Trzy panie sołtys z: Muniny, Morawska i Zgody wytknęły poprzez jeden z portali społecznościowych Leszkowi Szczybyle, kandydatowi na wójta gminy Jarosław, że prowadzi nieczystą kampanię wyborczą. Znany działacz sportowy, radny powiatowy, obecnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Pełkiniach jest bardzo zaskoczony tym atakiem.
Pod specjalną petycją, listem, a może apelem podpisały się: Łucja Stochmańska (radna gminy Jarosław, sołtys wsi Munina), Irena Poćwierz (sołtys wsi Morawsko) i Janina Madaj (sołtys wsi Zgoda). Pretensje – w swoim i wymienionej dwójki imieniu – wyartykułowała Ł. Stochmańska[paywall].
„(...) Od 9 lat jestem radną gminy Jarosław, a od 10 lat sołtysem Muniny. Do napisania tych zdań zmusiło nas Pana postępowanie w kampanii wyborczej, daleko odbiegające od zasad, jakimi powinien się kierować każdy kandydat, a już w szczególności taki, który popierany jest przez ugrupowanie z prawem wręcz wypisanym na sztandarze. Dla zrozumienia dalszej części tego listu niezbędne jest dodanie, iż wraz z większością radnych gminy i sołtysów popieram kandydaturę Pani Elżbiety Grunt na urząd wójta gminy Jarosław (...)” – napisała.
Dodała, że doskonale rozumie, że kampania wyborcza ma swoje prawa i że czasami trzeba pokazać się od tej lepszej strony, zademonstrować poparcie różnych osób. Pyta jednak L. Szczybyłę, dlaczego wprowadza wyborców w błąd, umieszczając na swojej ulotce wyborczej informacje rozmijające się z prawdą? O co konkretnie chodzi? Oto lista naruszeń jakich – zdaniem sołtysek – miał się m.in. dopuścić: umieścił na swojej ulotce wyborczej wizerunki osób, które go nie popierają i które nie wyraziły na to zgody, zamieścił zdjęcie z sołtys Morawska, która jest pełnomocnikiem wyborczym komitetu Elżbiety Grunt, kontrkandydatki w wyborach, i popiera jej kandydaturę, a nie L. Szczybyły, umieścił zdjęcie kobiet ze stowarzyszenia w Makowisku, ale nie zapytał ich o zgodę.
„(...) Szanowny Panie kandydacie, dlaczego Pan manipuluje przekazem kierowanym do wyborców? Jako doświadczony samorządowiec powinien Pan wiedzieć, że wykorzystywanie wizerunku nawet osób publicznych bez ich zgody w kampanii wyborczej jest niezgodne z prawem. Uważam, że powinien Pan przeprosić osoby, których wizerunku bez ich zgody użył Pan w swojej ulotce. Tym samym sugerując wyborcom, że jest Pan przez nich popierany, a tak nie jest.
Apeluję do Pana o prowadzenie czystej kampanii wyborczej, bez manipulacji, półprawd i niedomówień. Dlaczego podaje Pan w swoich wypowiedziach, że działał Pan dla dobra gminy jako radny powiatowy. Ja tych działań, niestety, nie zauważyłam. Drobny, ale znamienny przykład: jeszcze w 2018 roku gmina wyraziła wolę dofinansowania budowy chodnika przy ulicy Kolejowej w Muninie, przy drodze powiatowej. Dlaczego do dziś nic Pan nie zrobił jako radny powiatowy w tym temacie? Mając na uwadze wymienione wcześniej naruszenia, żądam zaprzestania brudnej kampanii wyborczej i rozpowszechniania ulotek zawierających nieprawdziwe informacje” – podsumowała sołtys Ł. Stochmańska.
Leszek Szczybyło (kandydat na wójta gminy Jarosław z ramienia Prawa i Sprawiedliwości) z Morawskiem związany jest od ponad 30 lat. Najpierw jako nauczyciel i mieszkaniec oraz piłkarz, teraz jako prezes Ludowego Klubu Sportowego Płomień i od 20 lat jako radny powiatowy. – Przez ten okres razem z panią sołtys Morawska Ireną Poćwierz działaliśmy w tej miejscowości i razem wiele zrobiliśmy. Zdjęcie, na którym wręczam, jako przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego, odznaczenie przyznane pani sołtys, publikowałem już dwukrotnie w wyborach w 2018 i 2015 roku. To zdjęcie, a także inne zawarte w mojej ulotce pokazują szerokie spektrum mojej działalności społecznej i samorządowej. Przedstawiają osoby publiczne podczas wypełnienia przez nich funkcji publicznej. Nigdy pani Irena nie miała o to pretensji. A we wcześniejszych kampaniach sama te ulotki rozdawała mieszkańcom – wyjaśnił, poproszony o komentarz do całej sprawy.
Dodał, że podobnie było ze zmarłym wójtem Romanem Kałamarzem, z którym razem działali na niwie sportowej, samorządowej, wybudowali wspólnie wiele dróg i chodników w gminie Jarosław, razem nawiązywali kontakty z partnerskimi gminami za granicą.
– Ulotka nie zawiera treści sugerujących, że te osoby mnie popierają, a jedynie ukazujące szeroki zakres mojej działalności społecznej. Niezrozumiałe, wręcz przykre jest dla mnie zachowanie pani sołtys. Ani ja nie rozumiem jej postawy, ani mieszkańcy Morawska czy innych miejscowości, którzy pytają mnie, o co w tym chodzi? Nie mam pretensji do pani sołtys, że nie popiera mojej kandydatury, bo każdy ma prawo wyboru. Ale nie mogę się zgodzić z takim działaniem osób, które do czasu, gdy nie podjąłem decyzji o kandydowaniu na wójta, były mi bardzo przychylne. Powiem tylko tyle: nie dajmy się zwariować. Kampania wyborcza dobiega końca, a my nadal będziemy żyć obok siebie.
A co do drogi przy ulicy Kolejowej. Wola może i była, jak twierdzą panie sołtyski, tylko nigdy nie została sformalizowana przez radę gminy w postaci uchwały. Dobre słowo nie wystarczy. Za tym musi iść konkretna decyzja i odpowiednie fundusze. A tego pani sołtys Muniny nie dopilnowała – podsumował L. Szczybyło.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szczybyło bedzie najlepszym wójtem
Pan Szczybyło, jest bardzo dobrym organizatorem, wie to kazdy rodzic ze szkoły w której jest dyrektorem od 18 lat
Szanowne Panie sołtyski co tak narzekacie na Pana Leszkaa co wyście takiego zrobiły załatwiły i czym upiększyłyście zarządzane przez Was wioski że macie takie poparcie żeby zostać sołtysem.Owszem powiecie że w wolnych wyborach na Was oddali ludzie głosyale tak popatrzcie co zmieniło się w waszych wioskach jak Jesteście sołtyskami?Możecie narzekać ale musicie wiedzieć że gminie Jarosław jest potrzebna zmiana nowoczesnośćI tą zmianą jest wybór 8 marca na urząd wójta Pana Pawła Frankiewicza bądź Pana Leszka SzczybyłoBędzie to z korzyścią dla Waszych dzieci i wnuków
Jasia M. jesteś the best
Szczybyło bedzie najlepszym wójtem
Pan Szczybyło, jest bardzo dobrym organizatorem, wie to kazdy rodzic ze szkoły w której jest dyrektorem od 18 lat