Reklama

Remonty w parafiach. Zabytkowe obiekty sakralne przejdą lifting

Pięć parafii z terenu gminy Radymno będzie mogło w niedługim czasie zrealizować prace przy zabytkowych obiektach. Planowane remonty sprawią, że wrócą do dawnej świetności.

Dobre wiadomości dla parafian i zarządzających obiektami przekazano 2 września. Tego dnia  odbyło się podpisanie umów pomiędzy samorządem gminy Radymno a poszczególnymi parafiami, w którym wzięli udział: wójt gminy Radymno Bogdan Szylar, skarbnik gminy Lucyna Piruta i proboszczowie poszczególnych parafii (ks. Wisław Słysz – proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Korczowej – kościół w Młynach, siostra Anna Pietrasik – wizytatorka Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paula, ks. Jan Tarapacki – proboszcz parafii grekokatolickiej w Chotyńcu, ks. Lesław Kubicki – proboszcz parafii Święte.

Inwestycje będą możliwe dzięki pieniądzom pozyskanym przez gminę z  Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zakres prac jest spory. Parafia św. Michała Archanioła w Michałówce za 53 tys. zł dofinansowania będzie mogła wyremontować trzy zabytkowe pomniki na przykościelnym cmentarzu w Michałówce, który datuje się na 1763 r. Pozwoli to uchronić je przed degradacją i dalszym niszczeniem.

Reklama

150 tys. zł trafi z kolei do parafii grekokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Chotyńcu. Tu prace konserwatorskie[paywall] obejmą ikonostas w cerkwi wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Identyczną kwotę, czyli 150 tys. zł, do wykorzystania ma parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętem. Pieniądze zagospodarowane zostaną na prace konserwatorskie chóru.

150 tys. zł spożytkowane zostanie też na prace konserwatorskie w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Młynach. Obejmą one: feretron Matki Bożej Pokrow, feretron Matki Bożej Nieustającej Pomocy/Chrystus Nauczający, feretron Matki Bożej z Dzieciątkiem/Koronacja Matki Bożej i ikony Pieta.

Reklama

Najwięcej, bo 200 tys. zł, pochłoną natomiast prace w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Moszczanach. Właśnie tyle otrzymało na poprawę stanu zabytku Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paula. Ta inwestycja obejmie przeprowadzenie konserwacji przy polichromii ściennej.

Wykonawcą wszystkich zadań będzie firma Konserwacja Dzieł Sztuki Małgorzata Dawidiuk. Mają zostać sfinalizowane jeszcze w tym roku.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/09/2024 16:21
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama