Za ponad 900 tys. zł można zrobić wiele dla mieszkańców. Niestety, żadnych inwestycji za te pieniądze nie będzie. Za nieprawidłową realizację projektu „Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Przemyślu” to miasto musi zapłacić ponad 912 tys. zł kary! Decyzja jest nieodwołalna, bo podjął ją Naczelny Sąd Administracyjny.
Tę potężną kwotę, jak na możliwości finansowe miejskiej kasy, która świeci pustkami, władze miasta zaproponowały zabezpieczyć radnym z tzw. wolnych środków, które powstały z finansowego bilansu 2016 r. Inaczej mówiąc z nadwyżki budżetowej, za którą można byłoby choćby wyremontować jakąś dziurawą drogę, wybudować dzieciom plac zabaw lub przeznaczyć na jakikolwiek inny cel społeczny. Tak się jednak nie stanie. Przemyscy radni nie mieli wyjścia, projekt uchwały o zwiększeniu wydatków, przyjąć musieli. W innym przypadku rosłyby odsetki, a i tak prawomocny wyrok NSA trzeba byłoby wykonać[paywall].
Wniosek na realizację projektu „Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Przemyślu” miasto złożyło 31 marca 2010 r. Po pozytywnej ocenie zarówno formalnej, jak i merytorycznej przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, 27 września 2010 r. została zawarta umowa na wykonanie prac. Całkowita wartość to – bagatela – ponad 20 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to ponad 16,5 mln zł. Prace trwały prawie dwa lata. 19 lipca 2012 r. uzbrojony teren strefy ekonomicznej przy ul. Słowackiego w Przemyślu został zatwierdzony protokołem odbioru robót. Po zakończeniu projektu przedstawiciele instytucji zarządzającej, czyli w tym wypadku Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie 11 i 12 marca 2013 r. przeprowadzili kontrolę. Wówczas w mieście rządziła koalicja Regia Civitas – Platforma Obywatelska.
Niestety, była niekorzystna dla władz miasta . W wyniku kontroli stwierdzono nieprawidłowości przy przeprowadzaniu postępowania przetargowego na wyłonienie inwestora zastępczego oraz przekroczenie 70 procent limitu wydatków kwalifikowanych na drogi. Być może te błędy wyniknęły z kilkukrotnych zmian zakresu prowadzonych prac, które dokonywane były już w trakcie realizacji projektu.
W przypadku przetargu nieprawidłowym zapisem był ten, dotyczący ograniczenia konkurencji poprzez wprowadzenie wymogu posiadania przez inwestora doświadczenia w obsłudze przynajmniej jednej inwestycji o wartości robót nie mniejszej niż 1 mln zł, współfinansowanej przez Unię Europejską. Z kolei w zakresie przekroczenia 70 procent limitu wydatków, przygotowujący i zatwierdzający z ramienia UM w Przemyślu pełną dokumentację budowlaną i kosztorysową nie zaliczył jako wydatek kwalifikowany (czyli dofinansowywany przez UE), np. wykonanie kanalizacji deszczowej.
Na podstawie raportu pokontrolnego Urząd Marszałkowski w Rzeszowie zażądał od miasta zwrotu łącznej kwoty 912 tys. 400 zł (w tym m.in. odsetki w kwocie ponad 275 tys. zł oraz koszty postępowania kasacyjnego). Prezydent miasta wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Wyrok z 28 maja 2015 r. brzmiał: winni i skargę oddalił. Na ten wyrok prezydent złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wyrok z 17 maja 2017 r.: winni. Skarga została oddalona, a wyrok stał się prawomocny.
– Sęk w tym, że żadnych błędów czy nieprawidłowości w fazie oceny wniosku nie wnosili fachowcy z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Nikt nie zgłaszał zastrzeżeń do specyfikacji istotnych warunków zamówienia. W uzasadnieniu wyroku tak WSA, jak i NSA, okazało się, że nie ma to żadnego znaczenia. Sądy uznały, że to gmina miejska Przemyśl tylko i wyłącznie odpowiada za kwalifikację wydatków. Zwyczajowo instytucje zarządzające projektem doprecyzowują i wyjaśniają wątpliwości na etapie ogłaszania konkursów. Wszystko zostało pozytywnie zatwierdzone. Niestety, przepisy prawa nie przewidują konsekwencji dla instytucji zarządzających programami za nienależyte przygotowanie konkursu czy nieprawidłową ocenę wniosku, a z tym – moim zdaniem – mieliśmy tutaj od czynienia – uzasadniał zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (25 maja br.) radni koalicji przyjęli projekt uchwały. Radni Platformy Obywatelskiej wstrzymali się od głosu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No dobra - czekamy na informację - po nazwisku: kto zawinił, czy już zwolniony dyscyplinarnie, czy ma już zarzuty, czy komornik już mu "zabezpieczył" z majątku jego i jego rodziny te 900 tys zł?Kto ponosi polityczną odpowiedzialność (po nazwisku), jakie konsekwencje wyciągnięto?Czy posłowie regionu włącznie z tym najważniejszym nie wiedzieli o tym? A jeżeli wiedzieli to dlaczego nic nie zrobili wcześniej?Jakie kroki zostały podjęte aby na przyszłość zabezpieczyć się przed taką "dobrą zmianą"?Czy...?
ale boisko do siatki plażowej za 50 tys.powstanie? hee
jakiej firmie zlecono i kto wykonał to „kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Przemyślu”. Ostatecznie powinien beknąć ten, który z ramienia UM Przemyśl odbierał i pokwitował na piśmie wykonawcy ukończoną inwestycję
Nie podjęto żadnych kroków, oprócz jednego: wysupłać z rezerwy i zapłacić. tyle w temacie.
Te pieniądze zostały wyrzucone w błoto bo od 15 lat nic tam się nie dzieje.
"prezydent chomik" zrujnował Przemyśl doszczętnie, ruina, brak pracy, brak inwestycji, zrobił z tego miasta wiochę, a winę ponoszą również WSZYSCY CI KTÓRZY NA NIEGO GŁOSOWALI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
>>a winę ponoszą również WSZYSCY CI KTÓRZY NA NIEGO GŁOSOWALI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!<<Też, chociaż wina ich tylko taka, że łatwowiernie uwierzyli w te wszystkie przechwałki, że jest najlepszy, że wszystko potrafi, że się jako jedyny nadaje na to stanowisko itd. itp. Wystarczy przejrzeć ówczesne plakaty, ulotki...Jeżeli to były kłamstwa czy zwykle oszukiwanie wyborców bo okazał się np. nieudacznikiem - to powinni mu się solidnie odwdzięczyć.Drzewiej na rogatkach miast stały specjalne "urządzenia" jako przestroga dla wszystkich rządzących.
Należy pamiętać że we władzach Przemyśla jest nie tylko Choma ale są też inni ludzie- więc ukarać należy wszystkich co doprowadzili do tej katastrofy!
>>Ostatecznie powinien beknąć...<<Ja bym tak winy nie zrzucał na "prostego urzędnika". W końcu to nie budowa psiej budy ale inwestycja europejska finansowana z pieniędzy podatników innych państw. Jeśli się nie mylę na tej budowie widywano o wiele ważniejsze osoby - poszperajcie w swoim archiwum redaktorzy.
Dokładnie tak - z tym że co to byłby za Prezydent Miasta który by taką inwestycją się nie interesowałna bieżąco i zostawił ją samopas swoim urzędnikom tylko?!
A od kiedy to NSA posiada kompetencje od skazywania kogokolwiek? Minimum dokładności.........
do kasander - ..""Ja bym tak winy nie zrzucał na "prostego urzędnika"...tu się nie zgodzę , bowiem każdy kto wykonuje jakąś pracę powinien za nią odpowiadać urzędnik też. Takie stanowisko w UM myślę ,że zajmuje osoba z odpowiednim wykształceniem i wiedzą co najmniej inżyniersko-budowlaną a jeżeli nie ma takiej osoby to wynajmuje się fachowca ,który zna się na rzeczy . Bezkarność urzędników oraz ich przełożonych właśnie doprowadza do takich milionowych strat ,które potem my jako mieszkańcy musimy zapłacić w zwyżkach opłat np.podatkach
Za nim "kogoś posadzicie" to może przeczytacie uzasadnienie https://bip.przemysl.pl/download/attachment/60381/proj-nr-932017.pdf
zwał jak zwał, marionetka michalika rozpierda la miasto i tyle w temacie.
A winnych na pewno nie będzie.....przecież tam są sami swoi..........
>>Bezkarność urzędników oraz ich przełożonych<<Sam sobie zaprzeczasz, bo teraz już obarczasz odpowiedzialnością nie tylko urzędnika ale także przełożonych - a ja o niczym innym nie pisałem.
