Reklama

Sala rycerska już jest. Teraz czas na hospicjum

14/10/2019 15:39

Charakterystyczny budynek z wieżyczką na terenie dawnego szpitala wojskowego wygląda coraz lepiej. Elewacja została odnowiona, otwarto „salę rycerską”, która będzie pełnić rolę sali konferencyjnej i muzealnej.

Głównym przeznaczeniem obiektu jest Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze „Betania”, które ma nieść pomoc nie tylko dorosłym i starszym, ale również dzieciom. Tworzy je[paywall] stowarzyszenie katolickie o nazwie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy.

Kiedyś w tym budynku mieścił się sztab 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, a w tzw. sali rycerskiej zbierało się dowództwo. Po II wojnie światowej pomieszczenie pełniło funkcję sali gimnastycznej. Od kilkudziesięciu lat budynek stał opuszczony i niszczał. Stowarzyszenie podjęło się jego renowacji i dostosowania do potrzeb hospicjum. Nie licząc sprzętu medycznego, to koszt przekraczający 6 mln zł. Stowarzyszenie pozyskało już dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego. Liczy też na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Ma ono pozwolić na zastosowanie nowoczesnych i ekologicznych systemów ogrzewania, m.in. paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Być może otwarcie centrum nastąpi za półtora roku.

Reklama

W sobotę, 5 października, otwarto wspomnianą już „salę rycerską”. – Pierwszy etap przywrócenia tego budynku do życia to etap związany z kulturą, czyli przede wszystkim zachowanie całej zabytkowej bryły budynku, w którym wcześniej stacjonowały różne jednostki wojskowe, a jako ostatnie dowództwo 5 Pułku Strzelców Podhalańskich – mówi wiceprezes stowarzyszenia Piotr Słaby.

„Sala rycerska” nawiązuje również do tradycji Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy. Na początek można oglądać dwie wystawy poświęcone podhalańczykom i hallerczykom. W przyszłości będą kolejne, odwołujące się do jeszcze wcześniejszych dziejów oręża polskiego. W przyszłym roku planowane jest otwarcie bunkra multimedialnego, który będzie uzupełnieniem tradycyjnej części tego paramuzeum. Obecne wystawy można zwiedzać po uprzednim kontakcie z kustoszem Józefem Filem, tel. 516 132 819.

Reklama

Otwarcie sali połączone było z konferencją „Niepodległa w trosce o kombatantów i seniorów”, której myślą przewodnią była godna starość.  


Otwarcie sali połączone było z konferencją „Niepodległa w trosce o kombatantów i seniorów”, której myślą przewodnią była godna starość.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    comat - niezalogowany 2019-11-12 06:01:44

    Your share is the great knowledge I have gathered, you are an important person I admire, thank you temple run

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama