Miasteczko ruchu drogowego, 5 boisk i nowa infrastruktura socjalna – wszystko dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – przy Zespole Szkół w Nehrybce powstanie Park Sportowo-Rekreacyjny. Szkolna społeczność czekała na realizację projektu 7 lat. Nareszcie udało się zdobyć dofinansowanie.
W Parku Sportowo-Rekreacyjnym powstanie boisko wielofunkcyjne o nawierzchni tartanowej i wymiarach 44 na 30 m. Składać będzie się z 5 boisk: do koszykówki oraz po 2 do piłki ręcznej i siatkówki. Boisko będzie ogrodzone, a teren oświetlony. Nie zabraknie niezbędnego zaplecza socjalnego.
W planie jest także budowa miasteczka ruchu drogowego o powierzchni 2100 m kw., w tym 350 m tras o nawierzchni betonowej, z malowanymi liniami i oznaczeniami oraz pionowymi znakami drogowymi.
Realizacja inwestycji kosztować będzie 990 tys. zł. Gminie Przemyśl udało się pozyskać 600 tys. zł dofinansowania z[paywall] Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który zakłada wsparcie dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje i zakupy inwestycyjne realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.
– Cieszę się, że społeczna inicjatywa nauczycieli, rodziców i mieszkańców zyskała akceptację. Cześć im i chwała za samodzielne opracowanie koncepcji. Warto podkreślić, że swoje propozycje zgłosiło 160 gmin, a jedynie 15 uzyskało dofinansowanie, w tym nasza. Projekt, który za darmo stworzył jeden z rodziców, jest bardzo bogaty. Gminy nie byłoby stać na jego realizację z własnych środków, dzięki temu, że pozyskaliśmy 600 tysięcy złotych dofinansowania, stało się to możliwe – mówi wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.
W gminie trwa obecnie gorący sezon inwestycyjny: w 3 miejscowościach powstają wodociągi, na które również udało się pozyskać 3 mln zł dofinansowania. Ale już w sierpniu wspólnie z projektantem przeanalizują projekt parku i zaplanują prace. Termin realizacji inwestycji to jesień przyszłego roku.
– Środki mamy już na koncie, więc w tym roku chcielibyśmy wykonać pierwsze prace, późną jesienią moglibyśmy zacząć przygotowywanie terenu – zaznacza wójt.
– Szkoła w Nehrybce się rozwija, więc to ważna inwestycja dla społeczności uczniowskiej, rodziców i mieszkańców. Zyskają przestrzeń na imprezy integracyjne, zawody, doskonalenie i utrwalanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wszystkie te wydarzenia będą integrować społeczność gminy – podkreśla A. Huk.

Szkolna społeczność zyska nową przestrzeń na imprezy integracyjne, zawody, doskonalenie i utrwalanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na zdjęciu uczniowie z dyrektorką Małgorzatą Rysak.
W Zespole Szkół w Nehrybce dziś uczy się 96 dzieci, od nowego roku będzie ich 101.
– Stajemy się coraz bardziej konkurencyjną szkołą w gminie. Poziom edukacji mamy porównywalny z większymi miastami w Polsce, a teraz zyskamy wspaniałe zaplecze, dzięki któremu będziemy mogli organizować mnóstwo dodatkowych, atrakcyjnych zajęć. Z parku skorzystają nasi uczniowie i mieszkańcy, ale chcemy, aby był ogólnodostępny i otwarty na gości. W gminie odbywa się sporo zawodów sportowych, które w okresie jesienno-zimowym rozgrywane są w dużej sali w Grochowcach. Niebawem w sezonie letnio-wiosennym będziemy mogli ugościć w naszym kompleksie. Mamy wiele pomysłów na pikniki, dni sportu, wycieczki rowerowe – nie kryje zadowolenia dyrektorka ZS w Nehrybce Małgorzata Rysak.
Szkoła była pierwszą w regionie, przy której powstała siłownia plenerowa, niebawem zyska także prawdziwe miasteczko rowerowe, na którym mogłyby się odbywać profesjonalne egzaminy na kartę rowerową.
– Bardzo się cieszymy, że nasz projekt się spodobał, że ministerstwo stawia na krzewienie kultury fizycznej. Chcemy zadbać o to, aby dzieci mogły ciekawie spędzać wolny czas. Umawiać się z rówieśnikami, z rodzinami, uczyć się przepisów ruchu drogowego i grać w gry zespołowe. Przez obostrzenia pandemiczne wszyscy jesteśmy nieco zasiedzeni, zatem po edukacji zdalnej wskazany jest ruch na świeżym powietrzu – podkreśla M. Rysak.
Projekt Parku Sportowo-Rekreacyjnego opracował nieodpłatnie rodzic jednego z uczniów. Wspierali go nauczyciele, zamierzenia konsultowali pracownicy starostwa powiatowego i gminy, a także część mieszkańców Nehrybki.

fot.ze zbiorów szkoły
W tej chwili ZS w Nehrybce dysponuje 2 zielonymi boiskami: do piłki ręcznej i nożnej. Niebawem to się zmieni. W Parku Sportowo-Rekreacyjnym powstanie boisko wielofunkcyjne złożone z 5 boisk: do koszykówki oraz po 2 do piłki ręcznej i siatkówki. Częścią projektu jest także budowa miasteczka ruchu drogowego.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bardzo fajnie. Oby tylko wszystko poszło zgodnie z planem ????
Nehrybka i wszystko jasne
Bardzo fajnie. Oby tylko wszystko poszło zgodnie z planem ????
Tylko po jaki h.j