Przy ul. Smolki 13, czyli w miejscu dawnych koszar austro-węgierskich, swoje upamiętnienie będzie miał słoweński oficer wojskowy, poeta i działacz polityczny Rudolf Maister, który przez pewien czas zamieszkiwał w Przemyślu.
Rudolf Maister (ur. 29 marca 1874 r. w Kamniku w Słowenii) został w ubiegłym roku upamiętniony w grodzie nad Sanem ekspozycją wkomponowaną w wystawę stałą Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Poświęcona została Twierdzy Przemyśl, a jej ulokowanie nie było przypadkowe, bo to właśnie Przemyśl przed pierwszą wojną światową był jednym z etapów kariery wojskowej Rudolfa Maistra.
Jako oficer służył w Klagenfurcie, a potem w Lubljanie. W 1895 roku awansowano go do stopnia porucznika. Po demonstracjach politycznych w Lublanie w 1908 roku został karnie przeniesiony do Przemyśla, gdzie przydzielono go do służby w c.k. 18 Pułku Obrony Krajowej. W Przemyślu najpierw mieszkał przy ulicy Średniej 5 (obecnie Tarnawskiego), a potem wraz z rodziną i matką w willi przy ul. Dworskiego 62. Niezależnie od służby w 18 pułku pełnił też funkcję komendanta miejscowej szkoły podoficerskiej. W ostatnich latach przed wybuchem wojny (1912/1913) ze względu na stan zdrowia przeniesiono go do służby w macierzystej Słowenii.
Słoweński oficer wojskowy w czasie I wojny światowej walczył w szeregach armii austro-węgierskiej. Żołnierzy walczących pod jego dowództwem nazywano „bojownikami Maistera”. Jak czytamy w źródłach historycznych, w 1917 r. został wysłany do Grazu z awansem na stopień majora. W 1918 roku, pod koniec wojny, kiedy Austro-Węgry przegrywały, rada miejska Mariboru ogłosiła przyłączenie go do Austrii. R. Maister zorganizował wówczas ochotników w sile 4000 żołnierzy i 200 oficerów i w nocy 23 listopada 1918 przejął kontrolę nad Mariborem i otaczającym go regionem Dolnej Styrii. Do dziś w tym dniu jest to święto państwowe w Słowenii. Słoweńska Rada Narodowa Dolnej Styrii przyznała Rudolfowi Maisterowi stopień generała.
Kolejną formą upamiętnienia jego związków z Przemyślem ma być tablica, która zawiśnie na elewacji budynku przy ul. Smolki 13 – w miejscu dawnych koszar austro-węgierskich. Szczegóły dotyczące tego wydarzenia omówiono podczas niedawnej wizyty attaché obrony Ambasady Republiki Słowenii kpt. Gorazda Bartola w Przemyślu. W czasie rozmów z włodarzem miasta Wojciechem Bakunem ustalono, że uroczyste odsłonięcie tablicy będzie miało miejsce już za kilka miesięcy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze