Teatr From Poland z Katowic zdobył Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli główną nagrodę zakończonej w niedzielę, 8 bm., 36. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. Nagrodzono go za spektakl „Rok 1913” autorstwa i w reżyserii Jarosława Filipskiego.
Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną ufundowaną przez dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu (nagroda w wys. 3000 zł) przypadł Kompanii Teatralnej Mamro z Warszawy za spektakl Mąż i żona Aleksandra Fredry w reżyserii Piotra Wawra,
Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana i 2500 zł od wójta gminy Horyniec-Zdrój otrzymał Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy za spektakl Wodewil Warszawski. W kategorii indywidualnych dokonań twórczych Złota Misa Borowiny i 2000 zł od starosty powiatu lubaczowskiego przypadły reżyserowi i aktorkom spektaklu Dzbanek z czarnej gliny, wystawionego przez Teatr PID/GIN z Krakowa. Srebrna Misa Borowiny i 1500 zł od dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu stały się udziałem Mariana Bednarka – reżysera Głębokiej wysokości szerokiej długości (Teatr Mariana Bednarka) z Rybnika.
Z Brązowej Misy Borowiny i 1300 zł od dyrektora przemyskiego CK cieszył się młody aktorski i muzyczny zespół Teatru Satyry Zielona Mrówa z Lublina. Nagroda specjalna Róża Horyniecka, ufundowana przez Uzdrowisko Horyniec, wraz z nagrodą pieniężną (500 zł) trafiły do Teatru Mniejsza Kaprys o To z Łap za spektakl Przypadki Antoniego C. Nagrodę rzeczową Marii i Jana Lechowiczów, zwaną także nagrodą specjalną, ufundowaną przez Biuro Usług Komputerowych Lech-Kom w Lubaczowie, otrzymała Karolina Dąbrowska za monodram Moda w reżyserii Jana Zdzierskiego z Centrum Kultury w Żyrardowie.
„Jury z satysfakcją podkreśla, że poziom 36. edycji Biesiady Teatralnej był jednym z najwyższych w ostatnich latach, na program festiwalu złożyły się przedstawienia ciekawe formalnie i uczciwe artystycznie” – czytamy w protokole. „Ich twórcy dowiedli po raz kolejny, że nurt teatru nieinstytucjonalnego jest otwarty na to, co żywe w kulturze, oddaje potrzeby współczesności, szuka porozumienia z widownią. Biesiada Teatralna była, jest i będzie ważnym miejscem rozmów o sprawach istotnych, ale nie zapomina również o tym, że sztuka może być wytchnieniem i wspólną radością” – podkreślono.
W tym roku aktorów oceniali: krytyk teatralny z Krakowa Łukasz Drewniak, aktorka teatralna i filmowa z Warszawy Marta Klubowicz, instruktor teatralny, aktor i reżyser Teatru FIETER z Ozimka Robert Konowalik i pochodzący z Łodzi aktor, muzyk i reżyser w jednej osobie Tomasz Rodowicz.
W zakończonej w niedzielę imprezie uczestniczyło 14 teatrów amatorskich z całej Polski i 1 ze Słowacji. Organizatorzy, czyli Centrum Kulturalne w Przemyślu, wybrali je z ponad 30 zgłoszonych do udziału.
Biesiada na początku miała zasięg regionalny, obejmujący dawne województwo przemyskie i okolicę. Nie odbywała się w latach 1981 – 1984. Po wznowieniu umacniała swoją pozycję, aż w roku 1991 nastąpił przełom. W Horyńcu pojawił się duet jurorów z najwyższej krajowej półki teatru: Agnieszka Osiecka i Aleksander Bardini.
„Wtedy Horyniec wystrzelił z rangą swojej imprezy do jednych z najważniejszych wydarzeń teatralnych w kraju” – przypominają organizatorzy. „Od tego momentu zaczęły się w Horyńcu co roku pojawiać gwiazdy teatru. Jan Nowicki, Jan Peszek, Olgierd Łukaszewicz otwierają tę listę, a rok 2015 zamyka Marta Klubowicz. W Horyńcu, na Biesiadach, jako amatorzy zaczynali swoje szlify aktorskie tacy artyści, jak: Krzysztof Daukszewicz (1977 rok), Jan Jankowski (1979 rok), Bernadetta Machała-Krzemińska (1985 rok)” – podkreślają.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze