Reklama

Sanepid kontrolował ogródki gastronomiczne, żarciowozy i... automaty do lodów. Posypały się mandaty

Przeterminowane produkty spożywcze, niewłaściwy sposób ich przechowywania, brak należytej czystości i niehigieniczne warunki produkcji – to tylko niektóre przewinienia obiektów żywnościowo-żywieniowych, jakie stwierdzili pracownicy sanepidu podczas niedawnej kontroli sanitarnej, prowadzonej w ramach „Akcji Lato”.

Przed sezonem letnim 2022 pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzili na Podkarpaciu tradycyjne kontrole, obejmujące zakłady i obiekty gastronomiczne, między innymi te zlokalizowane w miejscowościach turystycznych i przy trasach turystycznych. Wyniki tych wizytacji wykazały szereg niedociągnięć, a winnych zaniedbań ukarano mandatami. Jak wyczytać możemy w raporcie z tegorocznej „Akcji Lato” kary finansowe dotknęły w sumie 42 osoby. Wydano też 50 decyzji administracyjnych oraz jedną nakazującą zamknięcie obiektu żywnościowo-żywieniowego.  Inspektorzy sanepidu odwiedzili łącznie 242 zakłady żywienia zbiorowego, w tym 123 restauracje i 119 zakładów małej gastronomii, a także 54 obiekty ruchome i tymczasowe na piknikach, eventach i imprezach plenerowych (np. food trucki czy stoiska regionalne), 33 wytwórnie ciast i lodów oraz 26 stołówek. Ponadto pod lupę wzięto 37 automatów do lodów. Wnioski z tych kontroli ujawniły niestety długą listę grzechów[paywall] właścicieli obiektów gastronomicznych w regionie.

Na liście stwierdzonych zaniedbań były m.in.: niewłaściwe przechowywanie produktów do przygotowywania posiłków, niehigieniczne warunki produkcji i sprzedaży żywności, wprowadzanie do obrotu produktów spożywczych po upływie terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości, brak zabezpieczenia gotowych posiłków przed zanieczyszczeniami, brak segregacji produktów w chłodziarkach i zamrażarkach, uchybienia w zakresie porządku i czystości w pomieszczeniach zakładu i należytego zabezpieczenia ich przed dostępem owadów, gryzoni czy szkodników. Oprócz tego bywały sytuacje, że w kontrolowanym obiekcie nie było dostępu do umywalki do mycia rąk, a nawet bieżącej ciepłej i zimnej wody albo brakowało środków myjących czy służących do osuszania rąk, wiele do życzenia pozostawiał też stan techniczny urządzeń chłodniczych. To i tak jeszcze niepełna lista niedociągnięć w kontrolowanych punktach. W efekcie przeprowadzonych wizytacji winnych zaniedbań ukarano mandatem na łączną kwotę 9 tys. 400 zł.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama