Reklama

Siłownia pod chmurką na osiedlu Kombatantów? Zdecydują sami mieszkańcy


Siłownie pod chmurką pozwalają na zażycie dawki ruchu w naturalnym otoczeniu, co więcej są dostosowane do możliwości wszystkich użytkowników. Na takiej przestrzeni każdy znajdzie sprzęt dla siebie. Tego rodzaju miejsce ma szansę powstać na osiedlu Kombatantów w Jarosławiu, pod warunkiem jednak że pomysł nie zostanie storpedowany przez mieszkańców.


Z inicjatywą utworzenia siłowni zewnętrznej w tej lokalizacji wyszła radna Agnieszka Rodzinka-Głąb. W sierpniu tego roku złożyła na ręce przewodniczącego Rady Miasta Jarosławia Piotra Kozaka interpelację w tej właśnie sprawie. Zdaniem radnej osiedle Kombatantów – jedno z największych osiedli w Jarosławiu – pozbawione jest przestrzeni do aktywności sportowej, jaką stwarza siłownia pod chmurką. Takowej nie ma też w pobliżu osiedla. „Potrzeba usytuowania siłowni zewnętrznej zgłaszana jest mi przez mieszkańców.

Siłownia zewnętrzna to rozwiązanie, które: promuje zdrowy styl życia wśród osób w każdym wieku, jest ogólnodostępna i bezpłatna, sprzyja integracji społecznej i poprawia jakość życia lokalnej społeczności, a ponadto wymaga relatywnie niskich nakładów finansowych” – argumentuje radna. Z jej opinią trudno się nie zgodzić, dziś większość nowo budowanych osiedli wzbogacana jest bowiem o miejsca służące różnym aktywnościom sportowym, a takimi są m.in. siłownie zewnętrzne pozwalające zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną.

Reklama

A. Rodzinka-Głąb, powołując się na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców, zapytała władze miasta, czy istnieje możliwość usytuowania siłowni zewnętrznej na osiedlu Kombatantów – czy to na terenie Gminy Miejskiej Jarosław, czy Spółdzielni Mieszkaniowej – jeszcze w obecnym roku budżetowym. Innym zaproponowanym przez nią rozwiązaniem jest też przeniesienie na osiedle siłowni zewnętrznej z innych terenów Gminy Miejskiej Jarosław, które nie są przez mieszkańców użytkowane.

Jak do pomysłu ustosunkował się samorząd?

Jak wynika z odpowiedzi miasta, Gmina Miejska Jarosław nie wyklucza możliwości umieszczenia urządzeń na zaproponowanym terenie, jednak przeważająca część terenu os. Kombatantów pozostaje w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarosławiu. Stąd 1 września br. władze miasta skierowały do władz spółdzielni pismo z zapytaniem o możliwość usytuowania obiektu na gruntach spółdzielni. Prezes SM w Jarosławiu Adam Pikuła do pomysłu nastawiony jest przychylnie, ale – nauczony doświadczeniem z osiedla Witosa, gdzie miał być ulokowany wodny plac zabaw, lecz inwestycja nie doszła do skutku na skutek sprzeciwu mieszkańców – postanowił poddać go pod konsultacje.

Reklama

– Trafiło do nas pismo z ratusza z prośbą o wskazanie miejsca pod tego typu inwestycję. Koncepcja będzie dyskutowana na posiedzeniu zarządu spółdzielni, ale sam mogę powiedzieć jedynie tyle, że [paywall]postulat o potrzebie powstania siłowni zewnętrznej na osiedlu, wyartykułowany przez mieszkańców, do mnie bezpośrednio nie trafił. Obawiam się tego, że obiecam coś miastu, a potem zaleje mnie fala protestów ze strony mieszkańców, dlatego to oni będą mieli głos w tej sprawie. Chcę się z nimi spotkać i przedyskutować temat. Nie podejmę decyzji bez znajomości ich opinii – powiedział prezes A. Pukuła.

Pomysł i lokalizacja do decyzji mieszkańców

– Nie mamy specjalnie wiele miejsca do wygospodarowania, ale pewnie jedna lokalizacja by się znalazła z przeznaczeniem na taki cel i tę mieszkańcom zaproponuję. Mam już jednak na koncie takie doświadczenia, że czasami inwestycja wydawałoby się potrzebna mieszkańcom, która może ubogacić życie na osiedlu, spotyka się z negatywnym odbiorem, co sprawia, że zmuszony jestem się wycofywać z podjętych decyzji. Dlatego dajmy sobie czas i spokojnie przeanalizujmy pomysł. Urządzenia siłowni nie mogą się znaleźć bezpośrednio przy parkingu czy pod oknami. Muszą być zachowane odpowiednie odległości, stąd kwestię lokalizacji też należałoby dobrze przemyśleć – mówi prezes Spółdzielni Mieszkaniowej.

Reklama

Jak dodaje, według niego place zabaw czy siłownie powinny się na osiedlach znajdować, choć nie jest też tak, że nie generują pewnych problemów. A tymi bywa czasami fakt, że przyciągają różne osoby, nie zawsze zainteresowane korzystaniem z infrastruktury w należyty sposób i o właściwej porze. Temat ulokowania siłowni pod chmurką na osiedlu Kombatantów jest więc póki co otwarty. Miasto nie zaplanowało na bieżący rok w budżecie środków na ten cel. Ale nie jest powiedziane, że nie będzie można ich poszukać, jeśli będzie ze strony mieszkańców akceptacja dla wspomnianej inicjatywy.

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/09/2025 19:42
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama