Mężczyzna usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.
ABW w nocy z 27 na 28 lutego zatrzymało podejrzanego w jednym z hoteli w Przemyślu.
– Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych – informuje rzecznik ministra Koordynatora Służb Specjalnych.
– Z ustaleń postępowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw – uzupełnia Prokuratura Krajowa.
Mężczyzna na Podkarpaciu działał przez kilka dni.
– W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju. Przed zatrzymaniem podejrzany planował wyjazd na Ukrainę w celu kontynuowania swojej działalności – uzupełnia rzecznik ministra Koordynatora Służb Specjalnych.
Służby specjalne informują także, że przy mężczyźnie zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który jest analizowany.
ABW Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP, które w całości powierzono ABW.
1 marca br. zatrzymanemu postawiono zarzuty, grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec niego 3 miesiące aresztu.
Na terenie województwa podkarpackiego oraz lubelskiego obowiązuje stopień alarmowy BRAVO, wprowadzony przez Premiera na wniosek Szefa ABW (w dniach 28 lutego – 15 marca br.).
autorka: Aleksandra Nowotyńska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy."hiszpan" mówicie ? ....czyżby kolega Antka "smoleńskiego" śpiocha i belzebuba z Torunia . Nie do wiary?
"hiszpan" mówicie ? ....czyżby kolega Antka "smoleńskiego" śpiocha i belzebuba z Torunia . Nie do wiary?