No, przeczytałem. Wszystko jasne!Ustalenie winnych powinno być proste bo obydwa sądy stwierdziły jednoznacznie, że to Gmina Przemyśl odpowiada za prawidłową kwalifikację wydatków niezależnie od tego jakie niedociągnięcia popełniła instytucja zarządzająca projektem.
A kto mówi, że NSA skazuje czy wsadza kogokolwiek.Skro taka informacja ukazuje się w prasie, czyli urzędnik ja przekazał do wiadomości to oczywistym jest, że wcześniej należałoby (powinno być) złożyć urzędowe powiadomienie odpowiednich organów, które również już powinny w tak parszywej finansowo sprawie zabrać głos! Wszystko jest przecież w papierach. Jedna noc przesłuchań i....
a jakie premie przez te lata pobrali wszyscy ci nieudacznicy.
a jakie premie przez te lata pobrali wszyscy ci nieudacznicy.
To po co głosujecie na marionetkę??? Co chcieliście i co wybraliście to macie. Tyle w temacie.
do kasander -cyt""""Sam sobie zaprzeczasz"".....no nie zaprzeczam tak do końca sam sobie tylko twierdzę ,że odpowiedzialność za stołek powinna być .Jak się stawia tumana-pociotka niekompetentnego w danej profesji na stanowisku to normalną sprawą odpowiedzialność na bary bierze przełożony/ tak było kiedyś za socjalizmu/, jak tuman nie sprosta powierzonym mu obowiązkom i jest nie kumaty ,w dupę powinien brać jego przełożony .Nawet w ustroju socjalistycznym urzędnik podlegał karze / nie dostawał PREMII -za bierność i nieudolność/ a teraz spływa wszystko po tych urzędniczych nieudacznikach ich wszystkie buble ,niedociągnięcia jak przysłowiowa "woda po kaczce".
No to kare trzeba zaplacic, a za co? Najlepiej teraz podniesc podatki mieszkancom bo to oni zawinili niech placa a wy debile dalej kradnijcie pieniadze do wlasnej kieszeni! Ten Przemysl zalec z kopca betonem i tak bedzue najlepiej, co za dziura.
Prezydent Choma lepszy od Prezydenta Ferenca.....a w Naszym mieście działają WZOROWE FIRMY
Płonie Polska Szkoła w Mościskach http://wiadomosci.wp.pl/nieznani-sprawcy-podpalili-polska-szkole-na-ukrainie-6128649400481409a
ZGADZAM DIE NIECH P£ACI!!!!!! PRZEMYSL TO TAKIE MIASTO ZE NAJLEPIEJ JAKBY GO WOGOLE NIE BY£O!! TO MIASTO MA ZA DUZE MNIEMANIE O SOBIE I CO KTOKOLWIEK GADA W TYM MIESCIE TO JEST SZCZEGOLNE I MUSI TAK BYC!! TO JEST SZCZEGOLNA G£UPOTA TEGO MIASTA!! BRAK KOMUKOLWIEK INWENCJI TWORCZEJ DLATEGO TAK SIE DZIEJE!! A TEN SZOWINISTA KRETYN IDIOTA DYREKTOR SZPITALA ZES£ANY Z WARSZAWY NIECH SPIERDALA Z PODKARPACKIEGO A NIE SIE RZADZI WSZYSTKIM TA NONSZALANCKA MA£PA!! JAK NIEZAPRZESTANIE TO MU £EB UKRECA I DOBRZE PALANT!!!!!!!
Znowu NAUCZYCIELOM się dostanie za czyjąś beznadziejną pracę i skasuje się każdy grosz.BRAWO WY
Sprzedać lub przetopić 2 konie z rynku, dorzucić kładkę i się spłaci
No dobra - czekamy na informację - po nazwisku: kto zawinił, czy już zwolniony dyscyplinarnie, czy ma już zarzuty, czy komornik już mu "zabezpieczył" z majątku jego i jego rodziny te 900 tys zł?Kto ponosi polityczną odpowiedzialność (po nazwisku), jakie konsekwencje wyciągnięto?Czy posłowie regionu włącznie z tym najważniejszym nie wiedzieli o tym? A jeżeli wiedzieli to dlaczego nic nie zrobili wcześniej?Jakie kroki zostały podjęte aby na przyszłość zabezpieczyć się przed taką "dobrą zmianą"?Czy...?
ale boisko do siatki plażowej za 50 tys.powstanie? hee
jakiej firmie zlecono i kto wykonał to „kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Przemyślu”. Ostatecznie powinien beknąć ten, który z ramienia UM Przemyśl odbierał i pokwitował na piśmie wykonawcy ukończoną inwestycję