Końcówka lipca przyniosła kilka dobrych informacji w kwestii planowanych w powiecie jarosławskim inwestycji drogowych. Na ostatniej sesji, 26 lipca, radni zatwierdzili zwiększenie planu wydatków na bieżący rok na ten cel o kwotę ponad 3 milionów złotych. Pochylono się też nad finansami Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, inwestycjami oświatowymi i ustalono stawki diet radnych.
Ważkim tematem ostatniej sesji były kwestie inwestycyjne w zakresie dróg. Pula wydatków na ten cel powiększyła się decyzją radnych do kwoty ponad 3 miliony. To całkiem sporo. Suma ta przeznaczona zostanie na drogi. 68 tys. zł pójdzie na budowę chodnika w Miękiszu Starym (dodatkowe nieco ponad 22 tys. zł z kolei na opracowanie dokumentacji technicznej pod tę inwestycję), 310 tys. na przebudowę mostu na rzece Szkło w miejscowości Charytany, a 24 tys. 750 zł na przygotowanie dokumentacji projektowej na odwodnienie ul. Szczytniańskiej w Jarosławiu (skrzyżowanie z ul. Kopcia). Ponadto radni klepnęli przyznanie 94 tys. 402,50 zł na przebudowę drogi powiatowej Wierzbna – Ożańsk, 19 tys. 800 zł na opracowanie dokumentacji technicznej pod budowę chodnika w Łowcach, 59 tys. 349,35 zł na przebudowę drogi powiatowej stanowiącej dojazd do rampy ładunkowej Munina i Munina – Morawsko oraz drogi wewnętrznej. Na wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej Rączyna – Roźwienica przyznano 96 tys. 800 zł, na odwodnienie drogi powiatowej w Jankowicach – 422 tys. 545 zł, na przebudowę chodnika w Woli Roźwienickiej – nieco ponad 68 tys. zł, a na wykonanie projektu pod przebudowę drogi powiatowej Widaczów – Świebodna – Pruchnik – 73 tys. 800 zł.
Dodatkowe kwoty przyznano na: budowę chodnika przy drodze powiatowej Makowisko – Bobrówka (21 tys. 200 zł) i w samej Bobrówce – 21 tys. 200 zł, przebudowę drogi Kidałowice – Rokietnica (300 tys. zł na przygotowanie dokumentacji technicznej wraz z budową chodnika) oraz przebudowę drogi Gorzyce – Kostków – Pełkinie (596 tys. 144,04 zł).
Ponadto niemałą sumę – bo 830 tys. zł – zadysponowano na zakup ciągnika do prac przy drogach powiatowych wraz z niezbędnym osprzętem[paywall].
Ostatnia sesja przyniosła też dobre wieści dla jarosławskich strażaków. Dzięki dotacjom z 3 gmin (Pruchnik – 25 tys. zł, gminy Jarosław – 20 tys. i gminy Wiązownica – 78 tys. zł) radni mogli podjąć decyzję o przekazaniu 123 tys. zł na dofinansowanie zakupu samochodu operacyjnego dla jednostki PSP w Jarosławiu. Pochylono się też nad finansami jarosławskiego COM, czego efektem było uchwalenie dotacji w kwocie 100 tys. zł na remonty w lecznicy. Radny Mariusz Trojak próbował dociekać, czy są to pieniądze zabrane ze sportu. Jak potwierdziła skarbnik Agnieszka Mroczka, wspomniane 100 tys. pochodzić będzie z funduszy przeznaczonych wcześniej na najwyższą klasę sportową. Z wyjaśnieniami pośpieszył też starosta Kamil Dziukiewicz, informując, że jeden klub, który uczestniczył w najwyższej klasie rozgrywkowej w tym sezonie, nie wystąpi.
– Dlatego podjęliśmy decyzję, że te 100 tysięcy przekażemy szpitalowi na remonty – odpowiedział.
Prócz tego radni zabezpieczyli w budżecie wkład własny na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu.
Radni ustalili też wysokość diet radnych oraz zwrot kosztów podróży.
– Poprzednia uchwała dotycząca tej kwestii nie była do końca korzystna dla radnych. W innych powiatach wyglądało to inaczej. Dostosowaliśmy więc uchwałę do aktualnego poglądu prezentowanego w orzecznictwie sądów administracyjnych i stanowi ona akt prawa miejscowego. Jej podjęcie jest więc uzasadnione – powiedział starosta K. Dziukiewicz, poprzedzając głosowanie.
Reklama
Jak dodał, zmiany są kosmetyczne. Diety radnego niepełniącego żadnej funkcji zwiększone zostały o 5 procent (z 45 proc. do 50). Dodatkowo dzięki podjętej uchwale radni zyskają możliwość otrzymania 100 proc. stawki za sesję, na której byli nieobecni z powodu oddelegowania na różne wydarzenia powiatu.
Jedną z podjętych uchwał była również ta dotycząca likwidacji Centrum Kształcenia Zawodowego w Radymnie, co ma związek z decyzją powiatu jarosławskiego z marca ub.r. o przekazaniu do prowadzenia Ministrowu Rolnictwa i Rozwoju Wsi szkół, wchodzących w skład Zespołu Szkół Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie. Odbyło się ono w drodze porozumienia. Jako że wcześniejsza uchwała dotyczyła przekazania trzech typów szkół wchodzących w skład ZSZiR, czyli technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia, w strukturze placówki pozostało nieprzekazane CKZ, gdyż ministerstwo nie przejmuje tego typu placówek. Konieczne było jego wyłączenie. W listopadzie ub.r. zakończono wszystkie zajęcia prowadzone w nim w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych, a w lutym br. rada podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji, co było kolejnym krokiem.
– Może brzmi to troszeczkę groźnie – likwidacja, ale to zostało wygaszone naturalnie – podsumował starosta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze