25 października br. włodarze 30 polskich miast średniej wielkości powołali do życia Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Mottem są trzy słowa: Praca, Rozwój, Odpowiedzialność. Jednym z członków tej ciekawej inicjatywy został Przemyśl, który w inauguracyjnym spotkaniu reprezentował prezydent Wojciech Bakun.
Do zawiązania stowarzyszenia doszło w Otwocku. Poza Przemyślem jego członkami zostały: Chełm, Zamość, Stalowa Wola, Tomaszów Mazowiecki, Racibórz, Zawiercie, Sieradz, Otwock, Pruszków, Puławy, Żyrardów, Bełchatów, Łomża, Świętochłowice, Skierniewice, Zgierz, Piotrków Trybunalski, Żory, Mielec, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Tarnobrzeg, Gorzów Wielkopolski, Radomsko, Lubin, Bolesławiec, Katowice, Toruń i Piekary Śląskie. Prezesem został prezydent Chełma Jakub Banaszek[paywall].
Włodarze wymienionych miast należą do różnych politycznych ugrupowań, ale odrzucili polityczne podziały. Bo cel, jaki im przyświeca, jest znacznie ważniejszy: stworzenie planu działania, który usprawni pracę samorządowców we współpracy ze wszystkimi środowiskami oraz polskim rządem. Zapewnili podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że będą dążyć do dialogu pomiędzy rządem a samorządem i kształtować wspólną i spójną politykę samorządów lokalnych. Kolejne priorytety to: wspomaganie rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości, aktywnie współdziałanie na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych, zielona rewitalizacja polskich miast.
26 października br. członkowie stowarzyszenia spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z premierem Mateuszem Morawieckim. Głównym tematem był „Polski Ład” dla samorządów. Przypomnijmy, że do tej pory w tzw. pierwszym pilotażowym rozdaniu do prawie 3 tys. samorządów lokalnych w całym kraju trafiło ponad 23 mld zł na inwestycje. Niebawem ruszy nabór wniosków do drugiego rozdania.
– Samorządy tworzą swoje perspektywy i mechanizmy współpracy i chciałbym tę pałeczkę podjąć. W ślad za słowami idą czyny. Razem pracujemy nad uzdrowieniem finansów publicznych. To dało nam podstawę do tworzenia nowych rozwiązań inwestycyjnych – budowy dróg, mostów, czy inwestycji w służbę zdrowia, oczyszczalnie, system wodno-kanalizacyjny, oświatę, szkolnictwo – wyliczył podczas spotkania premier rządu.
M. Morawiecki poinformował samorządowców obecnych na spotkaniu, że jeszcze w br. uzyskają (oczywiście nie tylko oni, a wszystkie samorządy lokalne w Polsce) dodatkowe 8 mld zł (podzielonych algorytmem, według obiektywnych danych) do spożytkowania zgodnie ze swoimi potrzebami oraz 4 mld zł na wsparcie inwestycji wodno-kanalizacyjnych.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze