Reklama

Radni zdecydowali. Mamy trzech nowych Honorowych Obywateli Miasta


Podczas dzisiejszej (25 bm.) sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni miejscy zdecydowali o nadaniu pośmiertnie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla trzem osobom. Do tego zacnego grona dołączyli: Sara Staszyszyn, Wacław Morawski i ks. prałat Jan Mazurek.


Po pozytywnej decyzji komisji opiniującej wnioski o nadanie najwyższego wyróżnienia miasta ostateczny głos w tej sprawie należał do miejskich radnych. To oni zdecydowali na sesji, czy wymienione wyżej trzy osoby otrzymają tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. I tak się stało. Wszystkie trzy kandydatury przeszły podczas głosowania, choć „werdykt” nie był jednogłośny.

Do grona honorowych obywateli miasta dołączył tym samym Wacław Morawski (zmarły 17 listopada 2021 roku), znany z wieloletniej działalności na rzecz społeczności osób słabosłyszących i niesłyszących, propagator i organizator wielu cennych inicjatyw i imprez na ich rzecz, wieloletni prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych w Przemyślu.

Reklama

W latach 1969 – 1984 wspomniany pełnił również funkcję prezesa zarządu Koła PTTK w Przemyślu, a w  latach 1970 – 1974 prezesa klubu sportowego przy PZG. Za swoją niestrudzoną działalność był wielokrotnie odznaczany. Przez wielu zapamiętany został jako osoba bardzo pozytywna, pełna energii i pomysłów. Na 18 obecnych na sesji radnych 17 głosowało za, natomiast jeden był przeciwny.

Honorową obywatelką miasta została również pośmiertnie decyzją radnych Sara Staszyszyn – mistrzyni świata, Europy i Polski w tańcu na wózku inwalidzkim (zm. 25 grudnia ub.r.), która całym swoim życiem udowadniała, że ograniczenia nie stanowią przeszkody w realizacji marzeń. Odeszła, mając zaledwie 18 lat. Zapamiętana została jako wielka wojowniczka, osoba pełna determinacji i pasji, która od małego zmagała się z nieuleczalną chorobą (wrodzoną łamliwością kości III stopnia). W Jej wypadku 18 radnych (na 19 obecnych w momencie głosowania) wyraziło akceptację w sprawie nadania tytułu, a jeden wstrzymał się od głosu.

Reklama

Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla został także duszpasterz młodzieży i osób ze środowisk AA, zmarły 23 lipca ub.r. ks. prałat Jan Mazurek. W sprawie proboszcza parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu (a wcześniej parafii pw. Trójcy Świętej w Przemyśl) wnioskodawcy zebrali ponad 600 podpisów. Przez ponad 27 lat pełnił on funkcję moderatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Był również Duszpasterzem Niewidomych i Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, a także członkiem Rady Programowej Archidiecezjalnego Duszpasterstwa Trzeźwości i Rady ds. Rodziny. W jego przypadku 15 radnych było za, 2 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu (4 nieobecnych podczas głosowania).

Wnioskodawcom w sprawie kandydatury ks. prałata Jana Mazurka pogratulował determinacji radny Paweł Grabas. W ich imieniu kilka słów wygłosiła natomiast na sesji Bernadetta Osięga, reprezentująca RAM Przemyśl.

Reklama

– W naszym życiu, a zwłaszcza w życiu młodzieży, ks. Jan zapisał się w sposób szczególny. Zawsze zaszczepiał w nas lokalny patriotyzm i to dzieło będziemy chcieli kontynuować – powiedziała.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/08/2025 15:10
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama