Na początku sierpnia przemyscy policjanci przyjęli zgłoszenie o oszustwie od 44-letniego mieszkańca Przemyśla. Mężczyzna na popularnym portalu ogłoszeniowym wystawił na sprzedaż meble młodzieżowe i oczekiwał na potencjalnego kupca.
Dwa miesiące po opublikowaniu ogłoszenia na komunikator otrzymał zapytanie od zainteresowanego kupnem mebli, czy ta oferta jest aktualna.
Po otrzymaniu wiadomości, że meble są na sprzedaż, osoba zadeklarowała, że chce je kupić. Po krótkiej wymianie wiadomości potencjalny kupiec przesłał sprzedającemu link, w który 44-latek kliknął.
Został wtedy przekierowany do strony, na której wybrał nazwę swojego banku oraz wpisał swoje dane. Następnie przemyślanin oczekiwał na potwierdzenie z banku, wskazujące, że kwota 500 zł, którą miał dostać za meble, została wpłacona, niestety już po chwili dostał powiadomienie, że na jego koncie bankowym zostały utworzone cztery karty wirtualne (cyfrowe odpowiedniki plastikowej karty bankowej).
Z rachunku wypłacone zostały pieniądze w kwocie 1200 zł, a na jego dane została zaciągnięta pożyczka w kwocie ponad 6 tysięcy złotych. 44-latek był pełnomocnikiem żony, miał dostęp do jej rachunku i to sprawiło, że środki z jej konta zostały przekazane na jego rachunek i wypłacone przez oszusta.
Mężczyzna w ten sposób stracił blisko 9 tysięcy złotych.
Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku.
Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje, sprawdzajmy zawsze, czy wiadomość zawiera polskie znaki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. ..
Dlaczego nikt ze strony gazety nie interesuje się śmieciowymi wpisami komentarzy i tego nie usuwa?
.. .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. .... .. .. .. ..
Dlaczego nikt ze strony gazety nie interesuje się śmieciowymi wpisami komentarzy i tego nie usuwa?