Reklama

Radni PiS przeciw absolutorium dla zarządu powiatu przemyskiego

22/07/2019 16:18

Radni PiS postanowili wstrząsnąć zarządem powiatu, aby zmotywować go do lepszej pracy i współpracy. – Ich głosowanie jest dla mnie dziwne – mówi starosta Jan Pączek.

Przez wiele wcześniejszych lat w radzie powiatu przemyskiego głosowania szły gładko, a ich wynik był do przewidzenia. Nieliczna opozycja na ogół była „za” lub wstrzymywała się od głosu. Od jesieni ubiegłego roku koalicję rządzącą tworzy PSL i kilka lokalnych komitetów. Mają oni jednak niewielką przewagę – zaledwie jednego głosu. Decyzje opozycji, którą tworzy PiS, nie są natomiast tak przewidywalne jak wcześniej.

– Głosowanie radnych PiS jest dla mnie dziwne, bo kilka dni wcześniej, biorąc udział w pracach komisji, członkowie opozycji głosowali za udzieleniem absolutorium. To świadczy o tym, że[paywall] głosowali „przeciw” z polecenia partyjnego – mówi starosta Jan Pączek (PSL).

Reklama

– Miniony rok należał do bardzo udanych. Wysokość dochodów i wydatków budżetowych sięgała prawie 85 milionów złotych, co w historii tego powiatu zdarzyło się po raz pierwszy. Były to dodatkowe środki na inwestycje drogowo-mostowe. Byłem zdziwiony, że opozycja nie zauważyła tego sukcesu i wysiłku – ocenia.

Zdaniem radnych PiS zarząd powiatu skupia się jednak wyłącznie na administrowaniu, a wzrost wpływów w budżecie związany jest w dużej mierze z dobrą kondycją gospodarczą w państwie.

Nic dla turystów i inwestorów

– Ustawa o samorządzie powiatowym określa zadania powiatu i my je realizujemy – odpowiada J. Pączek. – Nie różnimy się od sąsiednich powiatów. Dzisiaj firmy lokalizują swoje pieniądze tam, gdzie im wygodniej i bezpieczniej. Teren przy granicy z Ukrainą nie jest plusem, a raczej minusem. Niestety rynek inwestycyjny kończy się na Rzeszowie – dodaje.

Reklama

P. Pękalski twierdzi, że w niektórych gminach lekarze przyjmują pacjentów tylko około godziny dziennie. Jego zdaniem władze powiatu powinny zareagować, zwiększając i dostosowując zakres świadczonych usług medycznych do potrzeb. J. Pączek nie rozumie tego zarzutu, bo jak zaznacza, starostwo nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia. – Zarządzanie przychodniami jest poza gestią samorządu, natomiast pierwszy raz słyszę, żeby jakaś przychodnia była czynna tylko jedną godzinę – mówi.

Kolejnym argumentem jest brak troski o zrównoważony rozwój wszystkich gmin z terenu powiatu, zwłaszcza tych z jego południowej części. Starosta się z tym nie zgadza. – Traktujemy wszystkie samorządy jednakowo – zapewnia.

Reklama

Trudna współpraca

Radni opozycji uważają, że są marginalizowani w radzie od początku tej kadencji. Żaden z nich nie został dopuszczony do przewodniczenia jakiejkolwiek komisji w radzie. Została też ograniczona liczba wiceprzewodniczących z dwóch do jednego (w ten sposób nie wybrano kandydata PiS). Ich zdaniem zarząd nie tylko nie liczy się z głosami radnych opozycji, ale również koalicji.

– Jeden z radnych koalicji rządzącej stwierdził: „Czuję się jak maszynka do głosowania” – mówi P. Pękalski. Wskazuje też, że zarząd nie wdraża rozwiązań zaproponowanych na komisjach.

Reklama

– Na sesjach wszyscy mają jednakowe prawo do zabierania głosu i nikt nikomu tego nie odbiera. Natomiast podział funkcji i stanowisk wynikał z tego, że kluby koalicji mają większość i tak wyszło, jak wyszło. Nie na wszystko mam wpływ w radzie. Jeśli radni ustalą między sobą, że poprą tego, a nie innego kandydata, trudno się temu sprzeciwiać – wyjaśnia starosta.

– Mamy nadzieję, że brak naszego wotum zaufania pozwoli zarządowi wyciągnąć odpowiednie wnioski, rozpocząć z nami współpracę, przede wszystkim dla dobra mieszkańców naszego powiatu – mówi P. Pękalski.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-07-22 17:36:24

    PiS tak w Przemyślu jak tez w Powiecie to produkt z importu.To jest niemożliwe by takie coś wyrosło na tak pięknej ziemi jaka jest Ziemia Przemyska.Tak wielkie spustoszenie na tej Ziemi to ostatni zrobili Tatarzy napadając na Przemyśl i okolicę po którym miastu bardzo ciężko było się podnieść. Ale Ojciec Szykowski był po stronie mieszczan

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jerry - niezalogowany 2019-07-22 18:56:30

    Tadek idź na odwyk 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Patryk - niezalogowany 2019-07-22 19:36:47

    A myślałem że to KODomici z POsłami pod szyldem PSL i tęczowych barw spółdzielczych tak spustoszyło tę ziemię.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama