Charakterystyczny budynek z wieżyczką na terenie dawnego szpitala wojskowego wygląda coraz lepiej. Elewacja została odnowiona, otwarto „salę rycerską”, która będzie pełnić rolę sali konferencyjnej i muzealnej.
Głównym przeznaczeniem obiektu jest Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze „Betania”, które ma nieść pomoc nie tylko dorosłym i starszym, ale również dzieciom. Tworzy je[paywall] stowarzyszenie katolickie o nazwie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy.
Kiedyś w tym budynku mieścił się sztab 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, a w tzw. sali rycerskiej zbierało się dowództwo. Po II wojnie światowej pomieszczenie pełniło funkcję sali gimnastycznej. Od kilkudziesięciu lat budynek stał opuszczony i niszczał. Stowarzyszenie podjęło się jego renowacji i dostosowania do potrzeb hospicjum. Nie licząc sprzętu medycznego, to koszt przekraczający 6 mln zł. Stowarzyszenie pozyskało już dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego. Liczy też na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Ma ono pozwolić na zastosowanie nowoczesnych i ekologicznych systemów ogrzewania, m.in. paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Być może otwarcie centrum nastąpi za półtora roku.
W sobotę, 5 października, otwarto wspomnianą już „salę rycerską”. – Pierwszy etap przywrócenia tego budynku do życia to etap związany z kulturą, czyli przede wszystkim zachowanie całej zabytkowej bryły budynku, w którym wcześniej stacjonowały różne jednostki wojskowe, a jako ostatnie dowództwo 5 Pułku Strzelców Podhalańskich – mówi wiceprezes stowarzyszenia Piotr Słaby.
„Sala rycerska” nawiązuje również do tradycji Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy. Na początek można oglądać dwie wystawy poświęcone podhalańczykom i hallerczykom. W przyszłości będą kolejne, odwołujące się do jeszcze wcześniejszych dziejów oręża polskiego. W przyszłym roku planowane jest otwarcie bunkra multimedialnego, który będzie uzupełnieniem tradycyjnej części tego paramuzeum. Obecne wystawy można zwiedzać po uprzednim kontakcie z kustoszem Józefem Filem, tel. 516 132 819.
Otwarcie sali połączone było z konferencją „Niepodległa w trosce o kombatantów i seniorów”, której myślą przewodnią była godna starość.

Otwarcie sali połączone było z konferencją „Niepodległa w trosce o kombatantów i seniorów”, której myślą przewodnią była godna starość.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Your share is the great knowledge I have gathered, you are an important person I admire, thank you temple run
Your share is the great knowledge I have gathered, you are an important person I admire, thank you temple run