Krakowska spółka „Texom” rozpoczęła budowę kompleksu basenowo-rekreacyjnego w Birczy. Ta sama, która podobną inwestycję zrealizuje we Fredropolu. 29 stycznia br. doszło do wbicia pierwszej symbolicznej „łopaty”.
– Kilkanaście dni temu otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, więc wszystkie formalności zostały dopięte na ostatni guzik. Krakowska spółka Texom już weszła na plac budowy. Niebawem turyści i nasi mieszkańcy będą mogli korzystać z dwóch basenów z atrakcjami wodnymi, by wspomnieć tylko o sztucznej fali, nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Do tego infrastruktura towarzysząca z plażami. Wszystko to na urokliwej działce, z pięknym widokiem na słonecznym wzgórzu, bez betonozy, przy naszym birczańskim zabytkowym parku – powiedział wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola[paywall].
Umowę na budowę kompleksu basenowo-rekreacyjnego wójt gminy Bircza parafował z szefem Texomu Krystianem Wosiem 24 sierpnia ub.r. Kilka miesięcy trwało załatwienie wszystkich formalności.
Pierwotnie władze gminy chciały przeznaczyć na tę inwestycję ok. 7 mln zł, ale wobec galopujących cen... wszystkiego taka kwota okazała się niewystarczająca. Na szczęście na przedsięwzięcie zdobyto dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład”.

fot.UG Bircza
Kompleks basenowo-rekreacyjny powstanie na urokliwej działce, z pięknym widokiem na słonecznym wzgórzu, bez betonozy, przy zabytkowym parku w Birczy.
Przyszły kompleks basenowo-rekreacyjny będzie się składać z: basenu rekreacyjnego o nieregularnym kształcie, podzielonego na dwie części o głębokości 1,2 m oraz 1,35 m, basenu dla dzieci z wodnym placem zabaw o nieregularnym kształcie, podzielonego na dwie części o głębokości 0,3 m oraz 0,45 m, boisk do siatkówki plażowej i badmintona, miejsc do gry w plenerowe szachy, piaskowe i trawiaste plaże.
Powstanie także cała infrastruktura towarzysząca, by wspomnieć o: budynkach małej gastronomii, budynku dla ratowników, gospodarczym, sanitariatach i przebieralni. Wybudowane zostaną chodniki, droga wewnętrzna, utwardzone place, powstaną schody plenerowe, ogrodzenie, oświetlenie i instalacja fotowoltaiczna. Zagospodarowana zostanie zieleń.
Wedle planów inwestycja ma potrwać 400 dni (od daty podpisania umowy, czyli od 24 sierpnia 2022 r.), ale może się zdarzyć, że powstanie szybciej. Szansa na to, że w br. chętni zanurzą się w nowiusieńkim birczańskim basenie jest naprawdę bardzo duża.
– Dobrze to zrobimy. Atrakcyjnie i z pomysłem. Dwie niecki basenowe, jedna z torem pływackim, urządzeniami do masażu oraz grotą sztucznej fali, druga z wodnym placem zabaw z myślą o najmłodszych. Nie zabraknie również infrastruktury towarzyszącej, budynków i plaży, gdzie każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Przedsięwzięcie budowlane tego typu jest jednym z największych realizowanych w naszej gminie na przestrzeni ostatnich lat, a także pierwszym w powiecie przemyskim. Uważam, że podjęte działania z pewnością przyczynią się do rozwoju naszej małej ojczyzny i całego regionu Pogórza Przemysko-Dynowskiego. Poprzez tę inwestycję stworzymy także możliwość rozkwitu działalności związanej z turystyką. Dodatkowym atutem jest to, że inwestycja jest proekologiczna, gdyż wykorzystuje odnawialne źródła energii – podsumował wójt gminy Bircza G. Gągola.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.DURNOTA ! w polskim wydaniu. Stosunkowo bogate gminy w kraju gdzie wybudowano baseny zamykają je z powodu kosztów utrzymania. W rejonie gdzie jest w zasadzie biednie / nie jest moim zamiarem obrażać mieszkańców tych miejscowości/ w odległości kilkunastu kilometrów biorą się za budowę dwóch kompleksów basenowych. O ile budowa w Fredropolu z uwagi na odkryte wody mineralne ma jakieś minimalne uzasadnienie to już budowy w Birczy nie da się kompletnie uzasadnić. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą kraju jak i polityczną związaną z wojną za granicą każdy zdrowo myślący człowiek powstrzymał by się z takimi zamiarami. Ale nie zrobią tego lokalni "politycy' .Co ciekawe media jak widać temu przyklaskują a nawet zachęcają do budowy jak czytałem niedawno o "oczekiwanej" budowie a jakże , oczywiście kompleksu basenowego w mieście Przemyślu. Mimo totalnej bryndzy i zadłużenia.
DURNOTA ! w polskim wydaniu. Stosunkowo bogate gminy w kraju gdzie wybudowano baseny zamykają je z powodu kosztów utrzymania. W rejonie gdzie jest w zasadzie biednie / nie jest moim zamiarem obrażać mieszkańców tych miejscowości/ w odległości kilkunastu kilometrów biorą się za budowę dwóch kompleksów basenowych. O ile budowa w Fredropolu z uwagi na odkryte wody mineralne ma jakieś minimalne uzasadnienie to już budowy w Birczy nie da się kompletnie uzasadnić. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą kraju jak i polityczną związaną z wojną za granicą każdy zdrowo myślący człowiek powstrzymał by się z takimi zamiarami. Ale nie zrobią tego lokalni "politycy' .Co ciekawe media jak widać temu przyklaskują a nawet zachęcają do budowy jak czytałem niedawno o "oczekiwanej" budowie a jakże , oczywiście kompleksu basenowego w mieście Przemyślu. Mimo totalnej bryndzy i zadłużenia.