Reklama

Przerwany rajd grafficiarza po Przemyślu

17/02/2022 18:21

W miejskim centrum monitoringu, obsługiwanym przez straż miejską, na ekranach widać obrazy z 22 kamer zainstalowanych na terenie miasta.


Obraz z monitoringu. Grafficiarz odchodzi po skończeniu dzieła.

W sobotę, 5 lutego, pięć minut po godzinie dwudziestej trzeciej pełniący dyżur strażnik miejski na jednym z monitorów zobaczył trzech mężczyzn.

Jeden z nich, zakapturzony, z plecakiem na ramieniu malował graffiti na ścianie niedawno odnowionego budynku przy ulicy Ratuszowej, należącego do urzędu miasta. Jego towarzysze przyglądali się temu biernie.

Strażnik powiadomił o tym dyżurnego i kolegom, którzy patrolowali teren starówki, przekazał[paywall] dość charakterystyczny wygląd grafficiarza. Kilka minut później na ulicy Kościuszki patrol zatrzymał trzech młodych mężczyzn. Wśród nich był autor graffiti.

Strażnicy, badając sprawę, znaleźli na ścianach innych kamienic prawie identyczne rysunki, czyli tagi. W języku gafficiarzy tag to rodzaj podpisu, metki lub autografu w formie zawijasów, rysowanych najczęściej jedną kreską.

Takie były na ulicy: Basztowej, Kazimierza Wielkiego, Serbańskiej i Ratuszowej i nie trzeba było grafologa, żeby stwierdzić, że wszystkie wyszły spod jednej ręki. Do autorstwa tych graffiti przyznał się zatrzymany 24-letni mieszkaniec Przemyśla.  

Reklama


fot.Jacek Szwic
Tag na budynku urzędu miasta, ulica Ratuszowa.

Wykroczenie czy przestępstwo?

Artykuł 63a kodeksu wykroczeń, paragraf 1. brzmi:

„Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu, bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.

Zwykle też wobec sprawcy stosuje się orzeczenie obowiązku naprawienia szkody. Jednak, jeżeli doszło do uszkodzenia mienia znajdującego się w rejestrze zabytków (tak jak w tym przypadku), jest to przestępstwo ścigane z urzędu i kara może być bardziej dotkliwa.

Reklama


fot.Jacek Szwic
Tag na świeżo odnowionej ścianie kamienicy przy ulicy Serbańskiej.


J.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości