Uroczystości związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w niemal wszystkich miastach, miasteczkach, szkołach i innych instytucjach. Podobnie było w Szkole Podstawowej w Małkowicach w gminie Orły. Ale tam zostały wzbogacone o ciekawy element.
Oprócz oczywistych tego dnia patriotycznych wydarzeń, by wspomnieć o pięknym i wzruszającym spektaklu „Niech żyje Polska”, przygotowanym przez uczniów SP w Małkowicach oraz stowarzyszenie „Nasze Małkowice” (na scenie pojawili się dzieci, rodzice i dziadkowie, a scenariusz obrazował dzieje narodu polskiego od 1795 r., a także trudną historię zniewolenia i upokorzenia Polaków w okresie rusyfikacji i germanizacji, zaś głównym elementem spektaklu była działalność Józefa Piłsudskiego) czy o[paywall] uroczystej mszy św. w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Małkowicach w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem proboszcza tamtejszej parafii ks. Jerzego Sowy, doszło do uroczystego zamknięcia „Kapsuły czasu”.
Umiesczone zostały w niej plany, marzenia, nadzieje i wyobrażenia związane z przyszłością. Kapsuła zostanie otwarta za 25 lat, dokładnie 11 listopada 2047 r.
Pomysłodawczynią była dyrektor małkowickiej placówki Anna Wach.
– Pomysł zrodził się kilka miesięcy temu. Było sporo dyskusji, co umieścić w tej kapsule. Ostatecznie znalazły się w niej między innymi: listy, zdjęcia, moje plany dotyczące szkoły na pięć najbliższych lat. Dzieci napisały wypracowania, jak wyobrażają sobie naszą szkołę za ćwierć wieku, ilustrując swoje prace. To także trafiło do kapsuły. A także prasa, w tym przede wszystkim „Życie Podkarpackie”, ale także nasz gminny kwartalnik. Dołożony został również uczniowski piórnik z klasy pierwszej. Znalazły się tam także nasiona z naszego szkolnego ogródka, zasuszone kwiaty – wyliczyła dyrektor A. Wach.Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody w II Powiatowym Konkursie Patriotycznym pt. „Pamiętajcie o Polsce”, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Orłach, Gminną Bibliotekę Publiczną w Krasiczynie (pełniącą funkcję biblioteki powiatowej) oraz Szkołę Podstawową im. płk. Czesława Mączyńskiego w Kaszycach.
Konkurs był skierowany do uczniów klas I – VIII. W jego ramach uczestnicy przygotowali pracę plastyczną lub napisali wiersz o szeroko pojętej tematyce niepodległości i patriotyzmu.


Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze