O broń można się starać z różnych powodów. Posiadać można ją w celach łowieckich, sportowych, ochrony osobistej, rekonstrukcji historycznej, kolekcjonerskich, pamiątkowych, bądź szkoleniowych. Najczęstszym typem pozwoleń, o które starają się obywatele to pozwolenia sportowe i łowieckie.
Polska plasuje się obecnie na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o zbrojenie się mieszkańców. Na 100 z nich przypada około 1,3 sztuki broni. Jak podają źródła, 31 grudnia ubiegłego roku, zarejestrowanych było 658,4 tys. sztuk broni. Tylko w zeszłym roku w Polsce wydano 13 tys. 822 nowych pozwoleń. Tendencja jest zatem zdecydowanie wzrostowa. Koszt egzaminu różni się w zależności od przeznaczenia broni. Przy maksymalnym wariancie, pozwolenie może wynosić niemal 2,5 tys. złotych.
Istnieje sześć podstawowych wyznaczników, które są filarem w uzyskaniu pozwolenia. Należy mieć[paywall] ukończone 21 lat (chyba, że dotyczy to broni sportowej, lub myśliwskiej i należy się do szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku łowieckiego, lub stowarzyszenia obronnego i to one wystąpią o udzielenie pozwolenia osobie, która skończyła 18 lat). Ponadto obowiązkowy jest stały pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Należy przedstawić orzeczenie lekarskie i psychologiczne o posiadaniu zdolności fizycznej i psychicznej do posługiwania się bronią, nie wykazywać uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych, nie być skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za popełnienie przestępstwa, nie stanowić zagrożenia dla samego siebie, porządku i bezpieczeństwa publicznego i przedstawić ważną przyczynę posiadania broni.
Jeśli chodzi o uzyskanie pozwolenia na tym terenie, warto odwiedzić stronę internetową podkarpacka.policja.gov.pl. W zakładce: pozwolenia i licencje znajdziemy wszelkie niezbędne informacje, a także wykaz lekarzy i psychologów, u których możliwe jest wykonanie badań i uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia.
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie podinsp. Marta Tabasz-Rygiel poinformowała, że do 20 maja br. „do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wpłynęło 909 wniosków o wydanie pozwolenia na broń, najwięcej, bo 716 dot. posiadania broni palnej do celów kolekcjonerskich. Obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania posiadaniem broni palnej w ostatnim czasie. W 2020 r. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie wydał 796 pozwoleń na broń, w 2021 r. - 1138, w tym roku, do 20 maja, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie wydał 736 pozwoleń na broń. Wszystkie osoby, które spełnią wymogi formalne, związane z uzyskaniem pozwolenia na posiadanie broni palnej, otrzymają pozytywną decyzję. Stosunkowo niewielka liczba postępowań kończy się decyzją odmowną, najczęściej jest wynikiem nie zdania egzaminu teoretycznego z przepisów dotyczących bezpiecznego posługiwania się bronią oraz praktycznego ze znajomości budowy broni i umiejętności strzeleckich (na strzelnicy). Zdarza się też, że osoba starająca się o pozwolenie na posiadanie broni w celu ochrony osobistej nie potrafi wykazać stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia dla życia i zdrowia”.

fot.KWP Rzeszów
– W 2020 r. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie wydał 796 pozwoleń na broń, w 2021 r. - 1138, w tym roku, do 20 maja, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie wydał 736 pozwoleń na broń – przekazuje rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie podinsp. Marta Tabasz-Rygiel
Artykuł 11 ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji nie wymaga pozwolenia w przypadku, gdy gromadzona broń znajduje się w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów, używa się jej w celach sportowych, bądź rekreacyjnych na strzelnicy posiadającej odpowiednie zezwolenia, broni palnej sygnałowej i alarmowej używa się do wezwania pomocy, jeśli wymaga ona takiej sygnalizacji, prowadzi się działalność gospodarczą i dysponuje obrotem broni bądź świadczy usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, dysponuje się bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia braku cech użytkowych, posiada taką broń, lub przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu do 10mAh, ręczne miotacze gazu obezwładniającego, broń pneumatyczną, palną rozdzielnego ładowania wytworzoną przed rokiem 1885 i jej repliki oraz broń palną alarmową o kalibrze do 6mm.
Dobrze jest widzieć, że również na wiatrówki o energii poniżej 17J nie jest wymagane zezwolenie. Posiadanie jej nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi, o ile nie będziemy używali jej w niedozwolonym celu, a rekreacyjne strzelanie z niej na własnej posesji jest legalne.
Duża grupa ludzi, zwłaszcza w obliczu działań, jakie od ponad stu dni mają miejsce za naszą wschodnią granicą, z pewnością opowiedziałaby się za. Sprawa jest jednak nieco bardziej złożona. Patrząc nieco dalej, – bo za Ocean, Ameryka mimo w większości bezproblemowego dostępu do broni, niezwykle często ma do czynienia z przypadkowymi postrzeleniami rodziców przez dzieci, czy – tak jak to miało miejsce kilka tygodni temu – z atakiem na szkołę w Teksasie, w wyniku którego śmierć poniosło 21 osób, w tym 19 dzieci, a 18- letni napastnik bez problemu zakupił kupił legalnie 2 karabiny i 375 sztuk amunicji.
Z jednej strony, posiadanie broni może wpłynąć pozytywnie na poziom bezpieczeństwa, a być może i na potencjał obronny kraju, z drugiej – im więcej broni, tym większe prawdopodobieństwo jej przypadkowej utraty. A to może być już niezwykle groźne w skutkach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze