Reklama

Rusza bon ciepłowniczy dla gospodarstw. W tym roku do 1750 zł wsparcia. W kolejnym nawet do 3500 zł


Z dniem 3 listopada w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Przemyślu ruszył nabór wniosków o bon ciepłowniczy – nowe świadczenie dla gospodarstw domowych odczuwających wzrost kosztów ogrzewania po wygaśnięciu mechanizmu maksymalnych cen ciepła. Ile wyniesie wysokość pomocy i kto może się o nią ubiegać?


Bon ciepłowniczy to nowe świadczenie będące pokłosiem wejścia w życie ustawy z dnia 12 września 2025 r. o bonie ciepłowniczym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia wysokości cen energii elektrycznej. W założeniu Ministerstwa Energii ma być wsparciem dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, które doświadczają skokowego wzrostu cen ciepła systemowego i które korzystają z ogrzewania dostarczanego przez lokalne sieci ciepłownicze. O tego typu świadczenie można się ubiegać od listopada m.in. w przemyskim MOPS. Wysokość pomocy w 2025 roku wyniesie od 500 do 1750 zł, a w 2026 r. nawet do 3500 zł, w zależności od ceny ciepła i dochodów gospodarstwa (szczegóły niżej).

Przy bonie ciepłowniczym za okres 1 lipca – 31 grudnia br. można liczyć na pomoc w wysokości 500 zł dla gospodarstwa domowego, jeśli cena ciepła netto wynosi powyżej 170 zł/GJ do 200 zł/GJ; na 1000 zł dla gospodarstwa, w przypadku gdy cena ciepła netto wynosi powyżej 200 zł/GJ do 230 zł/GJ oraz na 1750 zł wsparcia dla gospodarstwa domowego, gdy cena ciepła netto przekracza 230 zł/GJ.
Z kolei wysokość pomocy w przyszłym roku wyniesie: 1000 zł dla gospodarstwa domowego w sytuacji, gdy cena ciepła netto wynosi powyżej 170 zł/GJ do 200 zł/GJ; 2000 zł dla gospodarstwa, gdy cena ciepła netto wynosi powyżej 200 zł/GJ do 230 zł/GJ oraz 3500 zł, jeżeli cena ciepła netto przekracza 230 zł/GJ.

Reklama

Wnioski o nowe świadczenie można składać w Biurze Obsługi Mieszkańca przemyskiego MOPS przy ulicy Leszczyńskiego. Można to zrobić dwukrotnie. Do 15 grudnia[paywall] przyjmowane są te na bieżący rok (za okres 1 lipca – 31 grudnia), a od 1 lipca do 31 sierpnia 2026 roku na rok kolejny (za okres 1 stycznia – 31 grudnia 2026). Wypełniony wniosek (formularz na stronie MOPS) można też przesłać pocztą, jak również złożyć go poprzez platformę ePUAP, aplikację mObywatel lub korzystając ze strony www.gov.pl.

Jakie kryterium dochodowe?

Bon ciepłowniczy mogą otrzymać gospodarstwa domowe o miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym kwoty 3272,69 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 2454,52 zł na osobę przy gospodarstwie wieloosobowym.

Reklama

„Bon ciepłowniczy będzie wypłacany w należnej wysokość z uwzględnieniem zasady „złotówka za złotówkę” za każdy z powyżej wymienionych okresów. Wspomniana zasada mówi o tym, że jeśli wskazane kryterium dochodowe zostanie przekroczone, dalej istnieje możliwość ubiegania się o bon ciepłowniczy, dalej przysługuje prawo do świadczenia. W takim przypadku kwota świadczenia będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych bonów ciepłowniczych będzie wynosić 20 zł” – informuje przemyski MOPS.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/11/2025 14:03
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości