycja! Ale sytuacja pokazuje, że obecna władza nie potrafi rozmawiać, nie potrafi wypracować kompromisu. Żałosne, że prezydent, który zapowiadał o chęci współpracy ze wszystkimi, niestety tego nie potrafi. Nie potrafił przekonać większości rady do przegłosowania projektu. Kukizy, jesteście beznadziejni!
Niepisana koalicja PiS i SLD w radzie nie jest dla nikogo zagadką. Ceną jest fucha jednego towarzysza w instytucji kulturalnej podlegającej pod pisowski samorząd województwa. Tylko tyle i aż tyle. A tak ogólnie i filmowo to wczoraj na sesji był "Dzień Świra" z sekwencjami "Lotu nad kukułczym gniazdem" jamen.
O to chodzi. Za kilka stanowisk przegłosowaliby wszystko. Na tym polega dogadywanie się tej pseudo opozycji. Nie zrobili niczego przez rok, nie pokazali żadnego działania. Jedyne co im się udało to ściągnąć po roku nieobecności Kulawika, żeby uwalić budżet. To nie prezydent ucierpi tylko mieszkańcy.
Robi krzywą robotę lewicy. Należy go wy.... Więcej spędza czasu z piskorzami, niż z kolegami z partii Alonso w ząb czesany.
ZABRAĆ IM DIETY ZWOLNIC I DO ROBOTY JAK INNY MIESZKANIEC WTEDY ZATĘSKNICIE I POŻAŁUJECIE CO ROBILIŚCIE CZYLI NIC.
Udupili Przemyśl , jako przemyski obserwator i to uważny straciłem niemal wzrok na uwagi pod adresem kolejnej "wadzy" bo wiedziałem do czego doprowadzą kolejne rządy Chomy i obecnych , czort wie kogo , najpierw Kukiza a obecnie ? za co byłem czasem krytykowany , obrażany i wręcz opluty przez anonimowych smarkaczy mogących być moimi dziećmi , może wnukami. A teraz moi drodzy , to do suwerena pocałujta misia w dudę , niestety Przemyśl stał się pośmiewiskiem nie tylko na podkarpaciu, ale i w Polsce. I drogi suwerenie przemyski wyborco , chcieliście rewolucyjnych zmian , poprawy wizerunku Przemyśla , to macie efekty , tylko jak nawet na siłę uchwalą ten budżet i to wieloletni to i tak będzie fikcją , nie będzie inwestycji nadal i żadnych pieniędzy, po prostu Przemyśl stał się skansenem , wystarczy spojrzeć na nasze ulice i kamienice XXI wieczne dziadostwo. Czasem obserwuje te beznadziejne sesje bezrady , totalne nieudacznictwo przecież oni dopiero uczą się polityki samorządowej , ale czy się nauczą? wątpię , skoro najlepiej wychodzi stwierdzenie prawomocności obrad i podpisanie listy obecności i odbioru należnej dietki. Właściwie daruję dalsze "znęcanie" się bo to nic nie zmieni ale muszę jednak wpisać stałą mantrę , JACY WYBORCY < TAKA WŁADZA , JAKI PAN TAKI KRAM. A za kilka miesięcy kolejna transza młodych wyfrunie z wolego i królewskiego miasta w poszukiwaniu lepszego życia i co ważne pracy. Ale kto się tym przejmuje , skoro od lat stosuje się politykę "rubta co chceta" i przy okazji spadnie wskaźnik bezrobocia , nie zawracać nam gitary jakimiś inwestycjami , po co , przecież jesteśmy miastem turystycznym , stawiamy od lat na turystów i potęgą w babingtonie , mamy 3 lodowiska , czyli jesteśmy potęgą i basta. Szkoda na resztę czasu i słów, rubta co chceta.
Najważniejsze że Zapotocki ma nowe PORSCHE...... Przecież jeździć starym VOLVO to wstyd....
Ono było nowe ale 10 lat temu.Teraz utrzymanie i stałe koszty napraw to trzy diety miesięcznie.
To, że miasto nie zamknie budżetu ani w tym roku ani na przyszły to było pewne. Proponuję od razu wprowadzić komisarza by coś jeszcze z miasta zostało to ostatnia deska ratunku.
aada- BRAWO TY- to najmądrzejszy głos w tej dyskusji, bo trafny.Czy naprawdę tak trudno zauważyć , że pycha i arogancja obecnego Prezydenta i jego "świty" otrzymała należną zapłatę.Prawie wszystkie deklaracje wyborcze obecnego " włodarza miasta" okazały się pustymi frazesami- w szczególności ta o współpracy ponad podziałami , ze wszystkim dla dobra miasta." Jaki koń jest - każdy widzi."Moim zdaniem nie o stołki tu chodzi.
kilka autopoprawek przeszło, a budżet i tak odrzucili ;)
To co się tu wyprawia jest nieprawdopodobne.To miasto to obraz nędzy i rozpaczy,pośmiewisko całego kraju.Turystuka i turystyka od lat ratuje miasto,co za okropna żenada.Przemyśl to nie wyspy kanaryjskie żeby się mógł utrzymać z turystyki.Turystyka w Przemyślu jest taka że przyjeżdża bus na rybi plac wysiada 50 emerytów i rencistów obejda wszystkie kościoły w centrum miasta pozniej rynek herbata z termosa i do autokaru.Takie są realia i musicie je wszyscy zaakceptować.Tutaj nie ma żadnej interesującej turystyki.Co to za mit.Po co ludziom od 15 lat cały czas mówić o czymś co nie istnieje?
a ja myślę że to wina przewodników, w Przemyślu i okolicach jest naprawdę co pooglądać, niech mi Pan powie co Ciekawego jest w Nałęczowie, Zakopanym, Szczawnicy ,Nałęczowie,Sandomierzu itp. , nic zwyczajnie mentalność mieszkańców jest inna a program turystyczny nie jest budowany w rok, turystyka to jest dobry kierunek ,tyle że wymaga czasu..
Dzisiaj miejscowości co stały sie hitem turystycznym są zadeptane gdzie przestało funkcjonowac życie miejskie i zwyczaje .Tam jest tylko kasa i tylko kasa.Nawet w tak ultrakatolickich miejscowościach nie ma świeta,nie ma wypoczynku,nie ma życia rodzinnego ponieważ liczy sie tylko kasa.Ludzie tyraja od świtu do późnych godzin nocnych i co z tego maja.Przesrane życie.U nas też tacy są za parę groszy sprzedajacy się jak kibole czy też rekonstruktorzy wierni weteranom przebrzmiałych ideologii.
Do HANSA, gdzie ty człowieku zauważyłeś w moim wpisie biadolenie. Nigdy nie biadolę oby było jasne natomiast kiedy trzeba krytykuję czasem twardo i ostro jak w powyższym temacie. I radzę czytać jeśli uważasz z zasadne czytać moje wpisy i oceny rzeczywistości dokładnie by odróżnić biadolenie od subiektywnej krytyki
Witaj Panie Obserwatorze ma Pan rację w 100% Ale pozwolę sobie też na pewną refleksję (z Pana wypowiedzi wynika że wiekowo jesteśmy sobie bliscy lub prawie plus minus parę lat) Jak pamiętam Pan na pewno też że zawsze się mówiło że Przemyśl piękny miasto ale nie ma szczęścia do dobrego gospodarza i to cały czas jest Przypomnę gdy powstało województwo to co w pierwszej kolejności zrobiono dobrego? - zamontowano sygnalizację świetlną (nie pamiętam gdzie wpierw czy na placu bramie czy na Jagielońska - most na zasanie )mało ważne inne podobne miasta a nawet bardziej zaniedbane (min Krosno znam bo często tam bywałem) potrafili wykorzystać swoje "pięć minut" i inwestowali wspomnę Krosno w obwodnice drogi nowe osiedla itp Powie Pan że w Przemyślu również powstałe osiedla tak to poniekąd prawda ale za ty nie szła rozbudowa inna tzn przemysłowa bo powstały w tym czasie Sanwil opierał na maszynach zdemontowanych we Francji Wybudowana stacja uzdatniania wody na miasto 200 tysięczne nigdy takim miastem nie będzie a my pokrywamy koszty tej głupoty A po 89 roku czy był ktoś kto by się zajął tymi resztkami zakładów które zostały zakłady meblarskie (najlepsze meble kuchenne w regionie) zakłady mięsne (również dobre wyroby nie będę Panu przypominał żeby nie robić smaka hehehe)a dookoła region rolniczy bliska dostawa surowca mięsnego dobrej jakości słynna Pomona również wyroby słynne za granicą jakie - Pan wie i ja wiem reszta niech sobie jak jest ciekawa poszuka I też zaplecze dobre i bliskie Ale co pycha i głupota w największym wydaniu patrzenie przez czubek własnego nosa i aby dziś aby jak najwięcej "złapać" dla siebie i swoich A przecież nie daleko nas miasta które jakoby nam podlegały (Jarosław) potrafili lepiej rządzić i dzisiaj stoją o wiele lepiej jak my I tak to trwa do dzisiaj narzekanie patrzenie na sobie spod oka zawiść że ktoś ma lepiej niż ja Poprzednik Pana Bakuna obiecywał gruszki na wierzbie ludzie dali się nabrać (nie mogę pojąć że dali mu tyle lat władzę)który prawie że upadłe miasto można smiało powiedzieć doprowadził do upadku z którego na pewno się nie podniesie Bo obecny gospodarz jak nie miał tak nie ma zielonego pojęcia o normalnym gospodarskim podejściu i takim "cwaniackim" myśleniu szukaniu koalicjanta który ma władzę wyżej a przynajmniej próbować to czynić A nie obsadzać tu na miejscu nie doświadczonymi nie mającymi pojęcia o rządzeniu To tyle może trochę nie składnie ale starałem tylko "wyłapać "fragmenty przyczyn tego stanu rzeczy Nie miałem i nie mam zamiaru kogokolwiek obrażać a jeżeli ktoś tak się poczuł to przepraszam bo naprawdę serce się kraje co się z tym piękny miastem dzieje to woła o pomstę do nieba!! Pozdrawiam Pana Panie Obserwatorze i życzę Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku oby był lepszy taką trzeba mieć nadzieję Bo tylko to nam pozostało
Wkońcu kurde głos rozsądku:) Też powiem szczerze o ile pochwalić trzeba radnego Zapałowskiego za "wyłapanie strategicznego momentu" na złożenie wniosku formalnego o przełożenie obrad była bardzo dobrym taktycznie zagraniem to sposób w jaki składał ten wniosek drwiący z Zapotockiego i pokrzywiający mu się już na prawdę nie uchodzi RADNEMU!!! A zwłaszcza jeżeli jest profesorem...
A jakieś realne propozycje? A nie pod publikę?
Pewnie się nie zgodzisz ale jak ktoś pisze na okrągło to samo to jest to biadolenie. Na zgodę nazwę to biadolenie krytycznym biadoleniem. W dodatku napisałem że się z Toba zgadzam. a wtrąciłem się tylko dlatego że na podstawie tego zdania cyt. " , tylko jak nawet na siłę uchwalą ten budżet i to wieloletni to i tak będzie" doszedłem do wniosku ze nie rozróżniasz pojęcia budżetu od prognozy finansowej. A może źle zrozumiałem i jest to tylko przejęzyczenie z Twojej strony.
I całą Waszą trójkę Panowie serdecznie pozdrawiam i w całości się zgadzam! Tym bardziej mi miło, że pomimo mojego młodego wieku mam bardzo podobne zdanie a przez Was przemawia doświadczenie życiowe:) ( Hans wiek to nie o Tobie:)
Ludzie wy się dziwicie ale zrozumcie wreszcie, że to POLITYKA! I zawsze tak było jest i będzie, że opozycja będzie krytykować i mówić co trzeba zrobić. Będą tak robić tylko dlatego, żeby się chwalić co nie wywalczyli jako opozycja... Nieudolność władzy polega na tym, że nie zbudowali solidnej większości! Uspokoję Was, budżet zostanie uchwalony bo opozycji jeszcze nie na rękę komisarz! Uchwalony zostanie 12 głosami ZA, 12 opozycyjnych się wstrzyma ( ewentualnie 11 jeżeli Kulawik nie będzie potrzebny to się nie pojawi). Za rok albo dwa jak już BAKUNA "spalą dokumentnie" nie uchwalą budżetu! W polityce nie ma wrogów i przyjaciół! Nie można lekceważyć "opozycji", nie można być pewnym koalicji. Wojciech Bakun popełnił kilka błędów. Pierwszy i największy to BUTA, AROGANCJA, PYCHA - powinien przed budowaniem koalicji ochłonąć i pozbyć się wstrętu ( po obrzydliwej kampanii ze strony Pis) do PiSu, żeby móc korzystnie rozegrać RM! Drugi błąd to zmiana stanowisk i wyłanianie kierowników, dyrektorów, prezesów w drodze "konkursu" (zawsze będzie część ludzi mówić, że konkurs ustawiony, druga zaś, że każdy mógł startować). Wojciech Bakun powinien stanowiska nadać i oficjalnie przyznać , że na TYCH stanowiskach dał swoich ludzi bo bierze za nich pełną odpowiedzialność i jest pewien ich umiejętności. Trzeci błąd to arogancka koalicja z KO - jeżeli chciał dobra miasta bez koalicji (jak mówił w kampanii) powinien włożyć między bajki brak lub jednego wiceprezydenta a nominować dwóch. Jednego z KO drugiego z PiS-RC a przewodniczącym RM zrobić nie Sawicką a kogoś z SLD. Przewodniczący poszczególnych komisj powinni być z wszystkich partii. A na koniec Rada Rewizyjna powinna pozostać w ręce opozycji. Na dzień dzisiejszy kiedy opozycja ma w szachu RM uważam, że WB zamiast brnąć w to szambo które zastał powinien honorowo się wycofać, uderzyć w pierś mówiąc, że nie spodziewał się, aż takiego szamba, długów i podziałów i zrezygnować ( wcześniej jeżeli to możliwe załątwiając sobie jakąś ciepła posadkę za poparcie w wyborach ( jak zrobił to Choma). Zgadzajcie się albo nie i tak czas oceni moje wypociny.
To nie tyle radni opozycyjni co radny Zapotocki swym skandalicznym zachowaniem polgajacym na wyganianiu wręcz przemocą radnych dokonał SABOTAŻU PRAC RADY MIASTA...To było łobuzerstwo polityczne godne parlamentu w jakiejś ,,REPUBLICE BANANOWEJ" albo w Azji...
1000% a nawet więcej A wycofaniu to zapomnij za duża pensyjka miesięcznie na konto wpada Pana prezydenta A ona nie śmierdzi
nie zgodzę się z Panem , Prezydent szybko się uczy a każda porażka go wzmacnia , a te śmieszne koalicje i 2 wiceprezydentów dla zasady nic nie wnoszą . jak Pan pamięta regia i pis(w sumie to jedno i to samo) rządzili wspólnie a właściwie rządził pis , w czasie kiedy można było czerpać garściami przy pełnym poparciu na każdym szczeblu w województwie i państwie, jak Pan zauważy ostatnie 4 lata Pana Chomy nic wielkiego nie wniosły a spłacili niespełna 30 mln w 4 lata bez jednej znaczącej inwestycji, To tak logicznie albo się przełamie pewne bariery albo brnie w to g... co było..
Radny Zapotocki szybko spostrzegł się o co biega i dlatego zmusił innych od opuszczenia sali. Zachowanie nie ładne ale z przykrością stwierdzam, że słuszne
Do G. Ale pomysł z brakiem koalicji i jednym vprez na którym oparła się kampania nie był mój! Moje prywatne zdanie jest takie, że WB miał nadzieje, że w centrali się sytuacja odwróci po wyborach.... A zresztą i tak w trakcie kampanii samorządowej pisałem, że dla miasta lepiej żeby wygrał 1 głosem p. Hamryszczak ( choć to fatalny wybór był ze strony PiSu)
Można popatrzeć co wyprawiahttps://Rail Balticanowiny24.pl/tak-sie-zrywa-obrady-sesji-rady-miejskiej-w-przemyslu-w-sieci-pojawil-sie-film-z-sesji-z-innego-ujecia-niz-oficjalne-wideo/ar/c1-14661381
Do przemyślanina z URODZENIA I WYBORU, drogi panie kolego z ciekawością przeczytałem wpis i pana ocenę dawnego i obecnego stanu mieściny. Również kilkanaście dni temu dokonałem kompleksowej oceny wymieniąc szereg zakładów pracy i instytucji zostały niemal bez walki zlikwidowane bądż pszekształcone w małe gówniane spółki nie mające niemal żadnego istotnego znaczenia dla rozwoju Przemyśla. Nie będę się powtarzać można ten wpis odnaleśc może kiedyś wrzucę ponownie do sieci choć smarkateria próbował a mnie za to atakować. Nie będę się rozpisywać bo biegnę pod budynek Sądu na demonstrację w obronie praworządności przypominam godz. 18,oo. Odwzajemniam dobre życzenia Spokojnych Świąt B.N. oraz lepszych dni dla Przemyśla w nowym roku. Z ludzmi kulturalnymi zawsze można kulturalnie porozmawiać nawet przez komputer czy telefon. Pozdrawiam
Do G. Proszę mi powiedzieć co się prezydent nauczył przez ten rok? TO jest dla mnie zagadka:D
Proszę obejrzeć sesje i wydarzenia przed i po.... i dowiedzieć się dlaczego obrady byłyby zerwane
Jeśli to jest polityka to jest to polityka bagienna ,wręcz z szamba. I to gowno nazwane polityką dotyczy upadłego miasta, miasta -bankruta. To co się dzieje jest skończonym chamstwem ze strony osobników którzy mają czelność nazywać się radnymi. Nie jestem w stanie zrozumieć mieszkańców tego miasta że tolerują taki stan rzeczy. Nie ma rodziny z której młodzi ludzie nie wyjechali za pracą bądź to do większych miast lub do innych krajów. Matki potraciły swoje dzieci, dzieci potraciły rodziców. A ci bawią się w politykę, kurwa mać.
Do HANSA, miły młody kolego po niemal 40 latach pracy biurowych na różnych stanowiskach odóżniam wiele spraw czyli prawdę od kłamstwa, zło od dobra i te o czym piszesz czyli sprawy budżetowe. Odróżniam również przemyską nędzę i uliczny syf od np rzeszowskiego ładu i porządku. Wiele rzeczy odróżniam kolego miły i zawsze odróżniałem niemal 80 letniego prezydenta Rzeszowa Ferenca od niemal o pokolenie młodszego przemyskiego mera Chomy i przez całe lata obserwowałem jak rozkwita Rzeszów a jak zwija się mój Przemyśl. I doskonale odróżniam pamiętając Rzeszów z okresu studiów w latach 1976 1980 było to przeciętne dosyć prowincjonalne miasto a jakie jest obecnie po 20 latach twardych i mądrych rządów prez. Ferenca. A więc miły kolego o dźwięcznej ksywie HANS odróżniam wiele rzeczy, mimo wszystko z uwagi na przedświąteczny okres, pozdrawiam. Ciekawe jednak że moje wpisy z oceną przeszłości i teraźniejszości zawsze budzą emocje i ożywiają ospałą dyskusję, powtarzam nie biadolę a oceniam i krytykuję kiedy jest to zasadne, nigdy nie obrażając adwersarzy, chyba że ktoś swiadomie obrazi moją skromną osobę, wtedy czasem lubię jak Zeus rzucić gromem, oczywiście to noworoczny żart.
Popieram wpis widzę i myślę podobnie drogi OJCZE, myślę że nie ŚWIĘTY. Mógłbym wiele dodać do tej przemyskiej polityki ale wpis i uwagi trafne i prawdziwe. Pozdrawiam
Nie uchwalili budżetu bo za mało premii , nagród sobie przyznali na koniec roku tylko wielki kwik przy korycie słychać
Wstyd. Gierki polityczne. Zachowanie rodem z piaskownicy.Garnitury, modne fryzury, stanowiska, znajomości, kamienice, samochody-nic nie pomogą jak z butów wystaje słoma. Tylko my obywatele tego miasta, którzy się tym wszystkim szczerze brzydzą, możemy wystawic im- zdeprawowanym politykom - rachunek. Rachunek w postaci wyjścia na ulice, piętnowania tych patologii, nie bania się tych gburów w galerii, urzędzie na parkingu, w warzyeniaku. Trzeba mówic na głos i wprost. Trzeba pisać kto i co zalatwia sobie i swoim protegowanym. Na jakie znajomosci sie oowoluje. Musimy otworzyć oczy innym. Dużo z nas nie zdaje sobie sprawy jak beszczelne są te typy. Pod pretekstem dobra tego miasta i nas- mieszkańców - rozgrywany jest caly majatek, stanowiska pracy, przywileje, a wszystko to tylko dla grupy wybranej. Kto prowadzi jaki biznes, co zataja, gdzie wyciaga odpowiednie dotacje, robi co chce pod okiem urzednikow, księży i za ich przyzwoleniem. Niedlugo poznacie całą prawdę. Bez wzgledu na upodobania polityczne z każdej strony bedzie to tsunami.
To tsunami jest potrzebne i to w trybie pilnym. Miasto jest w stanie agonalnym a prowadzone gierki mają na celu doprowadzenie do wcześniejszych wyborów które i owszem są wskazane ale pod warunkiem że świadomość mieszkańców będzie dużo większa. Jeśli nikt nie wstrząśnie tymi ludźmi to będzie jeszcze gorzej choć nie wiem jak to gorzej ma wyglądać biorąc pod uwagę stan obecny.
Powinien Pan wiedzieć że Rzeszów to inna kategoria, za komuny szły tam duże pieniądze i z mieściny uczyniono z niego już duży ośrodek, bum rozwojowy nastąpił początkiem lat 90 tych i trwa do dzisiaj. To nie tylko zasługa Pana Ferenca dla którego również mam duże uznanie lecz splot rożnych uwarunkowań z których najważniejsze jest to że Rzeszów na powrót jest stolicą dużego województwa. ma centralne położenie co sprzyja sytuowaniu firm z różnych branż. Jest też miastem akademickim co ma również duże znaczenie. Przemyśl należy porównywać do miast o podobnej ilości mieszkańców i tu przegrywamy niestety , być może przyczyną jest właśnie położenie przygraniczne a być może mentalność mieszkańców. Zabranie statusu miasta wojewódzkiego też mocno poskutkowało negatywnie. Ale Pan to wszystko wie, pozdrawiam.
Poczułem się wywołany do tablicy drogi Panie Obserwator, więc pozwolę sobie wejść z Panem w polemikę. Wiekowo być może mógłbym być Pana synem bądź wnukiem, ale na szczęście nim nie jestem. Tym razem to nie rządzący są winni i pisze Pan głupoty. Niech Pan spojrzy na fakty, a są one takie: 11 do 11 i radna która się nie pojawiła (warto sprawdzić dlaczego). Specjalne zerwanie obrad poprzez opozycję (PIS, Regia Civitas i SLD), która wyszła sobie aby nie było kworum przy głosowaniu. Czy nowo rządzący mają wpływ na to jak zachowuje się opozycja? Mamy tutaj sytuację niespotykaną nigdzie indziej w kraju. Kukiz w sojuszu z PO, a PIS w sojuszu z SLD, wszyscy przeciwko sobie. Cierpi suweren, który według Pana źle wybrał. Być może tak jest, ale na tym niestety polega ten nieszczęsny ustrój i ta cała demokracja ustalona przez was drodzy starsi. To wy przed 1997 rokiem mieliście wpływ na bieg historii. Płacimy radnym za pracę na rzecz miasta, a nie za partyjne wojenki. nie Miłościwie nam Panujący wypowiedzieli opozycji wojnę, tylko na odwrót. Wyraźnie było to widać podczas sesji RM z 16 grudnia. To nie młodzi, proszę Pana głosowali lata temu na Chomę i resztę leśnych dziadków. Oni nie mieli wtedy prawa głosu. To nie obecna władza zadłużyła miasto tylko poprzednicy. Jeszcze jedno, wygląd budynków nie odzwierciedla stanu na rynku pracy czy też występowania istotnych inwestycji w mieście, przykład Łódź, Wrocław (okolice Traugutta,Kościuszki, Krakowskiej i inne dawne robotnicze przedmieścia). Niech pan w końcu skończy z tym biadoleniem o inwestycjach... Ja też bym bardzo chciał, ale trzeba spytać kto obecnie inwestuje w co i w jaki sposób? Co nasze miasto ma do zaoferowania potencjalnym inwestorom? Bo jak czyta się wypowiedzi starszych (i według nich samych mądrzejszych) to każdy daje do zrozumienia, że pieniądze wyłożyć powinno Państwo. Drogi Obserwatorze, Miasto nie ma w posiadaniu zakładów przemysłowych, olbrzymia część kamienic w mieście ma prywatnych właścicieli. Dlaczego publiczne pieniądze miałyby iść na remonty prywatnych nieruchomości? Czy zdaje sobie Pan sprawę z tego, że podobnych miejsc pod inwestycje w Polsce jest tysiące? Inwestycje można robić, można budować baseny, hale sportowe inwestować w te trzydzieści kilka dyscyplin które nieraz pan wspomina... Ale afektem tego będzie wzrost zadłużenia. Przerzucanie odpowiedzialności za durne decyzje przodków na następne pokolenia, jednocześnie mając usta pełne słów o solidarności międzypokoleniowej i roszczeń o szacunek ze względu na wiek. Bolączką Przemyśla jest rozbuchana do granic możliwości strefa budżetowa, setki utrzymanków w sektorze publicznym, prymitywne społeczeństwo i roszczeniowi emeryci, którzy chcąc pieniędzy i publicznych inwestycji nie rozumieją realiów obecnego świata.
odpowiem tak, po raz kolejny Hamryszczak i Choma rządzili przez 4 lata to ja się pytam gdzie w ostatniej kadencji były te wykorzystanee znajomości i poparcie, 2 koalicja by się utrzymała gdyby jedna z Pan nie uciekła do kochasia a teraz unika sesji, po 3 rozmawiał Pan z Prezydentem(bo z tego co wiem maja pewne działania podjęte , a nie chwalą się nimi bo zwyczajnie opozycja szukała by dziury w całym), a wspomniany przez Pana radny to jak dla mnie to i...ta..i zawsze robi na przekór ..Budżet jest szacowany a on wylicza każdą złotówkę, partia rządząca dokłada obietnic a jeszcze będą wybory prez. na koszt samorządów i np. z tego tytuł w tym roku wyparowało kilka milinów a były zapisane w budzecie, niedoszacowanie 9mln na szkolnictwo przez poprzednia rade to też wina obecnego Prezydenta. Fakt jest taki ci sami radni siedzą w radzie od lat i dalej pogrążają to miasto a wszelkie próby zmian są blokowane bo im tak pasuje jak do tej pory..troszkę nieskładnie ale to tak na szybko..Poz
Tylko kto wtedy odpowiadał za te likwidacje zakładów pracy... Kto wtedy chodził na głosowania i na kogo głosował? Na pewno nie młodzi. Młodzi teraz będą płacić za durne decyzje starszych. To nie emeryci niestety wyjeżdżają z miasta tylko osoby zupełnie nieodpowiedzialne za obecny stan rzeczy.Proszę Pana, to że ktoś się z Panem nie zgadza, nie znaczy tego, że od razu Pana atakuje. Proszę już nie robić z siebie takiego męczennika bo nie przystoi.
Tak drogi HANSIE, to wszystko wiem do twoich racji mógł bym dodać więcej, dużo więcej z historii od rzeszowskiego Spytka Ligęzy przemyskiego Piotra Kmity począwszy. Ale upraszczając masz rację wiele czynników wpłynęło na obecny rozkwit Rzeszowa a nędzę i upadek Przemyśla. Prawdą jest że po przesunięciu granicy państwa po II wojnie światowe Przemyśl stał się miastem nadgranicznym niemal kresowym zaś Rzeszów stolicą województwa zwanego rzeszowszyzną. Faktem jest że ówczesna władza ludowa kierowała więcej środków na rozwój Rzeszowa niż na Przemyśl to wszystko prawda, ale Rzeszów miał o wiele lepszych gospodarzy jak sekretarz PZPR Władysław Kruczek a Przemyśl przywiezionych w teczkach ówczesnych sekretarzy partii jak Bania, Deręgowski czy Mieczysław 0ś. Wiem że to dla was młodych abstrakcja, dziwaczna historia ale niestety prawdziwa, zapytajcie dziadków jeśli żyją i pamiętają. Równie istotne było objęcie Rzeszowa przed II wojną inwestycjami COP, wybudowano WSK i kilka mniejszych zakładów co ze względu na wybuch wojny Przemyśl ominęło. I tak w najwięksxym skrócie dochodzimy do współczesnosci Rzeszów ma 80 letniego Ferenca Przemyśl miał o pokolenie młodszego Chomę i dwa pokolenia młodszego Bakuna, a efekty jak widać, mówi wam to coś. Ale nadal Ferenc ma ambicje równać np do Lublina Przemyś widzę już z tyłu za 40 tysięcznym Jarosławiem, zmierza do poziomu w rozwoju i cywilzacji do Przeworska czy Lubaczowa choć te miasteczka wiele czystcze i bardziej sprzyjające mieszkańcom. Dlatego mnie to boli i dlatego piszę. Ale na koniec jak zwykle mantra jacy wyborcy taka władza, jaki pan taki kram. Tyle uzupełnienia w największym skócie.
Hans nie przejmuj się, Pan Obserwator zawsze jak ktoś się z nim nie zgadza to zarzuca mu, że źle go zrozumiał i zaleca dokładne studiowanie wpisów, albo też nie czytanie ich wcale. W gruncie rzeczy, czasem ma rację, ale żeby Cię nie zbeształ o nie wolno polemizować.
Szanowny Panie!Zmiany są potrzebne na lepsze a nie nowe! Tutaj wyraźnie sobie nie radzi Prezydent i Rada. Nadmienię tylko, że w pierwszym miesiącu zawładnięcie wszystkimi komisjami ustawienie przewodniczących :swoimi: ludźmi dokładnie pokazało, że po wygranej w wyborach prezio ma opozycje w DUPOWażaniu.... A teraz oczekuje zrozumienia? Od polityka? Otoczenie prezydenta Bakuna jest słabe najzwyczajniej. Jedna Radna znika wiadomo z kim wiadomo gdzie i wiadomo dlaczego, kadrowy kręci szyją prezydenta, Karamba klepie co tylko prezio chce, Ruda nic nie robi, Profesorek podsierdza nastroje antyukraińskie..... A prawie cała reszta radnych jest którąś kadencje z rzędu, z niejednej mąki chleb jedli i doskonale wiedzą gdzie można uderzyć w rządzących nowicjuszy. Ponadto radny Karamba pisząc donos w formie interpelacji (słuszny) pośrednio wywalił z rady wiceprezia HAYDERA czym napluł w twarz opozycji RC-PiS więc teraz nie ma co oczekiwać pocieszenia od opozycji. 3 kadencje temu PiS nie był w stanie stworzyć rządu i były wcześniejsze wybory do Sejmu. TO JEST POLITYKA - BRUDNA, ŚM....ĄCA i w niej nie ma ani sentymentów, ani przyjaciół, ani wrogów tylko interesy. Tak było jest i będzie! Też się nie godzę na taką Politykę ale większość ludzi jest durna więc demokracja to rządy durniów!
Do G raz jeszcze!Po co mam rozmawiać z człowiekiem który nabija się w kampani z Hamryszczaka wytykając mu " Pan nie wie, że jak się przejmuje firmę to się robi AUDYT" audytu nie robi, obiecuje podsumoowanie roku i go nie robi? Po co? Pewne działania podjęte? Jakie piana party? Proszę Pana prezydent i radni K15 by się pochwalili wszystkim czym by tylko mogli, jak tym, że stok jest gotowy tylko śniegu brak!!! Ja nie mówie że radny jest mądry tylko, że dobrze to rozegrał. I odpowiedź tylko co takiego nauczył się Bakun w rok
Do: " z podniesioną przyłbicą IP 185.239.43.7" Co prawda pisze Pan do "przemyskiego obserwatora" ale ponieważ jestem z tego samego pokolenia postanowiłem zabrać głos. Panu oraz całemu pańskiemu pokoleniu należą się od nas starych przeprosiny,czynię to niniejszym w swoim imieniu. Moje pokolenie dało się perfidnie oszukać, byliśmy głupi głosując za zmianami nie pytając jakie to będą zmiany,jak przeprowadzone,jakie będą ich skutki. Nie zapytaliśmy o ustrój polityczny i gospodarczy, o nic nie pytaliśmy.Dzisiaj szczególnie wy młodzi odczuwacie skutki naszej niefrasobliwości,łatwowierności, naszej głupoty. Mogę tylko jeszcze raz przeprosić .
Największym zaskoczeniem dla mnie są komentarze, że polityka jest brudna i układowa, a Bakun nie chce się układać. No naprawdę zarzut pierwsza klasa. Wy naprawdę akceptujecie takich Zapotockich, którzy zachowują się jak gangsterzy?
Bakun się układa ale z wybranymi. Popatrz kogo mianował na wiceprezydenta?! Z kim jest w koalicji:) jakie przypadki wygrywają różne stanowiska ( z góry wiadomo pod kogo) Więc się układa i bierze udział w tej BRUDNEJ POLITYCE...
Do polityczny . Pytacie czego nauczył się pan prezydent przez ten rok to ja wam podpowiem obrażać innych bo nic więcej. Zkumał się z dwoma radnymi i panią dyr posiru pcha tam kasę zimy nie ma i chyba za bardzo nie będzie i od cała polityka prezydenta Bakuna. No i oczywiście wypomina poprzednikom , że źle wszystko zrobili bo on jak na razie zrobił tyle co nic. Pakujcie się powiedziałem.
Żenada i błazenada w "wykonie" niektórych radnych
Grupa destrukcyjnych ignorantów spotkała się na sali i robiąc sobie na złość, zrobiła kuku mieszkańcom Przemyśla. Czy ktoś się z nami liczy nie tylko przed wyborami? Komu wy jesteście potrzebni, partyjni kuglarze?
A czy to prawda, że opozycja przedstawiła poprawki do budżetu,które zostały odrzucone?