Podczas dzisiejszej (25 bm.) sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni miejscy zdecydowali o nadaniu pośmiertnie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla trzem osobom. Do tego zacnego grona dołączyli: Sara Staszyszyn, Wacław Morawski i ks. prałat Jan Mazurek.
Po pozytywnej decyzji komisji opiniującej wnioski o nadanie najwyższego wyróżnienia miasta ostateczny głos w tej sprawie należał do miejskich radnych. To oni zdecydowali na sesji, czy wymienione wyżej trzy osoby otrzymają tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. I tak się stało. Wszystkie trzy kandydatury przeszły podczas głosowania, choć „werdykt” nie był jednogłośny.
Do grona honorowych obywateli miasta dołączył tym samym Wacław Morawski (zmarły 17 listopada 2021 roku), znany z wieloletniej działalności na rzecz społeczności osób słabosłyszących i niesłyszących, propagator i organizator wielu cennych inicjatyw i imprez na ich rzecz, wieloletni prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych w Przemyślu.
W latach 1969 – 1984 wspomniany pełnił również funkcję prezesa zarządu Koła PTTK w Przemyślu, a w latach 1970 – 1974 prezesa klubu sportowego przy PZG. Za swoją niestrudzoną działalność był wielokrotnie odznaczany. Przez wielu zapamiętany został jako osoba bardzo pozytywna, pełna energii i pomysłów. Na 18 obecnych na sesji radnych 17 głosowało za, natomiast jeden był przeciwny.
Honorową obywatelką miasta została również pośmiertnie decyzją radnych Sara Staszyszyn – mistrzyni świata, Europy i Polski w tańcu na wózku inwalidzkim (zm. 25 grudnia ub.r.), która całym swoim życiem udowadniała, że ograniczenia nie stanowią przeszkody w realizacji marzeń. Odeszła, mając zaledwie 18 lat. Zapamiętana została jako wielka wojowniczka, osoba pełna determinacji i pasji, która od małego zmagała się z nieuleczalną chorobą (wrodzoną łamliwością kości III stopnia). W Jej wypadku 18 radnych (na 19 obecnych w momencie głosowania) wyraziło akceptację w sprawie nadania tytułu, a jeden wstrzymał się od głosu.
Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla został także duszpasterz młodzieży i osób ze środowisk AA, zmarły 23 lipca ub.r. ks. prałat Jan Mazurek. W sprawie proboszcza parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu (a wcześniej parafii pw. Trójcy Świętej w Przemyśl) wnioskodawcy zebrali ponad 600 podpisów. Przez ponad 27 lat pełnił on funkcję moderatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Był również Duszpasterzem Niewidomych i Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, a także członkiem Rady Programowej Archidiecezjalnego Duszpasterstwa Trzeźwości i Rady ds. Rodziny. W jego przypadku 15 radnych było za, 2 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu (4 nieobecnych podczas głosowania).
Wnioskodawcom w sprawie kandydatury ks. prałata Jana Mazurka pogratulował determinacji radny Paweł Grabas. W ich imieniu kilka słów wygłosiła natomiast na sesji Bernadetta Osięga, reprezentująca RAM Przemyśl.
– W naszym życiu, a zwłaszcza w życiu młodzieży, ks. Jan zapisał się w sposób szczególny. Zawsze zaszczepiał w nas lokalny patriotyzm i to dzieło będziemy chcieli kontynuować – powiedziała.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze