Reklama

SP w Małkowicach stworzyła kapsułę czasu. Otworzą ją... 11 listopada 2047 r.!

Uroczystości związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w niemal wszystkich miastach, miasteczkach, szkołach i innych instytucjach. Podobnie było w Szkole Podstawowej w Małkowicach w gminie Orły. Ale tam zostały wzbogacone o ciekawy element.

Oprócz oczywistych tego dnia patriotycznych wydarzeń, by wspomnieć o pięknym i wzruszającym spektaklu „Niech żyje Polska”, przygotowanym przez uczniów SP w Małkowicach oraz stowarzyszenie „Nasze Małkowice” (na scenie pojawili się dzieci, rodzice i dziadkowie, a scenariusz obrazował dzieje narodu polskiego od 1795 r., a także trudną historię zniewolenia i upokorzenia Polaków w okresie rusyfikacji i germanizacji, zaś głównym elementem spektaklu była działalność Józefa Piłsudskiego) czy o[paywall] uroczystej mszy św. w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Małkowicach w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem proboszcza tamtejszej parafii ks. Jerzego Sowy, doszło do uroczystego zamknięcia „Kapsuły czasu”.


Umiesczone zostały w niej plany, marzenia, nadzieje i wyobrażenia związane z przyszłością. Kapsuła zostanie otwarta za 25 lat, dokładnie 11 listopada 2047 r.

Reklama

„Wyposażenie” kapsuły czasu

Pomysłodawczynią była dyrektor małkowickiej placówki Anna Wach.

– Pomysł zrodził się kilka miesięcy temu. Było sporo dyskusji, co umieścić w tej kapsule. Ostatecznie znalazły się w niej między innymi: listy, zdjęcia, moje plany dotyczące szkoły na pięć najbliższych lat. Dzieci napisały wypracowania, jak wyobrażają sobie naszą szkołę za ćwierć wieku, ilustrując swoje prace. To także trafiło do kapsuły. A także prasa, w tym przede wszystkim „Życie Podkarpackie”, ale także nasz gminny kwartalnik. Dołożony został również uczniowski piórnik z klasy pierwszej. Znalazły się tam także nasiona z naszego szkolnego ogródka, zasuszone kwiaty – wyliczyła dyrektor A. Wach.
– Klucz do kapsuły znajduje się w moim gabinecie. Chcieliśmy pozostawić coś po sobie i myślę, że nam się to udało – dodała. Na kapsule znalazło się specjalne przesłanie: „Wszyscy mamy czas na to, co jest ważne w naszym życiu”.

Nagrody w konkursie patriotycznym

Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody w II Powiatowym Konkursie Patriotycznym pt. „Pamiętajcie o Polsce”, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Orłach, Gminną Bibliotekę Publiczną w Krasiczynie (pełniącą funkcję biblioteki powiatowej) oraz Szkołę Podstawową im. płk. Czesława Mączyńskiego w Kaszycach.

Konkurs był skierowany do uczniów klas I – VIII. W jego ramach uczestnicy przygotowali pracę plastyczną lub napisali wiersz o szeroko pojętej tematyce niepodległości i patriotyzmu.

Reklama


fot.UG Orły


fot.UG Orły
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama